چرا برنامه های ما برای بازاریابی با شکست مواجه می شوند؟

رفتار مشتری / Customer Behavior
4 آگوست, 2012
جایگاه روابط عمومی در خلق یک برند
24 آگوست, 2012
نمایش همه

چرا برنامه های ما برای بازاریابی با شکست مواجه می شوند؟


روزی مردی به منزل خود وارد شد در حالیکه در بیرون از منزل مردمی را دیده بود که از یک شیرینی فروشی بزرگ خرید می کردند و وی بسیار هوس کرده بود که هر جور شده در آن روز، شیرینی بخورد. پس از ورود به خانه به همسر خود گفت که: “ای زن امروز برای من شیرینی درست کن می خواهم بدانم که این شیرینی چه طعمی دارد که اینقدر مردم برای آن سر و دست می شکنند.” همسر وی تقاضای مردش را اجابت کرد و به داخل آشپزخانه رفت. پس از مدتی بیرون آمد و گفت ای مرد برای درست کردن شیرینی نیاز به آرد گندم داریم و ما فقط آرد جو در خانه داریم. مرد گفت با همان آرد جو کارت را انجام بده، ما می خواهیم شیرینی بخوریم اینقدر بهانه نیاور. زن بار دیگر به آشپزخانه رفت و دوباره بازگشت و گفت ای مرد برای درست کردن شیرینی، نیاز به شیر داریم که در خانه موجود نیست. مرد با ناراحتی گفت من بعد از مدت ها از تو درخواستی کردم و تو مرتب بهانه می آوری. حال اگر شیر نباشد چه می شود؟ بجای شیر آب را با آرد جو مخلوط کن. زن که مستاصل شده بود باز هم به آشپزخانه رفت و برای بار سوم بازگشت و گفت برای شیرین کردن شیرینی نیاز به شکر هست که آنهم در خانه نیست. در جواب مرد با عصبانیت گفت بجای شکر از کشمش استفاده کن. فرقی که نمی کند.
پس از یک ساعت زن شیرینی را حاضر کرد و به نزد مرد آورد. در همان لحظه اول که مرد شیرینی پخته شده را شروع به خوردن کرد به یکباره شروع به صرفه شدید کرد و گفت: “واقعاً چقدر این مردم بی سلیقه هستند که شیرینی به این بد مزگی را دوست دارند و برای خرید آن صف می کشند.”

برنامه بازاریابی
آنچیزی که در حال حاضر ما در کسب و کارها در ایران با آن مواجه هستیم همین حکایت است. متاسفانه یا برنامه جامعی برای بازاریابی محصولات و خدمات خود نداریم و یا در صورت داشتن یک برنامه جامع و مدون، آنقدر آن برنامه را بد اجرا می کنیم که متاسفانه من فکر می کنم اگر از ابتدا هزینه ای برای تنظیم برنامه صورت نمی گرفت و مدیران بر اساس شهود خود عمل می کردند، شاید نتیجه بهتری حاصل می شد.
آنچه که مهم است اینست که بدانیم برای بازاریابی موفق و پایدار، حتماً نیاز به برنامه بازاریابی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داریم و هیچ راه میانبری وجود ندارد. بسیاری وقتی صحبت از برنامه بازاریابی به میان می آید آنقدر آن را بزرگ می پندارند که هرگز اقدام به تدوین آن برنامه نمی کنند – تدوین یک برنامه بازاریابی هر چند که کار پیچیده و ظریفی است اما آنقدر سنگ بزرگی نیست که علامت نزدن باشد – اکثر این افراد بدنبال یک راه کوتاه برای جبران کمبود نقدینگی خود هستند. وقتی سال های گذشته مدیریت آنها را مورد بررسی قرار می دهید متوجه می شوید که آنها همواره دچار کمبود نقدینگی بوده اند. آیا می دانید چرا؟ چون همیشه فعالیت های بازاریابی آنها غیر منسجم و کوتاه مدت بوده است و صرفاً نتایج مقطعی به بار آورده است.مشکل بزرگ دیگر این است که در حال حاضر، همانند گذشته صرفاً راه اندازی یک کسب و کار، تضمینی برای بقای آن نیست. شرایط بازار بسیار متلاطم و غیر قابل پیش بینی است. شرایط تجارت نیز با وجود رقبای بیشمار در هر کسب و کار بسیار متفاوت تر از گذشته است.
حال فرض کنید که یک مدیر، برنامه بازاریابی سازمان خود را طرح ریزی کرد. آیا صرف داشتن برنامه بازاریابی می توان گفت فروش محصولات و خدمات افزایش می یابد؟ قطعاً چنین نخواهد بود.

• آیا تیم مشاوری که این برنامه را تدوین کرده است از کیفیت بالایی برخوردار بوده است؟ آیا می دانید میزان مهارتها، سوابق و نبوغ افراد این تیم نقش بسزایی در موفقیت برنامه دارد؟
• آیا این برنامه با کیفیت مطلوب مورد نظر تیم مشاوره به اجرا در آمده است؟
• آیا زمانبندی اجرای برنامه بازاریابی که مهمترین نقش را بازی می کند بدرستی طرح ریزی و انجام شده است؟
• آیا همه فرآیندهای عملیات بازاریابی ما بدرستی تدوین شده است و روابط میان این فرآیندها بارها و بارها بررسی شده است؟
• چه کسانی قرار است این برنامه را اجرا کنند؟ و یا عوامل اجرایی برنامه چه کسانی هستند؟
• آیا تیم مشاور همواره در کنار شما برای اعمال تغییرات احتمالی در برنامه بر اساس شرایط متغیر بازار و عملکرد رقبا است؟
• و بسیاری سئوالات دیگر …

در انتها باید بگویم اگر شما برنامه ای داشتید که شکست خورده است می بایست منصفانه دلایل شکست برنامه خود را بررسی کنید نه اینکه اعتقادتان به برنامه ریزی را از دست بدهید – مطمئن شوید حکایت شما، حکایت آن مرد که شیرینی هوس کرده بود نشده است – و اگر تا کنون برنامه ای برای بازاریابی محصولات و خدمات خود نداشته اید، باید بگویم که هیچ راه میانبری برای موفقیت پایدار در تجارتتان ندارید. ابتدا برنامه ای هر چند کوچک و کوتاه تدوین کنید و با اجرای صحیح آن برنامه، مطمئناً از نتایج فوق العاده آن شگفت زده خواهید شد.

نویسنده: مسعود محمدی – مشاور بازاریابی
تاریخ: 31 مردادماه 1391

4 دیدگاه ها

 1. محمود گفت:

  سلام ماهم اهميت برنامه ريزي را ميدانستيم ولي نفرموديد چه جوري

 2. نلی گفت:

  با کمال تشکر از برنامه ها ودیدگ
  اههای جالب شما در زمینه بازاریابی

 3. حسین گفت:

  ممنون ولی راه درست بازاریابی را نگفتید

 4. میثم گفت:

  سلام . در جواب سوال مقاله باید گفت که برای کارمان هیچ آینده ای تصور نکرده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *