روابط عمومی چیست؟
2 ژوئن, 2012
تبلیغات به روش دیوید اگیلوی
3 ژوئن, 2012
نمایش همه

تبلیغات چیست؟

تبلیغات چیست؟

تبلیغات چیست؟
مفهوم تبلیغات بطور عجیبی با بازاریابی آمیخته است. تبلیغات جزئی از فرآیند بازاریابی یک محصول و یا خدمت بشمار می رود. به بیان ساده می توان گفت تبلیغات یعنی رساندن یک پیام در مورد محصول و یا یک خدمت از طریق رسانه های مختلف برای متقاعد کردن مخاطبان بالقوه برای خرید آن محصول و یا خدمت.

در تبلیغات معمولاً اهداف متفاوتی دنبال می شود که در زیر به بخشی از آنها اشاره می کنیم:

آگاهی مشتریان در مورد محصولات و یا خدمات جدید
آگاه کردن مشتریان از طرز کار و یا قیمت جدید یک محصول
ایجاد تصویری روشن و قدرتمند از کسب و کار
ترغیب مشتریان به خرید محصول
تشویق مشتری برای اتخاذ تصمیم خرید فوری محصول و یا خدمت
و …
 

از دیدگاه جایگاه تبلیغات در مقایسه با بازاریابی، می توان تبلیغات را زیر مجموعه بازاریابی و در کنار ابزارهای دیگر آن از جمله روابط عمومی، پیشبرد فروش، فروش شخصی و بازاریابی مستقیم دانست. تبلیغات بیشتر بر روان مشتری برای ترجیح دادن یک برند خاص تمرکز دارد و بازاریابی بر کل فرآیند اعم از تبلیغات، فروش، توزیع و … احاطه دارد.

 

اکنون به این می پردازیم که یک تبلیغ موثر چه ویژگی هایی دارد:

 

خلاق، ابتکاری و به یادماندنی: تصویر و پیام تبلیغ می باید کاملاً خلاقانه و ابتکاری باشد بگونه ای که مخاطب در مورد آن به فکر واداشته شود و هر زمان که محصول شما و یا محصولات مشابهی را می بیند به یاد تبلیغ شما بیافتند.
عنوان جذاب و متفاوت: عنوان یک تبلیغ می بایست به گونه ای باشد که خواننده وادار به خواندن ادامه آن شود.
متن آگهی: متن آگهی را بگونه ای بنویسید که مزیت های محصول و یا خدمت شما را بیان کند. من چندی پیش یک آگهی برای یک موسسه تندخوانی طراحی کردم که متن آن را با این سئوال شروع کردم که “آیا می دانید سرعت مطالعه هر ایرانی 200 کلمه در دقیقه است در حالی که میانگین سرعت مطالعه در جهان 800 کلمه در دقیقه است؟” هر جمله از متن آگهی باید بگونه ای باشد که خواننده رغبت نشان دهد که مطالب بعدی را نیز بخواند. ویژگی بسیار مهم دیگری که در متن آگهی بهتر است رعایت کنید صداقت در متن است. پیامتان نباید باور پذیر نباشد. هرگز فراموش نکنید که آنچه را در پیامتان به مخاطب ارائه می دهید باید در عمل نیز بتوانید آن را به اثبات برسانید. به عبارت دیگر هرگز وعده ای ندهید که نتوانید عمل کنید.
پیشنهاد فروش غیر مستقیم: در انتهای آگهی حتماً خواننده را با روشی ترغیب به انجام عملی کنید تا در نهایت منجر به فروش شود. البته هرگز سعی نکنید که سریعاً مشتری را وادار به خرید نمایید. بعنوان مثال ما در موسسه تندخوانی در انتهای آگهی خود خواننده را به یک سمینار رایگان دعوت می کردیم و در آن سمینار در مدت 90 دقیقه توضیحات کاملی در مورد خدمات خود ارائه می کردیم. جالب است بدانید 40% از کسانی که در آن سمینار شرکت می کردند در نهایت در کلاسهای تندخوانی ثبت نام می کردند. اگر در انتهای آگهی فقط شماره تلفن را برای ثبت نام در کلاسها می دادیم بی شک تعداد بسیار کمتری در سمینارها شرکت می کردند.
 

منبع: کتاب تبلیغات از تئوری تا عمل نوشته دکتر سید حمید خداداد حسینی، دکتر احمد روستا، دکتر وهاب خلیلی شجاعی

مولف: مسعود محمدی (محقق و مشاور بازاریابی)

تاریخ: دوازده خرداد نود و یک

6 دیدگاه ها

 1. آرزو گفت:

  اگه میشه در باره اینکه تبلیغات چه تاثیری بر فروش دارد به این مطلب اضافه کنید

 2. mori گفت:

  متشکرم

 3. ﺳﻌﯿﺪﯼ گفت:

  ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺧﺠﺎﻟﺘﯽ ﻧﺒﺎﺷﯿﻢ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺗﻮﺿﯿﺢ ﺩﻫﯿﺪ

 4. نوریان گفت:

  با سلام خدمت دوست گرامی جناب آقای محمدی مطالب شما را در مورد تبلیغات مطالعه نمودم بسیار برایم تازگی داشت و امیدوارم که در عرصه تبلیغات کشور ما ایران بتواند با کشور های مطرح رقابت داشته باشد.

 5. ضیاءالله گفت:

  تشکر استاد محترم اگر در مورد تحقیقات بازاریابی توضیحات بدهی ازشما متشکر میشوم

 6. سامان گفت:

  سلام
  تبلیغات و بازاریابی دو بازوی کارآمد هستند که در خدمت برند کار میکنند و نمیتوان تبلیغات را زیر مجموعه ی بازاریابی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *