شش کلاه تفکر / ۲
30 می, 2013
تبلیغات سیاسی
11 ژوئن, 2013
نمایش همه

تبلیغات در نقطه خرید / Point Of Purchase

بدون شک لحظاتی در زندگی شما وجود داشته که بطور احساسی، ترغیب به خرید محصولی شده اید و خریدی بدون برنامه و به صورت کاملاً احساسی انجام داده اید. نگران نباشید، شما تنها نیستید چون این شرایط تقریباً برای همه ما بوجود می آید. بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته است، نتایج حاکی از آن است که تقریباً ۶۶٪ از تمامی تصمیمات خرید، در فروشگاه ها گرفته می شود و نکته جالب تر اینکه ۵۳٪ از این تصمیمات در زمره خرید های احساسی قرار دارد.


امروزه ما در فعالیت های کسب و کار خود از انواع تبلیغات استفاده می کنیم که ممکن است بخاطر نداشتن اطلاعات کافی در خصوص نحوه استفاده آنها و یا عدم برنامه ریزی مناسب و دقیق بازاریابی، اهدافی را که در فروش انتظار داریم بدست نیاوریم. مقاله ای که امروز به آن می پردازم به عنوان یکی از روشهای نوین در عرصه تبلیغات می باشد. منظور از روشهای نوین استفاده از صفحات بزرگ نمایش، موسوم به پلاسما یا صفحات تاچ قابل کنترل در مکانهای فروش محصولات است که در اصطلاح point of purchase گفته می شود البته روش های قدیمی اینکار که امروزه در ایران مثل استفاده از استندهای تبلیغاتی و یا فعالیت های Sampling در فروشگاه های بزرگ در کنار قفسه محصولات مرتبط نیز استفاه می شود. آشنایی دقیقتر با این روش از تبلیغات و استفاده صحیح از آن در زمان و مکان مناسب نتایج خیره کننده ای به دنبال خواهد داشت. برای شروع می توان به نمونه ساده این تبلیغات که به صورت استند شرکت های مختلف تولیدی می باشد اشاره کنیم. اهداف اصلی ارائه این نوع تبلیغات، ترویج محصول، ارائه پیشنهاد های ویژه یا فروش در رویدادهای مهم همچون ایام عید و یا در رویدادهای ویژه می باشند. نمونه ای از این تبلیغ را که توسط شرکت رامک ارائه شده را مشاهده می کنید که با پیشنهادهای ویژه ای بصورت جایزه، خریدی احساسی و هر چند غیر ضروری را در مشتری بوجود می آورد.

در اینجا هم نمونه های مشابه دیگر از این نوع تبلیغات رو مشاهده می کنید.

 

در مشتریان ایجاد انگیزه کنید

هدف اصلی این نوع تبلیغات ایجاد انگیزه برای خرید محصولات می باشد که نوعی عکس العمل احساسی نسبت به یک محصول در افراد بوجود می آورد. روش بکارگیری از این تبلیغات استفاده استراتژیک در محل قرار گرفتن آن به همراه طراحی جذاب تبلیغ می باشد که باعث ایجاد انگیزه در مشتری شده و به سبب آن اقدام به خرید صورت می پذیرد.

همه ما کم و بیش با اینگونه از تبلیغات مواجه شده ایم اما آیا تا بحال به این فکر کردیم که کجا برای آنها مناسب تر است؟ یکی از مکان های موثر برای ارائه اینگونه تبلیغات، محل هایی در نزدیکی و مجاورت صندوق های تسویه حساب می باشد و البته در برخی موارد در ورودی فروشگاه های بزرگ مثل هایپر استار در تهران با آن مواجهه هستید. جایی که مشتریان دیگر متوجه محصولات رنگارنگ موجود در قفسه های فروشگاه ها نیستند که ناگهان محصولی توجهشان را به خود جلب کند. همینطور که پیشتر به آن اشاره شد، این تبلیغات را می توان در موقعیت و فرصت های مطلوب عرضه کرد. تبلیغات در نقطه خرید به بازاریابان یکی از ابزارهای موثر در فروش را ارائه می کند. می شود اینطور گفت که این نوع تبلیغات به نوعی مغازه ای جداگانه در درون فروشگاهی بزرگ است که با استراتژی معرفی بیشتر محصول بکار می رود.

کاملا مشخص است که اینگونه تبلیغات اثربخشی بسیار بالایی دارند و میتوان آنها را در ادامه تبلیغات بالای خطی ATL دانست (ابزارهای بالای خطی ابزارهایی هستند که مخاطب را بطور انبوه مورد هدف قرار می دهند. بیلبورد، تلویزیون و … از این دسته اند). دلیل آن این است که تبلیغات محیطی بدلیل عدم دسترسی به محصول در همان لحظه ممکن است فراموش شوند مگر آنکه بصورت گسترده و به کرات در معرض دید و مشاهده افراد قرار گیرند که این خود نیازمند مبالغ بالای تبلیغات است. در صورتی که این نوع تبلیغات با نگاهی هوشمندانه به Point Of Purchace همراه باشد اثربخشی دو چندان خواهند داشت.

عامل دیگری که در افزایش تمایل به استفاده از تبلیغات در نقطه خرید نقش دارد، تفکیک فزاینده رسانه‌های معطوف به مشتریان می باشد. رشد رسانه های دیجیتال در فروشگاه ها، پلی است که تبلیغات را با دنیای مدرن متصل می کند. در زیر می توانید نمونه ای از این نوع تبلیغات که توسط من در فروشگاهی در مشهد اجرا شده است را مشاهده کنید.

پیشتر خدمت دوستان عرض کردم که محل قرار گرفتن اینگونه تبلیغات، نقش استراتژیکی در تاثیرگذاری بر مخاطبان دارد. برای روشن تر ساختن این موضوع از شما می خواهم که به جایگاه مانیتور در عکس بالا دقت کنید. این واحد تجاری در اواسط پاساژی قرار دارد که مشتریان غالباً از سمت چپ عکس، وارد پاساژ می شوند. با قرار دادن مانیتور در گوشه ویترین و تنظیم صحیح زاویه، موفق به جلب توجه مشتریان حتی از لحظه ورود به پاساژ شده ایم.
اگر این نوع تبلیغات در مکانی غیر از محل فروش صورت می گرفت تاثیر کمی در ایجاد انگیزه خرید در افراد بوجود می آورد. بعد از اجرای تبلیغات در نقطه خرید برای این فروشگاه، با بررسی انجام شده بر روی بازخورد از مراجعین به این واحد تجاری، شاهد افزایش فروش چشمگیری بعد از استفاده از این نوع تبلیغات بودیم که این موضوع بیانگر این است که این نوع تبلیغ بصورت صحیح اجرا و نتایج پیش بینی شده را بدنبال داشت. اشاره به این موضوع ضروری است که رویکردهای نوین تبلیغات در نقطه خرید، مرهون تلاشهای انجمن تجاری بین‌المللی تبلیغات در نقطه خرید POPAI است که به ‌طور مشخص بر پیامی تحت عنوان “سه‌چهارم” تأکید دارد و این تأکید به این معنی است که سه ‌چهارم تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمت در نقطه خرید شکل می‌‌گیرد.

با توجه به ابزارهای سنتی تبلیغ که هنوز در ایران مورد استفاده قرار می گیرند همچون استفاده از استندهای تبلیغاتی و Sampling کالا در نزدیکی قفسه مربوط به آن کالا، به نظر شما آیا ابزارهای مدرن تبلیغات در نقطه خرید همچون ابزارهای نمایش دیجیتال قیمت‌ها، صفحات تاچ‌کنترل بر روی قفسه‌های اجناس، کیوسک‌های تعاملی مستقل همراه با قفسه محصول، امواج رادیویی شناسایی محصول و یا برچسب‌های الکترونیک و مشاوران الکترونیک برای خرید می توانند جایگاه خودشان را در بازار کشور تثبیت کنند؟

از خوانندگان محترم تقاضامندیم برای افزایش کیفیت مقالات این وب سایت در آینده، نظرات خود را در پایین همین مقاله درج نمایید.


نویسنده: محمد مرشدلو
ویراستار و بازنویسی: مسعود محمدی

6 دیدگاه ها

 1. jasim گفت:

  مفید ولی مختصر اگه بیشتر مثال و توضیح می بود بهتر می شد

 2. holyfa گفت:

  مقاله خوبي بود ،‌اما اگر بصورت اختصاصي براي هر كسب و كار تبليغات در نقطه خريدش بررسي شود خيلي بهتر است …
  و يا پيشنهاد مي گردد هر مديري كه از اين تكنيك ها استفاده كرده است ،‌در اين سايت تجربه خود را بيان نمايد .

 3. m4m_translate@yahoo.com گفت:

  مقاله مفید و کاربردی می باشد اما خیلی خیلی مختصر

 4. Maral گفت:

  سلام مقاله بسيار كلي بيان شده اما اطلاعات ضمني مفيدي در اختيار خواننده قرار ميدهد مثل روانشناسي مشتري و البته نوعي ظرافت و تيزبيني در نمونه كار شما وجود دارد كه نشان از توانايي و استعداد بالاي شماست منتظر مقالات بيشتري از شما هستم موفق باشيد

 5. amir گفت:

  سلام
  ممنون لطفا کمی تخصصی تر به مسائل بپردازید

 6. MOHAMMAD گفت:

  مطالب مختصر . مفید و موثر می باشد و هرچقدر که تعداد مثال های تصویری شتر بد مخاطب مفهوم ها را بهتر درک می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *