آخرین نسخه سیستم‌ عامل اپل
آخرین نسخه سیستم‌ عامل اپل امکان “چت کسب‌وکار” را ارائه کرده است
14 ژوئن, 2017
استراتژی تبلیغات
راز موفقیت در طراحی استراتژی تبلیغات پرفروش
16 ژوئن, 2017

بسیاری از صاحبان کسب و کارها، با مفهوم مدیریت کسب و کار آنلاین آشنایی درستی ندارند. آنها فکر می‌کنند مدیریت کسب و کار آنلاین همان دستیاری مجازی است. هر چند این دو مفهوم تا حدودی یکسان هستند ولی تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد. زیرا برای هر دوی این فعالیت‌های مجازی حرفه‌ای، وظایف مشخصی تعریف شده است. که این تفاوت‌ها به کسب و کار مورد نظر بستگی دارد. ما در این مطلب سعی کرده‌ایم تا حدودی صاحبان کسب و کار را با این مفاهیم و تفاوت‌ها آشنا کنیم.

مدیریت کسب و کار آنلاین

بسیاری از صاحبان کسب و کارها، با مفهوم مدیریت کسب و کار آنلاین آشنایی درستی ندارند. آنها فکر می‌کنند مدیریت کسب و کار آنلاین همان دستیاری مجازی است. هر چند این دو مفهوم تا حدودی یکسان هستند ولی تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد.

مفهوم، وظایف و اهمیت مدیریت کسب و کار آنلاین

به بیانی ساده، وظیفه مدیریت کسب و کار آنلاین معادل با مدیریت یک شرکت و وظیفه دستیاری مجازی معادل با یک دستیار اجرایی می‌باشد. پس در کسب وکار آنلاین، مدیریت کسب و کار آنلاین و دستیار مجازی، مکمل یکدیگرند. معمولا وقتی یک کسب و کار تازه شروع به فعالیت می‌کند، مشتریان کمی دارد، از این رو از روش‌های بازاریابی ساده‌ای استفاده می‌کند و به بودجه‌ی محدودی برای بازاریابی دسترسی دارد. در چنین شرایطی استخدام فردی به عنوان دستیار مجازی برای این کسب و کار بسیار کارآمد خواهد بود. زیرا دستیار مجازی برنامه‌های روزانه‌ای در نظر می‌گیرد و به کمک این برنامه‌ به تقویت پایه‌های اصلی کسب و کار مورد نظر می‌پردازد. بنابراین می‌توان گفت برای رشد و توسعه کسب و کارهای نوپا، در نظر گرفتن دستیار مجازی کافی است.

حال کسب و کاری را درنظر بگیرید که تا حد زیادی پیشرفت کرده است. چنین کسب و کاری طبیعتا مشتریان زیادی دارد، درآمد نسبتا بالایی دارد و برنامه‌ها و پیشنهادات بسیاری برای مدیریت صحیح نیاز دارد. در چنین شرایطی صاحب کسب و کار با وظایف و فعالیت‌های بسیار متنوعی روبرو می‌شود.

در این حالت ممکن است کسب و کار شما با یکی از شرایط زیر روبرو باشد :

۱) سیستم کافی و لازم را برای دسترسی به کارایی بالا در اختیار ندارید، ولی نمی‌توانید زمانی برای رسیدگی به این موضوع اختصاص دهید.

۲) فعالیت‌های بسیاری در کسب و کار شما انجام می‌گیرد ولی شما از جزئیات آن‌ها اطلاعی ندارید.

۳) محول کردن کار به دستیاران مجازی، طراحان وب سایت، طراحان گرافیکی و چک کردن مداوم فعالیت‌های آن‌ها.

۴) نداشتن تخصص کافی شما و یا اعضای تیم برای داد و ستد آنلاین.

در صورتی که در این چنین موقعیت‌هایی قرار بگیرید، به عنوان مدیر یک کسب و کار آنلاین دستپاچه می‌شوید و ممکن است احساس یاس و ناامیدی سراغ شما بیاید. از سوی دیگر نیز به علت کمبود زمان، پیاده‌سازی پروژه‌هایی که درآمدزایی زیادی برای کسب و کار شما ایجاد می کنند، امکان پذیر نخواهد بود. در چنین زمانی است که مدیریت کسب و کار آنلاین، اهمیت می‌یابد.

مدیریت کسب و کار آنلاین بین صاحبان کسب و کار و اعضای تیم قرار می‌گیرد. مدیران کسب و کار آنلاین، تفکر استراتژیک دارند. بنابراین می‌توانند چشم‌انداز بلند مدتی برای کسب و کار شما تعریف کنند. گام بعدی این مدیران نیز تبیین برنامه‌ای قدم به قدم به منظور رسیدن به چشم‌انداز برای اعضای تیم کسب و کار شما خواهد بود. در ادامه وظایف مدیریت کسب و کار آنلاین را با هم می‌بینیم. آگاهی از این وظایف دید صحیحی را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد.

۱) مدیریت پروژه: راه‌اندازی یک برنامه آنلاین و پرتال عضویت.

۲) مدیریت عملیاتی: اطمینان از کارکرد داد و ستد آنلاین کسب و کار و عملکرد صحیح بازاریابی آنلاین.

۳) مدیریت آمار: آماریابی دقیق در کسب و کار به منظور شناسایی خدمات پرطرفدار و ناموفق.

۴) مدیریت کارکنان: تعریف وظایف روزانه تعضای تیم کارکنان کسب و کار و رسیدگی به آن‌ها.

در شرایطی که این وظایف به مدیریت کسب و کار آنلاین محول شوند. شما به عنوان صاحب کسب و کار زمان خالی بیشتری در برنامه خود خواهید داشت. بنابراین می‌توانید از این زمان اضافی استفاده کنید و نمرکز خود را روی پیشرفت کسب و کارتان معطوف کنید. در نتیجه چشم انداز کسب و کارتان، محقق می‌شود و به هدفتان خواهید رسید.

باید بدانید که مدیریت بازاریابی آنلاین (Online Business Management) به اختصار OBM نیز نامیده می شود. و تعریف اصولی آن بدین شرح است: یک پشتیبانی مجازی حرفه‌ای، که کسب و کارهای آنلاین را مدیریت می کند. این مدیریت شامل مدیریت روزانه پروژه ها، فعالیت ها، اعضای تیم و آمارهاست.

جالب است بدانید که در صورتی که با نقش ها و وظایف مختلف در دنیای بازاریابی دیجیتال آشنا شوید، می توانید نیاز های کسب و کارتان را شناسایی کنید و در زمان مناسب افراد مورد نیاز را در تیم خود به کار بگیرید. از سوی دیگر نیز با داشتن تیمی که درک بالایی نسبت به استراتژی‌های بازاریابی و جزئیات کسب و کار درک بالایی دارد، شانس بسیار بالایی برای پیشرفت و موفقیت خواهید داشت.

 

 

 

برچسب ها: بازاریابی آنلاین, مدیریت بازاریابی آنلاین, مدیریت کسب و کار, مدیریت کسب و کار آنلاین, کسب و کار, کسب و کار آنلاین
صبا روفه‌گرحق
صبا روفه‌گرحق
فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش بازاریابی هستم. علاقه زیادی به وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی دارم. هم اکنون نیز در زمینه بازاریابی محتوایی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *