استراتژی محتوا
استراتژی محتوا و پنج دپارتمان نیازمند به آن
12 نوامبر, 2017
برون سپاری
چرا به برون سپاری فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید؟
14 نوامبر, 2017
نمایش همه

بازاریابی بعد از یک بلای طبیعی

بازاریابی

همچنان که می‌دانید در شب گذشته زلزله‌ای سخت چند استان کشورمان را تحت تاثیر قرار داد و بسیاری از هموطنانمان را داغ‌ دار کرد.

ضمن ابراز همدردی با این عزیزان، از آنجایی که کمک کردن به کسب و کارهای مختلف برای بازاریابی و فروش محصولات و خدمات خودشان رسالت مجموعه آی بازاریابی است، در این بین تصمیم گرفتیم مطلبی را با موضوع بازاریابی و فعالیت‌های مرتبط با آن در این دوره زمانی منتشر کنیم.

پیش از هر چیز می خواهم به این مسئله بپردازم که آیا اصلا فکر کردن به بازاریابی و فروش در این بازه زمانی کاری درست و عاقلانه است یا خیر؟

بدیهی است که هر کسب و کاری با وجود مواجه شدن با حوادث اینچنینی، حتی در صورت کند شدن فرایند تولید و فروش خودش، به هر حال چاره‌ای جز تامین هزینه‌ها و مخارج خود به منظور باقی ماندن در بازار ندارد. اما سودآوری مسئله دیگری است که می‌تواند بسته به تصمیم مدیریت حتی برای مدتی به تعویق بیفتد.

اما در این بین نکته مهم شیوه پرداختن به تبلیغات و فعالیت‌های ترفیعی است که باید بجای به اصطلاح نمک پاشیدن بر زخم حادثه دیدگان بتواند حتی به اعتبار شرکت و برند در ذهن حادثه دیدگان بیافزاید.

به عنوان مثال دوست دارم در این بین به دو نمونه تبلیغات شرکت‌های آمریکایی در زمان طوفان سندی Sandy اشاره کنم:

– یک برند آمریکایی پوشاک پس از این طوفان برای تبلیغ خودش نوشته بود “حالا که به خاطر طوفان چاره‌ای جز در خانه ماندن ندارید، در صورت خسته و بی حوصله شدن می‌توانید از 20% تخفیف بر روی همه محصولات ما در طی 36 ساعت آینده استفاده کنید.”

– یا یک برند دیگر پوشاک با نام Urban Outfitters در تبلیغات خود عنوان کرده بود که “این طوفان می‌وزد و خسارت می‌زند و تمام می‌شود، اما حمل رایگان سفارشات شما تمام شدنی نیست!”

و نمونه‌های بسیار دیگری از این دست که شاید اشاره به همه آنها در این مقاله نگنجد و هر یک موجب جنجال‌هایی در بین مخاطبین خودشان شدند.

بازاریابی

اشتباه این برندها در بازاریابی خود چه بوده؟

مسئله مهم در رابطه با این برندها نحوه تفکر مدیران آنهاست که عموماً از داخل به خارج فکر می‌کنند (من، من ، من … به من، به من، به من … مال من، مال من، مال من … شرکت من، شرکت من، شرکت من) و بطور کل تمام قربانیان و مخاطبین هدف خود را فراموش می‌کنند.

قربانیان حادثه دیده عموماً هیچ توجهی به این شرکت‌ها نداشته و اصلاً باز بودن یا جریان درآمدی این کسب و کارها برایشان اهمیتی ندارد. اما این شرکت‌ها فراموش می‌کنند که در درجه اول وجود دارند تا نیازهای مشتریان خود را برآورده سازند. یعنی اگر به مشتریان خود توجه داشته باشند، جریان درآمدی آنها برقرار می‌ماند. اما اگر فقط بدنبال پول باشند، در نهایت مشتری خود را از دست داده و جریان درآمدی خودشان هم متوقف می‌شود.

اما این شرکت ها باید چکار کنند؟

در واقع موضوع این است که مدیران این برندها باید طرز تفکر خود را تغییر دهند و در عوض از بیرون به داخل بیندیشند و نسبت به نیازهای قربانیان این بلایای طبیعی حساس باشند. با آنها همدردی کنند.

مثلا “به منظور کمک به قربانیان این حادثه در این دوران سخت، برند … تمام محصولات خودش را با تخفیف 20% به مشتریان عرضه کرده و بخشی از سود حاصله را به … اهدا می‌کند.”

در دوران‌های سخت رخداد بلایای طبیعی، شرکت‌های خوب این بلایا را به عنوان فرصتی برای رشد و ترقی خود در آینده در نظر می‌گیرند و سعی در ایجاد رابطه‌ای نزدیک و دوستانه با مشتریان خود دارند. آنها بخوبی متوجه می‌شوند که باید تمرکز خود را بر روی ایجاد حسن نیت برند خود و تقویت اعتماد مصرف کننده قرار دهند.

از طرف دیگر برخی از برندهای تازه کار که درگیر چالش بازاریابی هستند؛ با تنگ نظری و کوته‌بینی، سود کوتاه مدت را انتخاب کرده و اقدام به گران کردن محصولات و خدمات خود در این بازه‌های زمانی می‌کنند. اینگونه این تصویر را از خود در ذهن مصرف‌کننده به جای می‌گذارند که فقط در پی سوء استفاده از قربانیان هستند.

به هر حال نباید فراموش کرد که در زمان نیاز شدید، مردم همواره حافظه بسیار قوی دارند. بخوبی آنهایی را که به کمک شتافتند را به یاد می‌آورند و آنهایی که سعی در سود جستن از آنها داشتند را فراموش نمی‌کنند.

برچسب ها: بازاریابی, برندینگ, بلای طبیعی, تبلیغات, فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *