۲۱ ویژگی فروشندگان بزرگ
26 فوریه, 2014
آفرینش ذهن برند
28 فوریه, 2014
نمایش همه

گام های عملی انجام تحقیقات بازار

research
سافاری کام یک شرکت پیشگام در زمینه ارتباطات در کنیا است. این شرکت با گذشت زمان با مشکلات بسیاری مواجه شد که یکی از آنها ورود بسیاری از شرکت های رقیب به بازار بود. مشکل ناشی از ورود شرکت های دیگر به بازار این است که آنها با خود رقابت های ناخواسته (کاهش سهم بازار) به همراه دارند. این مشکل را می توان با انجام تحقیقات بازاریابی حل کرد.

گام اول در فرآیند تحقیقات بازار، شناسایی و تعریف مشکل است. تعریف مسئله به معنی گسترش آن و توضیح اینکه چرا باید آن را به عنوان مشکل دید. در این مورد، شرکت سافاریکام نیز تعدادی از رقبا را به عنوان خطری برای از دست دادن مشتری و کاهش سهم بازار شناسایی کرد. این رقابت منجر به پایین آمدن حاشیه سود و رشد خواهد شد.

گام دوم، توسعه رویکرد های شماست. به طور کلی صحبت در مورد یک رویکرد باید در حوزه تعریف مجموعه ای از اهداف توسعه یافته باشد. گسترش اهداف در گام اول منجر به توسعه رویکرد بهتر می گردد. توسعه رویکرد شما باید شامل یک ارزیابی صادقانه از مهارت های تیم شما در تحقیقات بازار، بودجه بندی، شناخت محیط اطراف و عوامل موثر بر آن و فرموله کردن فرضیه های آن باشد.
سافاری کام نیز باید یک رویکردی را برای مقابله با رقبا پیدا می کرد. تیم منتخب شرکت تعدادی راه حل ممکن را ارائه کردند که موثرترین آنها انتخاب گردید. یکی از راه حل ها، معرفی نرخ مکالمه کمتر برای مشترکین و معرفی مسابقاتی که فقط مشترکین می توانند در آن شرکت کنند، بود.

گام سوم هدایت شرکت به سمت گرفتن یک تصمیم مناسب در تمام عناصر بازاریابی مختلط و همچنین کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار های بی ثمر می باشد.
market research

گام چهارم جمع آوری داده ها و بررسی بازارهای بخش بندی شده است. به طور کلی تجزیه و تحلیل داده ها مربوط به ویرایش، برنامه نویسی و ارائه اطلاعات اولیه جمع آوری شده در یک فرم مناسب برای حل مسئله تحقیق و تصمیم گیری است. داده های جمع آوری شده از تحقیقات بازار شامل نمودار، جدول، میزان فروش و غیره می باشد که ما را قادر به ارزیابی و تصمیم گیری در مورد اینکه چه تصمیمی باید گرفته شود می کند.

گام پنجم تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده است. روش های ارائه داده ها باید به گونه ای باشد که تفسیر آسان یافته های تحقیق توسط تحلیلگر را ممکن سازد. استفاده از نمودار ها و جدول ها، طرح داده ها و روابط بین متغیر ها را نشان می دهد. به عنوان مثال یک تحلیلگر می تواند از یک نمودار که نشان دهنده روند فروش باشد برای تصمیم گیری استفاده کند.

گام ششم شامل گزارش تحقیقات بازار است. این گزارش باید اطلاعاتی که خوانندگان (اسپانسر ها) نیاز دارند را در یک قالب قابل فهم ارائه کند. واژگان، سخنان و روش تجزیه و تحلیل ارائه شده باید متناسب با خواسته ها و سطح خوانندگان باشد.

sideicon
بسیار سپاسگزار خواهم شد اگر نظرات خود را در مورد این نوشته برای من ارسال کنید تا بتوانم در مطالب بعدی نیازهای اطلاعاتی شما را در حوزه بازاریابی، تبلیغات و فروش بهتر و بیشتر برآورده کنم. نظرات شما عزیزان به من انرژی بیشتری برای ادامه کار می دهد.


مترجم: ساناز اخباری
ویراستار: مسعود محمدی

3 دیدگاه ها

  1. anil گفت:

    سلام. ضمن تشکر من یک مبتدی هستم در زمینه بازاریابی مطالب خوب بود اما به نظرم ساده تر واسه ما توضیح میدادید بهتر بود.بنده کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی هستم و یک موسه کشاورزی رو جدیدا تاسیس کردم دوست دارم در حوضه کاری خودم بازاریابی کنم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  2. کیان گفت:

    سلام ممنون از تلاشی که کردید لطفا مطالبی رو انتخاب کنید که کاربردی تر باشه. این مطلب فقط تیتر وار و خیلی کوتاه بود و دارای نکات آموزشی موثر نبود.همونطور که anil هم نتونست ازش استفاده کنه. با تشکر

  3. سارا گفت:

    سلام .من می خوام تو یه شرکت در بخش تحقیقات بازارش کار کنم به نظر شما چه مطالب و یا کتابهایی برای بالابردن اطلاعاتم لازم است اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید ممنون می شم راهنمایی کنید با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *