در شرایط فعلی بازار ایران، فروش چه محصولاتی موفق خواهد بود؟

جایگاه روابط عمومی در خلق یک برند
24 آگوست, 2012
ایجاد موج سودآوری در کسب و کارهای کوچک در بازار ایران
5 اکتبر, 2012
نمایش همه

در شرایط فعلی بازار ایران، فروش چه محصولاتی موفق خواهد بود؟


چند وقتی است که شرایط فعلی در بازار ایران ذهن مرا به شدت به خود مشغول کرده است. با افزایش بی سابقه تورم در کشور و کاهش قدرت خرید طبقه متوسط از یک سو و بالا رفتن هزینه تولید و ارائه خدمات از سوی دیگر و همچنین افزایش نرخ دلار که سبب افزایش شدید قیمت کالاهای وارداتی شده است، صاحبان کسب و کار با بحران کاهش فروش بی سابقه ای روبرو شده اند. خواه شما تولید کننده باشید و یا یک واردکننده محصولی خاص، اکنون با این معضل روبرو هستید.
یکی از دلایل مهم تورم فعلی، میزان حجم نقدینگی در نزد مردم نسبت به عرضه محصولات و خدمات است. اکنون این سئوال پیش می آید که با توجه به میزان زیاد نقدینگی، چرا فروش محصولات و خدمات به تا این حد کاهش یافته است؟

در چنین شرایطی مردم تا آنجا که می توانند از خرید کالاها و خدمات غیر ضروری اجتناب می کنند و در عوض سعی می کنند با هر ترفند ممکن ارزش نقدینگی خود را حفظ کنند. پس بسیار منطقی است که اقبال عمومی برای خرید کالاهای سرمایه ای افزایش یابد. همانگونه که شما هم شاهد هستید، گاهی این سرمایه های سرگردان، به سمت خرید ارز، طلا، مسکن و … هجوم می آورند و هر از چندگاهی این بازارها را متلاطم می کنند.
اکنون صاحبان کسب و کاری که کالاهای سرمایه ای ارائه می دهند می توانند با یک برنامه مدون بازاریابی و نه فعالیت های بازاریابی مقطعی شهودی، کالاهای خود را معرفی کرده و ضمن بالا بردن میزان فروش خود، سود خوبی را نصیب خود کنند. و کسانی که متاسفانه کالاهای مصرفی غیر ضروری – و نه کالاهای ضروری و مایحتاج مردم – ارائه می دهند در این برهه با چالش بزرگی روبرو هستند.

اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع، مثال هایی در این رابطه ارائه دهم.

اگر شما تجارتی دارید که یک کالای سرمایه ای را مثلاً درب و پنجره UPVC ارائه می دهید، می بایست کالای خود را با تغییرات جزئی بعنوان مثال افزایش کیفیت، دوام، تنوع در رنگ، هزینه حمل رایگان و … به گونه ای معرفی نمایید که مصرف کننده با خرید این کالا با کاهش هزینه و صرفه جویی اقتصادی روبرو خواهد بود. فراموش نکنید که ویژگی خاصی را می بایست به مشتری ارائه دهید که رقبا به زودی نتوانند محصولات مشابه شما را تولید کنند. ما در این شرایط بر خلاف تصور می بایست کالاهای با دوام و با صرفه به بازار عرضه کنیم. به عبارت بهتر برای موفقیت در این شرایط تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان محصولات خارجی، می بایست به عرضه کالاهای با کیفیت و سرمایه ای رو بیاورند و با داشتن برنامه ای جامع به اطلاع رسانی گسترده در مورد محصولات مورد نظر خود بپردازند.
توجه داشته باشید که مزایای بیشمار محصول نیز با توجه به اینکه افزایش قیمت تمام شده را بدنبال خواهد داشت، کار را برای فروش بیشتر، دشوار می کند. مثال این را می توان در تلویزیون های جدید هوشمند در بازار مشاهده کرد. تلویزیون های هوشمند LG و SAMSUNG که قیمت آنها از 3 میلیون تومان بالاتر است با استقبال کمی روبرو شده اند و مخاطبان از مدل های قدیمی تر این تلویزیون ها که قیمتی بین 1.5 الی 2 میلیون دارند بیشتر استقبال می کنند.


اشکال دیگری که در تجارت امروز ایران به چشم می خورد تنوع پایین محصولات در هر رده ای است. ورود محصولات تکراری و بی کیفیت خارجی تجارت را با چالش بزرگی روبرو کرده است. ما محصولات بی کیفیت تولید کرده و یا وارد می کنیم و در نهایت از بازاریابان انتظار داریم که این محصول را برای ما بازاریابی کرده و بفروشند. همانگونه که در بالا اشاره شده است، تولید کنندگان و وارد کنندگان می توانند با صرف وقت بیشتر برای تحقیقات در مورد نیازهای فعلی جامعه، کالاهای جدید و تکنولوژیک را وارد کنند که تاکنون در ایران وجود نداشته است و ارزش سرمایه ای بالایی دارند. شاید سرمایه گذاری بر روی تولید و واردات تکنولوژی های کاهنده مصرف انرژی و عرضه کنندگان انرژی های نو، مثال هایی از این دست باشند. در این برهه از زمان کشور بیشتر به کالاهای با ارزش و سرمایه ای نیاز دارد که چرخ اقتصاد را با کاهش هر چه بیشتر هزینه ها و افزایش تولید به حرکت درآورد.

عرضه کنندگان خدمات نیز با چالش های کم و بیش مشابهی روبرو هستند. ما امروز می بایست خدماتی متفاوت، کامل و یک گام فراتر از تصور مشتری ارائه دهیم تا بتوانیم جایگاه خود را در بازار حفظ کنیم. رقابت در میان عرضه کنندگان خدمات بیش از هر زمان دیگری افزایش پیدا کرده است. امروزه معمولاً مشتری کمتر پول می دهد و خدمات بیشتری می خواهد. اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که اغلب این عرضه کنندگان خدمات، کیفیت خدماتشان به شدت کاهش یافته است. بعنوان مثال چندی پیش برای دریافت خدمات نظافت با یک شرکت تماس گرفتم. شاید به سختی باور کنید که بیش از 5 شرکت را به خاطر خدمات بد تغییر دادم و باز هم موفق به دریافت خدمات خوب نشدم و در نهایت به توصیه یکی از دوستان که شخص خاصی را در این زمینه می شناخت و سال ها با وی کار کرده بود آشنا شدم و خدمات نظافت مورد نظر خود را از ایشان دریافت کردم.


بنظر من ما ایرانیان بیشتر از هر زمان دیگر امروز به تفکر و بازنگری در تجارت خود نیاز داریم. ما باید بجای دست و پا زدن های بی مورد با کمک مشاوران خبره، کسب و کار خود را مورد تجزیه و تحلیل دوباره قرار دهیم و تا آنجا که میسر است از تجارتهای موفق خارجی الگو برداری کنیم و شهامت روبرو شدن با تغییرات اساسی را داشته باشیم. شاید ما باید تغییراتی را در محصولات و خدماتمان ایجاد کنیم و یا اینکه بطور کل کسب و کار دیگری را شروع کنیم که در این مقطع جامعه به آن نیاز دارد. یقین داشته باشید که شما می توانید در هر شرایطی راهی بسوی موفقیت باز کنید.

نویسنده: مسعود محمدی – مشاور بازاریابی
تاریخ: 7 شهریورماه 1391

21 دیدگاه ها

 1. فرشاد گفت:

  سلام
  مقاله جالبی بود

 2. 8302031 گفت:

  قشنگ بود ولي خوب من اينو ميدونستم يعني موضوع قدرت خريد مردم رو ولي اينكه رو كارهايي ميشه تمركز كرد چي شد هدف اين نوشته رعايت نشده

 3. zener گفت:

  تا حالا هر چی مقاله از این سایت خوندم هیچ نکته ی جالبی در آن نیافتم و می توان گفت مقاله ها کاربدی نیستند و فقط تکرار مکررات هستند و هیچ نکته آموزنده ای در آن وجود ندارند.البته با عرض پوزش از مدیر سایت

 4. fatemeh گفت:

  ba tashakor maghale khobi bod .vali age lotf konid rahe hal bishtar erae konid ke ma che kar konim to karamon pishraft konim

 5. اکبر گفت:

  به نظر من تنها و فقط تنها دلالی یا همون بیزینس از نوع ایرانی جواب میده من سه ساله توی بازار طلا سرمایه گذاری کردم اما این سود فقط تا اوایل بهمن ادامه داره یعنی اول ماه های میلادی و دوباره از ماه مارس قیمت طلا کاهش پیدا می کنه که تو این زمان طلا بخرین سرمایتون تا آخر سال میلادی 2 و یا 3 برابر میشه . مسکن هم خوبه به شرط اینکه تا بهمن ماه بخرین و یک ماه بعد از عید دو برابر میشه. و نظر من این هست که تولید حماقته محظه. فقط دلالی دلالی دلالی

  • فاضل گفت:

   احسنت. موافقم. دلالی در ایران یکی از کارهای پر سوده. کار بدی هم نیست. دو طرفی که همو گم کردن به هم برسونین و سود کنید. من در بحث تجارت الکترونیک خیلی کار کردم. در ایران ارزش و بهایی برا این حرفا قائل نیستن و سرمایه دارها پشیزی برا این جور کارها خرج نمیکنن. مگر اینکه مثلا من برم دلالی کنم. پولدار بشم بعد برم یه شرکت تجارت الکترونیک بزنم. اونم شانس بیارم تو ایران موفق بشم. گر چه همین سرمایه گذاری تو بازار آی تی اروپا و آمریکا چندین برابر بهت جواب میده. خدا میدونه بازارهای ایران به کدوم سمت و سو میرن. باید بشینیم ببینیم 300 نفر عزیز چه تصمیمی میگیرن.

  • 1271559919 گفت:

   باعرض سلام واحترام
   توليد زماني حماقت افرين مي شودكه نداني درچه مكاني چه زماني ودرچه شرايتي محصول مورد نظرت راتوليد كني .وبوده اندشركتهاي كه دراين زمانهااستفاده هاي به سزايي كرده اند

  • majid shrifi omid گفت:

   شما درست میگید. من خیلی علاقه دارم توی این حوزه فعال بشم ولی اصلا موفق نبودم اگه راهنمایی بکنید ممنون میشم.
   با تشکر

 6. mo_sh201 گفت:

  به نظر من سرمایه گذاری در مورد کالاهاییکه هنوز چندان تغییری نداشته اند مانند مسکن بهترین گزینه می باشد چون مسکن یک پروسه زمان بر هست و تا اتمام ان حداقل 6 ماه لازمه هنوز تورم تاثیر قابل ملاحظه ای در ان نداشته و اثراتش از بهمن به بعد نمو پیدا میکنه

 7. reachman گفت:

  مقاله خوبی بود.دست شما درد نکنه.در ضمن به کاربر محترم فاطمه خانم میخاستم بگم که خودتون باید از هوش و خلاقیتتون استفاده کنید و راهی برای پیشرفت سازمانتون ایجاد کنید.در اینجا به دنبال یکسری جهت و خط و مشی باشید نه راه حل نهایی.

 8. saeed گفت:

  با تشکر از مطالب سایت
  ولی به نظرم این مطلب حرف جدیدی مخصوصا برای یک بازاریاب نداشت؟؟
  پیشنهادی که دارم اگر حوصله دارید تک تک صنایع رو به صورت تخصصی برسی کنید.

 9. Amin گفت:

  با تشکر

 10. محمد گفت:

  من سپاسگزارم واقعا محبت می کنید که این اطلاع رسانی ها را انجام می دهید. ولی شما با ابن مقاله، خودتان حرف های گفته شده خودتان در مقاله را نقض کردید چرا که این مقاله هم مثل همان کالاهای تکراری، ارزش افزوده علمی و مهارتی برای خواننده نداشت و صرفا کلی گویی آنهم از نوع تکراری بود. منتظر کارهای اساسی تر و نوین هستم.

 11. sh.d گفت:

  چرا انقدر مقاله ها کوتاه هستن؟

 12. nnn گفت:

  باتشکر مقاله موضوع و هدف ان بیان نشده بود

 13. نسرین گفت:

  با تشکراز شما لطفا تبلیغات درباره صنایع دستی ایران باید بیشتر باشد چون هنرمندان صنایع دستی در ایران زیاد است چون در هیچ جای دنیا هنرمند صنعت دست وجود ندارد.

 14. حامد گفت:

  سلام من تولیذ کننده شیر آلات بهداشتی هستم و به کمک برای بازاریابی و فروش و همچنین جذب سرمایه نیازمندم و از تک تک مقالاتتون استفاده میکنم با تشکر

 15. ياسين گفت:

  با سلام و تشكر از مقاله شما . اگر از ديد بازاريابي نگاه كنيم بهترين فروش در اين دوران فروش محصولاتي است كه در هرم مازلو در پايين ترين رده قرار دارند يعني كالاهاي اساسي چرا كه بيشترين مخاطب و بيشترين فروش و بيشترين نياز را شامل مي شود . اگر از منظر توليد نگاه شود درست است كيفت “خوب” فروش “خوبي” را در پي خواهد داشت در شرايط كاهش نقدينگي البته توسط فروشندگان “خوب”

 16. فرزام گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *