برنامه بازاریابی برای شرکت ها و یا سازمان های کوچک در ایران

چالش های مدیریت منابع انسانی پیش روی مدیران (بخش آخر)
9 ژوئن, 2012
بازاریابی عصبی
31 جولای, 2012
نمایش همه

برنامه بازاریابی برای شرکت ها و یا سازمان های کوچک در ایران


من بواسطه شغلم، با کسب و کار های کوچک و بزرگی در طول سالها روبرو شده ام. هم اکنون در برخی از سازمان های بزرگ در حال مشاوره هستم که این سازمان ها هزینه های بالایی را در مورد تهیه یک برنامه بازاریابی جامع برای خود انجام می دهند. مطمئناً این کار آنها بسیار منطقی است و یقیناً نتیجه مورد نظرشان را دریافت خواهند کرد. برای تهیه یک برنامه بازاریابی جامع برای یک سازمان بزرگ نیاز به بودجه بالایی است چرا که افراد زیادی در قالب تیم های تحقیقات بازار، تیم های خلاقیت و … می بایست در تهیه این برنامه مشارکت داشته باشند. به عبارت بهتر گروهی از متخصصان بازاریابی مشاوره این سازمان ها را بر عهده دارند.
من همواره در مقابل شرکت های کوچکی که از من می خواهند به آنها مشاوره بدهم دچار یک مشکل اساسی هستم. این شرکت ها فقط می خواهند که من یک نسخه سریع و تضمینی برای فروش هر چه بیشتر آنها و جبران کمبود نقدینگی آنها بپیچم. واقعیت این است که هر میزان که مشاور بازاریابی شما از نبوغ و خلاقیت بالایی برخوردار باشد باز هم فعالیت های انجام شده زیر نظر وی به این دلیل که یکپارچگی و استراتژی را در خود جای نداده است، ممکن است فروش شرکت شما را بطور مقطعی و در یک دوره زمانی خاص بالا ببرد اما هرگز کسب و کار ما از سطح پایین تر به یک سطح بالاتر جهش نخواهد کرد.
در شرکت های کوچک نیازی به یک برنامه بازاریابی مفصل وجود ندارد. هر چند که اگر سرمایه گذاری خوبی در این مورد صورت بگیرد قطعاً نتیجه بخش است. اما با یک سرمایه گذاری اندک نیز می توان یک برنامه بازاریابی موفق برای یک شرکت کوچک ارائه داد.

در برنامه بازاریابی ابتدا کافیست فعالیت های شرکت اعم از تولیدات و با خدماتی که ارائه می دهد مورد ارزیابی قرار گیرد. این محصولات با محصولات سایر رقبا مقایسه شود (این کار توسط یک تیم تحقیقات بازار حرفه ای با هزینه مناسب قابل انجام است). در این مقایسه ما نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می کنیم. در صورت نیاز در کیفیت محصولات خود بهبود ایجاد می کنیم. پس از آن کافیست که با توجه به بودجه بسیار اندک تبلیغات خود، ابزارهای خلاقانه ای را با استفاده از تیم های موجود خلاقیت در ایران برای ترویج (Promotion) گسترده محصولات و خدمات خود در جغرافیای مورد نظر انجام دهیم.
تهیه یک برنامه بازاریابی کوچک که به ما بگوید،
• ما کیستیم؟
• به کجا می رویم؟
• با چه وسیله ای و در چه مدت زمانی می خواهیم به مقصد خود برسیم؟
کار مشکلی نیست ولی بدانید که بدون این سند راهنما، متاسفانه در کسب و کار خود نمی توانیم به موفقیت چشمگیری دست یابیم. آیا برای تهیه این سند نیاز به پرداخت وجه زیادی خواهیم بود؟ قطعاً ما به اندازه کسب و کار خود می بایست برای اینکار بودجه داشته باشید.
بسیاری از شرکت های کوچک فکر می کنند چون بودجه کمی برای تبلیعات دارند نمی توانند با شرکت های بزرگ رقابت کنند. تجربه به من ثابت کرده است که براحتی می توان ابزارهای بسیار ساده و خلاقانه ای را در کسب و کار خود بکار ببریم و در مدت زمان کوتاهی به موفقیت چشمگیری برسیم.
حال انتخاب با شماست که می خواهید همچنان با چشم بسته به کار ادامه دهید و یا اینکه قبل از هر اقدامی می خواهید بدانید که در چه شرایطی هستید؟


مولف: مسعود محمدی (مشاور و محقق در حوزه بازاریابی)

تاریخ مقاله: 28 تیرماه 1391

4 دیدگاه ها

 1. agrin گفت:

  مرسی خوب بود ولی کم بود

 2. reachman گفت:

  بسیار استفاده کردم.پاینده باشید.

 3. بهنام گفت:

  ممنون خوب بود فقط من تازه کارم میشه کمکم کنید دانشجو هستم

 4. احمد گفت:

  با سلام
  خیلی مطلب کلیشه ای و تکراری شده !
  حرفای قشنگ توش زده میشه و امیدوار کننده اما هرگز پاسخگوی نیاز یک شرکت نیستند !
  جدیدا همه بازاریاب ها یاد گرفتن که قبل از سلام کردن هم حتما این جمله رو بگن ! ” بیاید خودتون رو با بقیه شرکت ها مقایسه کنید و ببینید که شما چه چیزی دارید که اونها ندارن یا شما چه کار متفاوتی میتونید انجام بدید ”
  خب وقتی شما برای یک دسته از خدمات مشابه حرف میزنید مطمئنا آپشن های زیاد و گزینه های متفاوتی نخواهیم داشت !
  برای مثال یک شرکت ارائه دهنده خدمات نظافتی چه آپشن خاصی میتونه داشته باشه ؟
  کاش یاد بگیریم به جای قشنگ حرف زدن چند تا راه کاربردی پیشنهاد بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *