فروش اینترنتی
۷ مزیت فروش اینترنتی و طراحی سایت‌های تجارت الکترونیکی
27 می, 2017
رنگ برند
اهمیت رنگ در بازاریابی
29 می, 2017

بدون شک در جهان امروز بازاریابی کاربران تلفن همراه یا بازاریابی موبایلی بخش مهمی از بازاریابی آنلاین کسب و کارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چند در نگاه اول ممکن است بازاریابی موبایلی روشی ساده به نظر برسد. اما انتخاب یک استراتژی ساده و بهینه که تجربه‌ی خوبی نیز برای کاربر فراهم کند کار نسبتا دشواری است. زیرا انتخاب استراتژی بازاریابی موبایلی باید به گونه‌ای باشد که بتواند با افزایش تعامل با مشتری میزان فروش را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه ۴ مورد از مهمترین استراتژی‌های بازاریابی موبایلی را با هم می‌بینیم.

۱) بهینه‌سازی زمان و بهره‌گیری از تک تک لحظات برای بازاریابی

امروزه تعداد کاربران تلفن همراه به شکل فزاینده‌ای در حال رشد است. بنابراین با انتخاب یک استراتژی مناسب می‌توان به ارائه مشاوره یا انتقال اطلاعات به مخاطبان تلفن همراه پرداخت. این کار باعث می‌شود که جایگاه ویژه‌ای را در ذهن مخاطبان به خود اختصاص دهیم. توجه داشته باشید که تولید محتوای کوتاه و جذاب راز موفقیت بازاریابی موبایلی است. زیرا معمولا ویدئوهای کوتاه آموزشی و انگیزشی، پرسش و پاسخ جذاب و کوتاه، جملات انگیزشی و متن‌های آموزنده و کوتاه بیشترین تاثیرگذاری را بر روی مخاطبان داشته و بسیار جذاب هستند. زیرا تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که نرخ به اشتراک‌گذاری این نوع محتوا چندین برابر سایر محتواها است. بنابراین بازاریابی موبایلی می‌تواند با بهینه‌سازی زمان کاربر از تک تک لحظات برای پیشبرد استراتژی بازاریابی خود استفاده کند.

۲) استفاده از کدهای QR برای افزایش تعامل با کاربر

همانگونه که می‌دانید به عنوان یک بازاریاب موفق باید اطلاعات روانشناسی کافی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود در اختیار داشته باشد. همچنین با توجه به این موضوع که معمولا مشتریان تمایل زیادی به مقایسه قیمت محصولات قبل از خرید دارند. استفاده از کدهای QR می‌تواند تاثیر زیادی بر روی جذب مخاطبان داشته باشد. امروزه اپلیکیشن‌های مختلفی برای مقایسه قیمت محصولات به صورت آنلاین به کمک کد QR وجود دارد. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند تاثیر به سزایی در پیشبرد استراتژی بازاریابی موبایلی کسب و کارها داشته باشد. از سوی دیگر جالب است بدانید که اگر بخواهید به عنوان یک کسب و کار موفق اعتماد مشتریان را به سمت برند خود جلب کنید. فراهم کردن امکان مقایسه قیمت با کد QR یکی از موثرترین راه‌های جلب اعتماد مشتری است. تنها نکته‌ای که در این استراتژی بازاریابی موبایلی باید مورد توجه قرار گیرد طراحی واسط کاربری ساده این اپلیکیشن‌ها است.

بازاریابی موبایلی

با توجه به این موضوع که معمولا مشتریان تمایل زیادی به مقایسه قیمت محصولات قبل از خرید دارند. استفاده از کدهای QR می‌تواند تاثیر زیادی بر روی جذب مخاطبان داشته باشد.

۳) استفاده از بازاریابی موبایلی بر اساس موقعیت جغرافیایی

امروزه تلفن همراه به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای اجتماعی در میان عموم مردم تبدیل شده است. تنوع اپلیکیشن‌های تلفن همراه هوشمند یکی از مهمترین عوامل محبوبیت این ابزار الکترونیکی در میان اکثریت مردم است. از این رو بازاریابی موبایلی نیز به یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی مدرن تبدیل شده است. با توجه به این‌که بیشتر کاربران تلفن همراه معمولا مکان‌یاب (GPS) موبایل خود را روشن می‌گذارند. از روی کلمات کلیدی جستجو شده در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف می‌تواند منبع مناسبی برای جمع‌آوری اطلاعات از علاقه‌مندی مردم باشد. این اطلاعات می‌توانند دسته‌بندی محصولات را ساده‌تر کرده و پیشنهاد محصول را برای کسب و کارها راح‌تر کند. به عنوان مثال اگر کسب و کاری تبلیغات موبایلی را جزو استراتژی بازاریابی موبایلی خود قرار داده است. با آگاهی از علاقه‌مندی قریب به اتفاق مردم در یک منطقه خاص می‌تواند محصولات هم تراز با علاقه‌مندی آن‌ها را در لیست محصولات پیشنهاد یآن‌ها نمایش دهد.

۴) استفاده از بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی شناخته شده‌ترین روش در میان روش‌های مختلف بازاریابی موبایلی است. بازاریابی پیامکی پتانسیل قابل توجهی در میان مردم دارد. زیرا مواجهه با پیام‌های تبلیغاتی که در قالب پیام کوتاه ارسال می‌شوند چند برابر سایر انواع پیام‌ها است. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که بسیاری از افراد پیامک‌های تبلیغاتی را برای جلوگیری از ایجاد اسپم غیرفعال می‌کنند. بنابراین بخ منظور استفاده از این روش باید قبل از هر چیز مشتریان هدف خود را انتخاب کنید. در ضمن متن پیام نیز باید به گونه‌ای انتخاب شود که احساس خوبی در مخاطب ایجاد کرده و باعث شود که تمایل زیادی به اقدام نشان دهد.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی پیامکی شناخته شده‌ترین روش در میان روش‌های مختلف بازاریابی موبایلی است. بازاریابی پیامکی پتانسیل قابل توجهی در میان مردم دارد. زیرا مواجهه با پیام‌های تبلیغاتی که در قالب پیام کوتاه ارسال می‌شوند چند برابر سایر انواع پیام‌ها است.

نتیجه‌گیری

بازاریابی موبایلی یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی است که با افزایش نرخ کلیک میزان مواجهه افراد مختلف با تبلیغات موبایلی را چندین برابر می‌کند. از این انتخاب یک استراتژی بازاریابی قوی می‌تواند با افزایش نرخ تعامل با مشتری میزان فروش محصولات را نیز افزایش دهد.

برچسب ها: استراتژی بازاریابی, استراتژی بازاریابی آنلاین, استراتژی بازاریابی موبایلی, افزایش فروش, بازاریابی آنلاین, بازاریابی موبایلی, تعامل با مشتری, محتوای ویدئویی
صبا روفه‌گرحق
صبا روفه‌گرحق
فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش بازاریابی هستم. علاقه زیادی به وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی دارم. هم اکنون نیز در زمینه بازاریابی محتوایی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *