بخش بندی بازار
21 فوریه, 2014
محیط بازاریابی – بخش دوم
23 فوریه, 2014
نمایش همه

محیط بازاریابی – بخش اول

در این مقاله که بخش اول محیط بازاریابی است، این مفهوم در بازاریابی را مورد بررسی قرار می دهیم و در بخش دوم این مقاله جزئیات بیشتری را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

تجزیه و تحلیل محیط بازاریابی
marketingenvironment
هر حرکتی که بازاریاب انجام می دهد، تحت تاثیر عوامل محیطی گوناگون است و به نحوی بر آن ها اثر می گذارد. این آثار ممکن است بسیار عمیق یا جزئی باشد. مهمترین ویژگی محیط، تغییر است. مثلن تغییر قیمت ارز، تغییر سلیقه، ذائقه، باور ها و عادات آثار گوناگونی بر فعالیت های بازاریابی کسب و کارها دارد.
محیط شناسی و محیط یابی سبب می شود تا بازاریاب بتواند بهتر و سریعتر فرصت ها را بشناسد و بازارهای جدیدی برای خود به وجود آورد.

محیط شناسی
محیط شناسی عبارت است از فرایند گردآوری اطلاعات مربوط به انواع محیط ها از طریق بررسی،
مطالعه و روش های گوناگون تحقیقاتی. بازاریابان معمولن این اطلاعات را از فروشندگان، واسطه ها، کارگزاران و نمایندگان دولت، روزنامه ها، کتابها و . . . به دست آورند.
“تحلیل محیطی” عبارت است از تفسیر و تعبیر اطلاعات گرد آوری شده محیط. بازاریابان این اطلاعات را با توجه به موقعیت کسب و کار خود مورد ارزیابی قرار می دهند تا بدانند در شرایط کنونی و در آینده چه تاثیری در کسب و کارشان دارند.
هدف نهایی آنان تنظیم و عرضه استراتژی هایی منطبق با محیط پویا است. مدیر بازاریابی نه تنها باید بازار را بشناسد، بلکه لازم است عوامل محیطی را پیش بینی کند و خود را برای مقابله با آنها آماده سازد.

روش های برخورد با محیط بازاریابی
دو نوع واکنش نسبت به محیط بازاریابی وجود دارد: واکنش اول “بازاریابی انفعالی” است. در بازاریابی انفعالی، عوامل محیطی، عواملی غیر قابل کنترل به حساب می آیند که باید خود را با آنها منطبق ساخت. واکنش دیگر “بازاریابی فعال ” است. در این بازاریابی سعی بر آن است تا گام هایی براي تاثیر در عوامل محیطی برداشته شود.
هیچ یک از این دو روش را نمی توان به طور مطلق بهتر از دیگری دانست؛ زیرا به کار گیری آنها
به عوامل گوناگونی بستگی دارد. عواملی مانند اهداف در کسب و کار، محدودیت های اخلاقی و عرفی، رفتارهای اجتماعی و شرایط روز جامعه، همه و همه در انتخاب یکی از این دو روش تاثیرگذار هستند.

sideicon
بسیار سپاسگزار خواهم شد اگر نظرات خود را در مورد این نوشته برای من ارسال کنید تا بتوانم در مطالب بعدی نیازهای اطلاعاتی شما را در حوزه بازاریابی، تبلیغات و فروش بهتر و بیشتر برآورده کنم. نظرات شما عزیزان به من انرژی بیشتری برای ادامه کار می دهد.


مترجم: ساناز اخباری
ویراستاری: مسعود محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *