یک ایده خلاقانه برای پیش فروش ۱۰۴ آپارتمان در ۴ ساعت از طریق بازاریابی چریکی
18 می, 2013
کارگاه تخصصی فتح ذهن مشتری با بازاریابی خلاق / ۳۰ خردادماه
28 می, 2013
نمایش همه

چالش های شرکت ها در مواجهه با مشاور بازاریابی

مشاور بازاریابی
خدا را شکر می کنم که مقاله (فروش ۱۰۴ آپارتمان در ۴ ساعت از طریق بازاریابی چریکی) به شدت مورد استقبال خوانندگان عزیز قرار گرفت و این جز لطف خداوند و اظهار لطف محبت آمیز مخاطبان وب سایت چیز دیگری نبود. من در همینجا ضمن تشکر از همه اعضاء قدیمی سایت، از ایشان دعوت می کنم که پروفایل های خود در وب سایت ibazaryabi.com را با دقت تکمیل کنند (بخصوص نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره همراه های آنها) تا بتوانیم به راحتی برای اطلاع رسانی های بعدی به آنها اطلاعات لازم را برسانیم و از خوانندگان جدیدی که وارد وب سایت می شوند تقاضا دارم با دقت در وب سایت عضو شوند تا اتفاقات خوشایند بعدی اعم از کارگاه های بسیار کاربردی که بزودی در وب سایت معرفی خواهند شد با دقت بیشتری به ایشان اطلاع رسانی شود. بازخورد این مقاله بسیار بالا بوده و من ایمیل های مختلفی در مورد تقاضای مشاوره بازاریابی دریافت کردم. در این ایمیل ها سئوالات متفاوتی مطرح شده بود که باعث شد، فکر نوشتن این مقاله به ذهنم خطور کند.

از طرفی باور دارم که هر کس که مقاله ای را مطالعه می کند بر حسب برداشت خود نتایجی را از آن استنتاج می کند که این امر بسیار طبیعی است و نمی توان انتظار داشت که همه افراد دقیقاً همان چیزی که مد نظر نویسنده مقاله است را برداشت نمایند.

هر کسی از ظن خود شد یار من      از درون من به جز اسرار من

مخاطبان در وب سایت ibazaryabi.com معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. اول کسانی که احتمالا در بخش بازرگانی شرکت ها یا بعنوان مدیر فروش و یا کارشناس فروش فعالیت دارند و دوم آن کسانی که خود صاحب کسب و کاری هستند و بدنبال تحولاتی در بخش فروش سازمانی خود هستند. در ایمیل های دریافتی خود به عنوان مشاور بازاریابی بارها و بارها می شنوم که می گویند یک راه از طریق همین ایمیل به ما بگویید تا ما بتوانیم فروش خود را افزایش دهیم.

آنچه مهم است این که این اشخاص باید بدانند که بازاریابی یک فرآیند است که جز در قالب شناخت دقیق کسب و کار آنها و آنالیز دقیق مخاطبانشان و ارائه یک برنامه اختصاصی برای کسب و کارشان ره به جایی نخواهد برد. برنامه بازاریابی برای یک کسب و کار همانند یک کت تن دوخت اختصاصی برای هر کسب و کار است و هر تصوری خارج از این چهارچوب اشتباه و زیانبار است. به هیچ وجه نمی توان یک شبه به یک ایده خلاقانه در کسب و کار رسید. بسیاری از ایمیل هایی که به ما می رسد حاکی از این است که کسب و کار ما به شدت در رکود است و ما نمی توانیم هزینه های یک مشاور بازاریابی و یا داشتن یک برنامه بازاریابی را بپردازیم. پاسخ ما نیز این است که اوضاع شما تغییری نخواهد کرد و با این اوضاع به رکود بیشتر نیز فرو خواهید رفت. اگر راهی که تاکنون می رفتید جواب می داد که در شرایط رکود و کم فروشی قرار نمی گرفتید.
اشتباه دیگری که کسب و کارها می کنند این است که تصور می کنند که به یکباره باید هزینه هنگفتی را به مشاور بازاریابی پرداخت نمایند و هزینه تبلیغاتی گزافی نیز برای امور تبلیغاتی خود پرداخت نمایند ولی اینگونه نیست. گاهی تغییرات بسیار کوچک در یک مقطع زمانی کوتاه با کمی چاشنی خلاقیت، می تواند فروش شما را دگرگون سازد. خوشبختانه توفیق خداوند باعث شده است که من با شرکت هایی با ابعاد کوچک اما با اهداف بزرگ بسیار همکاری داشته ام. به هیچ عنوان این شرکت ها نه هزینه هنگفتی را پرداخت کرده اند و نه در تبلیغات خود دچار هزینه گزافی شده اند. ما در یک بازه زمانی کوتاه و متوسط تغییراتی در آن شرکت ها ایجاد کرده ایم که اثرات فوق العاده چشمگیری را در فروش خود داشته اند. همانگونه که در مقاله بازاریابی چریکی عنوان شد، در این نوع بازاریابی بیش از اینکه بر روی هزینه تمرکز شده باشد بر روی صرف انرژی، زمان و خلاقیت تاکید شده است. امروزه بهترین راه برای شرکت های کوچک و متوسط در ایران استفاده از تکنیک های بازاریابی چریکی است. تکنیک هایی کم هزینه، انرژی بر و بسیار اثر گذار. تاکید می کنم کم هزینه و نه بدون هزینه.
در کسب و کارهایی که امروز در ایران دچار رکود اقتصادی هستند با توجه به گذشت زمان و بیشتر شدن هزینه های جاری، ایشان اگر هر چه زودتر به فکر تغییری در شرایط کسب و کار خود نشوند دچار ورشکستگی و یا رکورد بسیار شدیدی خواهند شد.

در مورد دریافت خدمات مشاور بازاریابی شرکت ها معمولاً با سه چالش عمده روبرو هستند:

  • یکی از بزرگترین چالش هایی که شرکت ها با مشاور بازاریابی روبرو هستند عدم اعتماد به کارآیی ایشان است. بسیاری از مدیران معتقد هستند که مشاوران بازاریابی صرفاً حرف می زنند و کمتر در عمل خود وارد می شوند. من با این طرز تفکر موافق هستم. بهترین مشاور بازاریابی کسی است که علاوه بر ارائه برنامه بازاریابی، خود نیز باید در اجرای آن دخیل باشد که البته نقش مدیران شرکت و کارشناسان بازاریابی و فروش خود شرکت به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود.

 

  • بحث مهم دیگری که برای مدیران شرکت ها بسیار مهم است هزینه بالای برخی مشاوران بازاریابی است. اما اگر کمی با خود فکر کنند می بییند که نداشتن یک مشاور بازاریابی خوب در کنار شرکت باعث از دست رفتن بخش قابل توجه ای پول برای آنان شده است و اگر هزینه و فایده را با هم مقایسه کنند، مدیران شرکتها به نتایج جالبی می رسند.

 

  • چالش سوم این است که شرکت ها چگونه می توانند حداکثر بهره وری را از یک مشاوره بازاریابی ببرند. جلسات مشاوره باید بسیار منظم برگزار شده و مدیران تصمیم گیر شرکت تا انجا که ممکن است در این جلسات حضور داشته باشند. از طرفی تهیه صورت جلسات امری بسیار حیاتی است. یک رابط از طرف شرکت نیز باید معرفی شده تا اجرای مصوبات را با دقت پیگیری کرده و از انجام به موقع و درست این مصوبات مطمئن شود.
    امیدارم این مقاله برای صاحبان کسب و کار و مدیران بازاریابی و فروش مفید واقع شده باشد و از این پس انتظار نداشته باشند که با پاسخ یک سئوال از سوی ما مشکل انها برای همیشه مرتفع خواهد شد.

به یاد داشته باشید که برنامه بازاریابی دقیقاً همانند یک کت تن دوخت برای هر کسب و کار است و به هیچ عنوان یک برنامه بازاریابی حتی برای دو کسب و کار مشابه لزوماً نتایج مشابه به بار نخواهد آورد.


نویسنده مقاله: مسعود محمدی

1 دیدگاه

  1. shirinpower گفت:

    همانطور که جی کنراد لوینسون می گوید: مطمئن باشید که تفاوت بین موفقیت و شکست، طرح ریزی بازاریابی است.
    پس چه بهتر که برای این امر مهم از مشاور بازاریابی کمک گرفت تا ریسک افتادن در دام خطا را به حداقل رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *