دوازده ارزش فروش حرفه ای
20 فوریه, 2014
محیط بازاریابی – بخش اول
22 فوریه, 2014
نمایش همه

بخش بندی بازار

بازاريابان برای بخش بندی بازار، متغیرهای مختلفی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند تا بتوانند گروه های کوچک و مرتبط با تجارت شان را شناسایی نمایند.
متغيرهایی كه بازاريابان برای تقسيم بندی بازارها به كار می برند در بسياری موارد يكسان است.
بطور کلی خریداران یا بازار هدف مرتبط با هر صنعت را می توان از لحاظ جغرافیایی، جمعیت شناختی (صنعت، اندازه شرکت) و یا بر اساس منفعت مشاهده شده، وضعیت مصرف کنندگان و وضعیت وفاداری تقسیم بندی کرد.

 

marketsegmentation

در عين حال، بازاريابان مي توانند متغيرهای دیگری همچون خصوصيات عملياتی مشتری، روش خريد، عوامل موقعیتی يا خصوصيات شخصیتی را نيز بكار گیرند. شركت ها با پيروی از تقسيم بندی می توانند بازارهای تجاری مورد نظر خود را انتخاب کرده و بجای نگاه به كل بازار، بر روی بازار هدف خاصی سرمایه گذاری کرده و ارزش متقابل بيشتری به دست آورند.
تقریبن همه شركت ها به چند بازار تجاری خدمات می دهند. برای درک بیشتر به نمونه هایی از تقسیم بندی بازار می پردازیم. به عنوان مثال یک شرکت صادر کننده کارت اعتباری، می تواند شرکت ها را در سه بخش هدف قرار دهد، تاجران، شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و برای هر کدام از این گروه ها، برنامه های بازاریابی منحصر بفردی طراحی کند.

در بخش تاجران، تمركز بر متقاعد كردن تاجران جديد در استفاده از اين كارت و مديريت ارتباط با تاجرانی است كه در حال حاضر اين كارت را در فروشگاه های خود به عنوان روش پرداخت قبول می كنند.
خدمات برای شركت های بزرگ شامل خدمات مديريت هزينه های پرسنل و سفر باشد. علاوه بر اين، خدمات گسترده ای در زمينه مدیریت دارایی، برنامه ريزی بازنشستگی و آموزش مالی نيز ارائه كند.
مورد آخر برای كسب و كارهای كوچک دارندگان كارت بتوانند از شبكه برای دستيابی به هر چيزی از نرم افزارهای حسابداری گرفته تا مشاوره های حرفه ای مديريت كسب و كارهای كوچك و ارتباط با ديگر مديران كسب و كارهای كوچك و به اشتراك گذاشتن ايده هايشان با آنها، استفاده كنند.

شركت های بسياری، برای معامله با شركت های بزرگ، سيستم های مجزایی را راه اندازی كرده اند. مثلن استيل كيس كه يكی از بزرگترين توليدكنندگان مبلمان دفتری است، ابتدا مشتريانش را در چند صنعت شامل بانكداری، بيمه و الكترونيک تقسيم بندی كرد. سپس، فروشندگان شركت، به همكاری با نمايندگان مستقل استيل كيس پرداختند تا مشتريان كوچك، محلی، يا منطقه ای را در هركدام از قسمتها تحت پوشش قرار دهند.
همچنین بازار را می توان بر اساس ضوابط و روشهای خريد تقسيم بندی كرد. در اينجا نيز همانند بازار مصرفی، بسياری از بازاريابان تصور می كنند تقسيم بندی بر اساس روش خريد و مزايای ارائه شده، بهترين مبنا برای تقسيم بندی بازار تجاری می باشد.

شما می توانید برای مطالعه یک نمونه کاملن ایرانی بسیار خوب در زمینه بخش بندی بازار و کسب موفقیت زیاد در این حوزه مقاله “پیش فروش ۱۰۴ آپارتمان در۴ ساعت با استفاده از بازاریابی چریکی” را مطالعه نمایید.


sideicon
بسیار سپاسگزار خواهم شد اگر نظرات خود را در مورد این نوشته برای من ارسال کنید تا بتوانم در مطالب بعدی نیازهای اطلاعاتی شما را در حوزه بازاریابی، تبلیغات و فروش بهتر و بیشتر برآورده کنم. نظرات شما عزیزان به من انرژی بیشتری برای ادامه کار می دهد.


مترجم: ساناز اخباری
ویراستاری: مسعود محمدی

2 دیدگاه ها

  1. محبوبه گفت:

    با سلام از مطالب بسیار زیبایتان سپاسگذاری می کنم.ممنون میشوم اگر در مورد مدیر cio مطلبی دارید در اختیار بنده بگذارید تا بیشتر با این مطلب اشنا شوم.و همچنین در مورد مدیریت ارتباط با مشتری
    با تشکر

  2. مینا گفت:

    با سپاس از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *