بازاریابی رویدادی
10 فوریه, 2014
امروز خیلی سخت توجه مشتریان به پیام های تبلیغاتی جلب می شود!
19 فوریه, 2014
نمایش همه

تحقیقات بازار ، تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازار هر گونه تلاش سازماندهی شده برای جمع آوری اطلاعات در مورد بازار و یا مشتریان است. این بخش یکی از مهمترین اجزای استراتژی بازاریابی است. این عبارت عموماً جایگزین تحقیقات بازاریابی است. اگرچه، بسیاری از متخصصان تمایل دارند این دو عبارت را بصورت جداگانه مورد استفاده قرار دهند، به طوری که تحقیقات بازاریابی به طور خاص در مورد فرآیندهای بازاریابی است، در حالی که تحقیقات بازار بیشتر با مسائل بازار سر و کار دارد.

تحقیقات بازار یا همان تحقیقات بازاریابی یکی از عوامل کلیدی برای به دست آوردن مزیت در مقابل رقبا است. تحقیقات بازار اطلاعات مهمی برای تشخیص و تجزیه و تحلیل نیازهای بازار، اندازه بازار و رقبا است. تحقیقات بازار بر اساس تعریف ارائه شده توسط انجمن تحقیقات بازار اروپا (ایزومار) در مورد تحقیقات اجتماعی و بازار، شامل تحقیق در مورد عقاید و اجتماع می شود و جمع آوری سیستماتیک اطلاعات و تفسیر اطلاعات در مورد افراد و یا سازمان ها با استفاده از روش های تحلیلی و آماری و تکنیک های علوم کاربردی اجتماعی و حمایت از تصمیم گیری ها؛ را در بر می گیرد.

 

marketingresearch

 

تحقیقات بازار برای کسب و کار/ برنامه ریزی
تحقیقات بازار برای مشخص کردن نیاز ها، خواسته ها و عقاید مردم است. این تحقیقات شامل کشف چگونگی عملکرد مردم می شود. زمانی که تحقیقات کامل شد، می توان از آن برای چگونگی بازاریابی محصول استفاده کرد. پرسشنامه ها و گروه های کانون برخی از ابزارهایی است که برای تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می گیرد. برای شروع یک کسب و کار، برخی نکات مهم باید مورد توجه قرار گیرد:

• اطلاعات بازار
از طریق اطلاعات بازار می توان قیمت کالاهای مختلف در بازار را علاوه بر شرایط عرضه و تقاضا دانست. اطلاعات در مورد بازارها را می توان از منابع مختلف با چهارچوب های مختلف و کارهای تجاری، به دست آورد.
• بخش بندی بازار
بخش بندی بازار به معنای تقسیم بندی بازار و جمعیت به زیر مجموعه هایی با انگیزه های مشابه است. این مسئله تا حد زیادی برای تفاوت های جغرافیایی، تفاوت های فردی، تفاوت های جمعیت شناختی و تفاوت های جنسیتی مورد استفاده قرار می گیرد.
• روندهای بازار
روندهای بازار شامل حرکات بالا و پایین بازار در طول یک دوره زمانی می شود. اگر بخواهید با موضوعی کاملا جدید کار را شروع کنید، تخمین اندازه بازار کار بسیار مشکلی است. در این مورد، باید افراد را از مشتریان بالقوه و یا بخش بندی شده جدا کنید.

 
در کنار اطلاعاتی که در مورد بازار هدف وجود دارد، افراد باید اطلاعاتی در مورد رقبا، مشتریان، محصولات و … داشته باشند. در پایان، شما باید تاثیرگذاری بازار را نیز مورد سنجش قرار دهید. برخی از تکنیک ها شامل:

• تحلیل مشتریان
• انتخاب مدل سازی ها
• تجزیه و تحلیل رقبا
• تجزیه و تحلیل ریسک
• تحقیقات در مورد محصول
• تحقیقات در مورد تبلیغات
• مدل سازی آمیخته بازاریابی


نویسنده: دکتر امین اسداللهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *