امروز خیلی سخت توجه مشتریان به پیام های تبلیغاتی جلب می شود!

تحقیقات بازار ، تحقیقات بازاریابی
16 فوریه, 2014
دوازده ارزش فروش حرفه ای
20 فوریه, 2014
نمایش همه

امروز خیلی سخت توجه مشتریان به پیام های تبلیغاتی جلب می شود!

توجه، تخصیص منابع ذهنی، بصری و یا شناختی به اشیاء قابل مشاهده یا مفهومی است. قبل از اینکه مشتریان تحت تاثیر پیام های تبلیغاتی قرار گیرند، ابتدا باید توجه آنان را جلب کرد. کیفیت توجه مشتریان در طول چندین سال اخیر در جهان و ایران در حال افول بوده است. به عنوان مثال به احتمال زیاد با من هم عقیده هستید که در کسب و کارمان به اندازه گذشته تبلیغ می کنیم ولی تعداد بازخوردها به شدت نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است و از اینرو سعی می کنیم میزان تبلیغات مان را افزایش دهیم. مشتریان علاقه خود را به محتوای اطلاعات آگهی از دست داده اند زیرا می توانند به محضی که اراده کنند به اطلاعات بیشتر و بهتری در اینترنت دسترسی پیدا کنند. در واقع تکنولوژی باعث شده است تا مشتریان اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند به عبارت بهتر مشتریان باهوش تر و دارای حق انتخاب بیشتری هستند.

با توجه به این موضوع، هزینه بازاریابان برای دستیابی به توجه با کیفیت در طول ۱۰ سال گذشته چند برابر افزایش یافته است. در واقع برای جبران این شرایط، بازاریابان اغلب از بودجه تبلیغات بیشتری استفاده کرده اند و یا از ابزارهای دیگری مانند کاهش قیمت برای به دست آوردن مشتریان بیشتر استفاده می کنند. با این حال، این روش ها حتمن خطر کاهش سود فعلی و درآمد آینده را در خود دارند. بنظر می رسد جلب توجه بیشتر با هزینه کمتر و یا افزایش تبدیل شدن این توجه به فروش، راه حل بهتری است.

customerattention

سه روش که در اینجا به شما معرفی می کنم می تواند به تاثیرگذاری بیشتر تبلیغات شما کمک کند. یکی استفاده از تبلیغات خلاقانه (برای نمونه مقاله خلق یک رسانه جدید در عرصه بازاریابی و تبلیغات ایران را مطالعه نمایید) و روش دوم استفاده از روش بازاریابی ویروسی است که در این وب سایت مقاله ای در همین رابطه نوشته شده است. در روش بازاریابی ویروسی بازاریابان سوال در مورد اینکه “چه چیزی را می خواهم از طریق تبلیغات به دست آورم؟” را کنار گذاشته و سوال “اگر مخاطبان من تبلیغات را به اشتراک بگذارند چه به دست خواهند آورد؟” را بپرسند آنگاه می توانند روند ایجاد تبلیغات مصرف کننده محور را شروع کنند؛ که این تبلیغات نیازهای اجتماعی مصرف کننده را برآورده می کند.

روش سوم استفاده از بازاریابی دهان به دهان است. اگر استراتژی بازاریابی ما بگونه ای طرح ریزی گردد که مردم خود راجع به کسب و کار ما تبلیغ کنند شرایط به شکلی معجزه آسا تغییر خواهد کرد. برای توضیح بیشتر می توانید به مقاله بازاریابی دهان به دهان در همین وب سایت مراجعه نمایید.

sideicon
بسیار سپاسگزار خواهم شد اگر نظرات خود را در مورد این نوشته برای من ارسال کنید تا بتوانم در مطالب بعدی نیازهای اطلاعاتی شما را در حوزه بازاریابی، تبلیغات و فروش بهتر و بیشتر برآورده کنم. نظرات شما عزیزان به من انرژی بیشتری برای ادامه کار می دهد.


نویسنده: مسعود محمدی

3 دیدگاه ها

 1. tetis گفت:

  سلام وقت بخیر،
  یه اصطلاحی هست به اسم اثر سیفون ،به این معنی که بین زمان پخش تبلیغات ورفتن به دستشویی رابطه وجود داره.به محض شروع تبلیغات دکمه mute کنترل ما مورد استفاده پیدا میکنه.به کرات این جمله رو از مردم شنیدم که “فقط تبلیغه ”
  یه جورایی تبلیغات و در پی اون محصولات ما نه تنها با مشتری رابطه ادامه دار پیدا نمی کنند،بلکه در برقراری خود رابطه اولیه هم مشکل دارن و این موضوع غالبا در عدم صداقت ریشه داره…

 2. amir گفت:

  عالی بود لطفا مطالب را گسترده تر و مفصل تر بنویسید

 3. behzad61 گفت:

  با سلام و خسته نباشید خیلی خوب بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *