بازاریابی موبایلی
۴ استراتژی بازاریابی موبایلی برای افزایش فروش
28 می, 2017
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
۱۰ مزیت استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
30 می, 2017

روان‌شناسی رنگ‌ها که بخشی از آن مربوط به رنگ برند و ترغیب مشتری به خرید می‌شود، یکی از جالب‌ترین و بحث برانگیزترین ابعاد بازاریابی است. به منظور اینکه رویکرد مناسبی در زمینه جذب مشتری در پیش بگیریم، در ادامه گزیده‌ای از تحقیق‌های معتبر انجام شده در ارتباط با تئوری رنگ و تشویق مشتری به خرید را با هم می‌بینیم.

تاثیر رنگ برند در بهبود بازاریابی

تصورات اشتباه راجع به روانشناسی رنگ

اولین سوالی که در روانشناسی رنگ‌ها مطرح می‌شود این است که : با وجود اهمیت و حساسیت این موضوع چرا بسیاری از برندها به روانشناسی رنگ‌ها و رنگ برند توجه چندانی نمی‌کنند؟

مطالعات انجام شده حاکی از آن است  که عواملی از قبیل اولویت‌دهی شخصی، تجارب، تربیت، تفاوت‌های فرهنگی، زمینه و … معمولا انتخاب رنگ‌های مختلف و منحصر به فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

چگونه با استفاده از روانشناسی رنگ‌ها، نرخ تبدیل وب سایت خود را افزایش دهیم؟

نرخ تبدیل وب‌سایت یکی از مهم‌ترین شاخص های موفقیت آن است. از این رو کسب و کارها همواره درصدد افزایش این نرخ هستند. بنابراین استفاده از تصاویر بی‌روح تاثیر منفی بر روی مخاطبان آن خواهد داشت. علم روانشناسی معمولا رنگ‌ها را با “حقایق” عجیبی توصیف می‌کند. به عنوان مثال رنگ زرد از نظر روانشناسی در طیف رنگی جزو شادترین رنگ‌ها است. از این رو رنگ برند تاثیر به سزایی در افزایش یا کاهش نرخ تبدیل سایت دارد.

رنگ برند

رنگ زرد از نظر روانشناسی در طیف رنگی جزو شادترین رنگ‌ها است.

در ادامه با هم می‌بینیم که چگونه رنگ باعث ترغیب مشتری می شود.

اهمیت رنگ‌ها در برندسازی

ابتدا باید اهمیت انتخاب رنگ در برندسازی که از جمله مهم‌ترین مسائل مربوط به درک رنگ است را مورد مطالعه قرار دهیم. تا کنون مطالعات زیادی در ارتباط با طبقه‌بندی واکنش مشتریان به رنگ‌های مختلف صورت گرفته است. اما حقیقت این است که تاثیر رنگ به میزان زیادی به تجارب شخصی بستگی دارد. جالب است بدانید که طی مطالعه‌ای محققان دریافته اند که حدود ۹۰٪ از قضاوت‌های مشتریان در مورد محصولات، تنها براساس رنگ آن صورت می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که ذهن انسان انتخاب برندهایی را که لوگوی قابل تشخیصی دارند را بیشتر ترجیح می‌دهند. بنابراین هنگام ایجاد هویت برند باید به رنگ آن نیز توجه داشته باشیم. از این رو مهم‌ترین موضوعی که برندهای جدید حتما باید به آن توجه داشته باشند این است که رنگ لوگویی که انتخاب می‌کنند متمایز با با لوگوی رقبای آن‌ها باشد. به عنوان مثال اگر تمامی رقبا از رنگ آبی برای لوگوی خود استفاده می‌کنند، برای متمایز بودن شما می‌توانید از رنگ ارغوانی برای رنگ برند و لوگوی خود استفاده کنید.

نکته دیگری که در ارتباط با رنگ برند وجود دارد این است که پیش‌بینی عکس‌العمل مشتری به تناسب رنگ محصولات بسیار مهم‌تر از توجه صرف به رنگ محصول است. به عنوان مثال اگر محصولی به قصد انتقال حس قوی بودن به مشتریانش فروخته می‌شود، تغییر رنگ این محصول به رنگ صورتی فروش آن را کاهش خواهد داد. بنا به تحقیقات انجام شده رنگ برند نقش مهمی در شکل‌گیری هویت محصول ایفا می کنند.

می‌توان گفت بعضی رنگ‌ها با خصوصیات مطابقت دارند به عنوان مثال قهوه‌ای نشانگر قوی بودن، ارغوانی نشان پیچیدگی و قرمز نماد هیجان است. اما مطالعه روی رنگ برند و برندینگ نشان می‌دهد که رنگ محصول در شکل‌گیری هویت محصول نقش موثری دارد.

اولویت رنگی برای هر جنسیت

با درک تناسب رنگ‌ها متوجه می‌شویم که چرا رنگ ماشین‌ها اغلب سفید، مشکی، نقره ای و خاکستری و … هستند. لازم به ذکر است که محیط زندگی هر فرد و به‌خصوص اولویت‌های فرهنگی، نقش مهمی در تناسب نگ انتخاب شده با جنسیت دارد و تصمیمات فردی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال یکی از این تحقیقات انجام شده نشانگر این است که چگونه رنگ آبی بیشتر مورد توجه آقایان و رنگ صورتی بیشتر مورد توجه خانم‌ها واقع شده است. تصاویر زیر نشان می‌دهند که کدام رنگ بیشتر و کدام رنگ کمتر مورد علاقه آقایان و خانم‌ها هستند.

رنگ برند

رنگ مورد علاقه آقایان و خانم‌ها

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، رنگ آبی بین هر دو جنسیت محبوبیت بالایی دارد و اختلاف بین این دو گروه در رنگ ارغوانی است. ارغوانی رنگ محبوب خانم‌هاست در صورتی که مردان هیچ تمایلی به این رنگ ندارند به‌طوری که باعث شده هیچ ابزار قدرتی یا وسایل مردانه‌ای به رنگ ارغوانی نداشته باشیم.

تحقیقات دیگری که در زمینه درک رنگ و اولویت‌های رنگ صورت گرفته، حاکی از آن است که زمانی که صحبت از سایه‌ها، سیری رنگ و تصاویر می‌شود، مردان تمایل بیشتری به رنگ‌های پررنگ نشان می‌دهند. در صورتی که زنان به رنگ‌های ملایم تمایل دارند و از سوی دیگر نیز مردان علاقه‌مند به رنگ‌های تیره هستند. در صورتی که زنان رنگ‌های روشن را ترجیح می‌دهند. به‌خاطر سپردن این اطلاعات و کمک گرفتن از آن‌ها در انتخاب رنگ برند نقش موثری در جذب مشتری دارد.

رنگ برند

سایه‌های رنگ مورد علاقه آقایان و خانم‌ها

تطابق رنگ برند و نرخ تبدیل

مطالعات انجام شده روی موضوع نرخ تبدیل نشان می‌دهد که هیچ گونه رنگی به‌خصوصی برای افزایش نرخ تبدیل وجود ندارد. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که  تنها زمانی کابران سایت قادر به تشخیص یک آیتم خاص خواهند بود که رنگ آن متمایز با رنگ اطرافش باشد. اصطلاح تطابق رنگ به این معناست که با ترکیب ساختار متشکل از رنگ‌های آنالوگ و رنگ‌های مکمل ترکیب زیبایی ایجاد کرد.

رنگ برند

تطابق رنگ برند و نرخ تبدیل

رنگ لوگوی انتخابی تجارت شما را توصیف می‌کند

طی تحقیقی با هدف اینکه تعداد بازدید از سایت خود را افزایش داده شود، ترکیب رنگ‌های مختلفی را برای دانلود برنامه‌ای مورد بررسی قرار دادیم تا ببینیم در کدام حالت سایت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. به نظر شما کدامیک حالت دانلود بیشتری به خود اختصاص داده است؟ به یاد داشته باشید که وجود تناقض در انتخاب رنگ بسیار مهم است.

رنگ برند

ترکیب رنگ‌های مختلف و انتخاب رنگ‌های متناقض

همانطور که می‌بینید بیشترین نرخ کلیک روی تصویر شماره ۱۰ صورت گرفته که این یک اتفاق تصادفی نیست. بلکه به این علت است که اصل تناقض که لازمه نرخ تبدیل بالاست، در این تصویر رعایت شده است. طبق شکل بالا برنامه‌ی pdfproductor با فونت کوچک و به رنگ خاکستری روشن درج شده اما متن downlowd for free با فونت بزرگ و به رنگ قرمز در تصویر قرار گرفته است. با داشتن این اطلاعات و به کار گرفتن این قبیل تناقضات در طراحی وب‌سایت خود، می‌توانید به راحتی کاربران خود را به سمت قسمت‌های مختلف سایت هدایت کنید.

رنگ برند

تاثیرگذاری انتخاب رنگ متناقض

علت محبوبیت رنگ قهوه‌ای موکا و بیزاری از رنگ قهوه‌ای

طی تحقیقات دیگری که نام محصولات را مورد ارزیابی قرار داده است، به این نتیجه رسیده است که نام‌های متفاوت بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد. به عنوان مثال علیرغم اینکه محصولات با رنگ یکسانی عرضه می‌شوند، رنگ موکا بیشتر از قهوه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد. این نکته را نیز باید به یاد داشت که نام رنگ‌هایی که غیرمتعارف و منحصربه فرد هستند، انگیزه خرید را افزایش می‌دهند.

بنابراین همواره باید نام‌های خلاق، توصیفی و جالب برای توصیف رنگ برند خود به کار ببرید. به عنوان مثال به جای “آبی روشن” از “آبی آسمانی” استفاده کنید؛ با انجام این کار به طور قابل ملاحظه ای قادر خواهید بود گیرایی و گزینش محصول خود را بالاببرید.

برچسب ها: برند، برندینگ, برندسازی, برندینگ, تاثیر رنگ, جذب مشتری, رنگ برند, رنگ مناسب برند, رنگ های تاثیر گذار, روانشناسی رنگ
صبا روفه‌گرحق
صبا روفه‌گرحق
فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش بازاریابی هستم. علاقه زیادی به وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی دارم. هم اکنون نیز در زمینه بازاریابی محتوایی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *