هدایت بازاریابی
بررسی و تحلیل روندهای برتر سال ۲۰۱۷ برای هدایت بازاریابی
11 ژوئن, 2017
فوت و فن بازاریابی علمی
12 ژوئن, 2017

یکی از اجزای اصلی برند شما، لوگو یا آرم برند شما است. طراحی لوگو برای یک شرکت امری مهم و کاملا حیاتی است. البته گرافیک در تمام بخش‌های مکاتباتی و تبلیغاتی برند حضور خواهد داشت. یک لوگوی حرفه‌ای باید ساده، قدرتمند و به یاد ماندنی باشد. این لوگو همچنین باید بتواند مفهوم مورد نظر شرکت را به راحتی بیان کند. بنابراین اهمیت برندینگ در جای جای ارتباط با مشتری و شناسایی مشتریان جدید مشخص می‌شود و می‌تواند نقش موثری در موفقیت کسب و کار شما داشته باشد.

اما یک برندسازی خوب به همین سادگی اتفاق نمی‎‌افتد، بلکه نیازمند یک برنامه استراتژیک و طرح فکری عالی است. زیرا فراتر از طراحی یک آرم یا لوگوی به یاد ماندنی، این برندینگ صحیح است که باعث افزایش ارزش یک شرکت می‌شود. کارکنان با انگیزه و هدفمند می‌کند، و دستیابی به مشتریان جدید را تسهیل می‌کند. پس باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که اهمیت برندینگ چیست؟ از این رو در ادامه این مطلب دلایل اهمیت برندینگ را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱۰ دلیل اهمیت برندینگ در کسب و کارهای کوچک

۱) برندینگ، راهی برای افزایش قدرت تشخیص

اکثر مردم تمایل دارند که با شرکت‌هایی وارد همکاری شوند که فعالیت آن‌ها در راستای نیاز آنهاست. از این رو اگر برندینگ شرکت شما ثابت و با تشخیص آسان باشد، می‌تواند به مردم کمک کند تا به راحتی در خرید محصولات یا خدمات شما تصمیم‌گیری نمایند. پس یکی از دلایل اهمیت برندینگ افزایش قدرت تشخیص است.

۲) خاص بودن در بازار رقابتی

در بازار جهانی امروز، تک بودن برندها اهمیت بسزایی دارد. اکنون تصور کنید که شما در مرحله دیگری از رقابت هستید و سازمان شما در اقتصاد جهانی رقابت می‌کند. چگونه می‌توانید در میان هزاران سازمان مشابه در سراسر جهان ایستادگی کنید؟ مسلما استارت این کار با داشتن یک برند خاص و از پیش طراحی شده زده می‌شود.

۳) داشتن عملکرد و ظاهر حرفه‌ای

ایجاد یک برند با استفاده از عناصر بصری مانند یک لوگو راهی است که به نیازهای اولیه شما پاسخ می‌دهد و به مشتری می‌گوید که شما چه نوع شرکتی هستید و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید.

ظاهر حرفه‌ای باعث ایجاد اعتبار و اعتماد می‌گردد. زیرا مردم تمایل به خرید یا معامله با شرکتی را دارند که ظاهری حرفه‌ای و معتمد داشته باشد. بنابراین ایجاد وجهه مناسب برای برند با تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها از جمله نکاتی است که اهمیت برندینگ را نشان می‌دهد.

اهمیت برندینگ

ظاهر حرفه‌ای باعث ایجاد اعتبار و اعتماد می‌گردد. زیرا مردم تمایل به خرید یا معامله با شرکتی را دارند که ظاهری حرفه‌ای و معتمد داشته باشد. بنابراین ایجاد وجهه مناسب برای برند با تاثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها از جمله نکاتی است که اهمیت برندینگ را نشان می‌دهد.

۴) ایجاد انگیزه در کارکنان

بسیاری از کارمندان شما به چیزی بیشتر از یک کار ساده نیاز دارند. هنگامی که کارمندان تکالیف و ماموریت و دلیل بودنشان را درک کنند، تمایل بیشتری خواهند داشت تا در مسیری که شما برای کار آنها تعیین کرده‌اید، با غرور قدم بردارند. داشتن یک برند قوی مانند یک پرچم قوی است که همه کارکنان در اطراف آن گرد آمده‌اند. داشتن یک استراتژی صریح و روشن برای برند، نظم و ترتیب لازم برای موفقیت کارکنان شما را فراهم می‌کند. در حقیقت یک استراتژی مناسب روشن می‌کند که کارکنان باید چگونه عمل کنند، چگونه برنده شوند و چگونه به اهداف سازمان دست یابند. بنابراین اهمیت برندینگ در الهام بخشی به کارکنان خواهد بود.

۵) تبلیغات از طریق مشتریان

سودآورترین و مفید‌ترین بخش تبلیغات، یادآوردی و یا تکرار زبانی برند شرکت شما توسط مشتریان است. زیرا مردم معمولا دوست دارند در مورد برندهای مورد علاقه خود با دیگران صحبت کنند و از برندهای خاصی که برای پوشش، خوراک و … استفاده می‌کنند با اطرافیان خود به اشتراک بگذارند.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که در مورد کفش جدیدتان که خیلی دوستش دارید برای فردی صحبت بکنید ولی نام شرکت سازنده و برند آن را بخاطر نداشته باشید؟ مطمئناً در صورت علاقه اولین چیزی که در ذهن خواهید داشت، برند آن است. بنابراین اهمیت برندینگ در تاثیر ماندگاری نام آن در ذهن‌ها است.

۶) ایجاد انتظار معقول از محصول

برندی که حیطه‌ی فعالیت آن واضح و روشن باشد، کار مشتری را آسان می‌کند. زیرا مشتریان نیز دقیقا می‌دانند که چه انتظاری باید از برند مورد نظر خود داشته باشند.

۷) ارائه اهداف و وعده‌های کسب و کار به مشتری

هر چند بیشتر سازمان‌های کوچک از فکرکردن درباره‌ی یک برند خوب در معنای وسیع و تاثیر آن در کسب و کار غافل می‌شوند. اما به یاد داشته باشید که برند شما، معرف محصول شماست. شما یا کارکنانتان مجموعا یک برند هستید. پس برند نشان دهنده‌ی این است که شما چه چیزی را به مشتری ارائه می‌دهید. می‌توان گفت مشخص کردن اهداف و خدمات ک برند، یکی از نکات برجسته در اهمیت برندینگ است.

۸) ایجاد شفافیت در کسب و کار

سرگردانی از یک ایده به ایده دیگری بدون هیچ‌گونه راهنمایی کار بسیار آسانی است اما مسیری طولانی برای رسیدن به اهداف ایجاد می‌کند. ولی داشتن یک استراتژی برندینگ خوب به شما کمک می‌کند با تمرکز بر چشم‌انداز آینده خود، به عنوان یک سازمان باقی بمانید. همچنین داشتن یک برند به شما کمک می‌کند استراتژیک عمل کرده و در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

۹) برقراری ارتباط عاطفی با مشتریان

اهمیت برندینگ در برقرای ارتباط عاطفی با مردم است. از آنجایی که تصمیم‌گیری برای خرید، با عواطف و احساسات آدمی ارتباط مستقیم دارد. بنابراین این امکان وجود دارد که مشتری هنگام خرید محصولات برند شما، احساس خوبی کند و یک برند قوی به مردم کمک می‌کند که در هنگام ارتباط با شرکت، حس خوبی داشته باشند.

۱۰) بالا بردن ارزش کسب و کار

آیا تا به حال به خدماتی که از برندهایی مثل کوکا-کولا، اپل، فورد و…. دریافت می‌کنید، فکر کرده‌اید؟ آیا واقعا اجزا، محصولات و انبارها و کارخانه‌های آنها با کیفیت هستند؟ مسلماً این‌گونه نیست. و این برند شرکت‌هاست که آنها را از سایرین متمایز می‌کند، نه خدمات ارائه شده توسط آنها. بنابراین اهمیت برندینگ در ارزش‌گذاری این شرکت‌هاست. برند خود ارزشی به‌ وجود می‌آورد که کیفیت خدمات ارائه شده توسط شرکت‌ها را، فراتر از آنچه که هست، نشان می‌دهد.

نتیجه‌گیری

برندینگ با داشتن یک برند قوی بر پایه یک ایده قوی آغاز می‌شود. ایده‌ای که شما و کارکنانتان را دربرمی‌گیرد. برند شما به همه سازمان شما نفوذ می‌کند. وقتی سازمان شما با یک برند قوی آشکارسازی می‌شود، می‌تواند تمام اهداف خود را در برند نشان دهد و اطلاعات مفیدی را برای مشتریان فراهم آورد.

برچسب ها: استراتژی بازاریابی, استراتژی برندینگ, اهمیت برندسازی, اهمیت برندینگ, برند، برندینگ, برندسازی, برندسازی عاطفی, برندینگ, برندینگ احساسی, رشد کسب و کار, موفقیت کسب و کار, کسب و کار
صبا روفه‌گرحق
صبا روفه‌گرحق
فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش بازاریابی هستم. علاقه زیادی به وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی دارم. هم اکنون نیز در زمینه بازاریابی محتوایی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *