چگونه فقط در ۳ ثانیه محصول خود را به مشتری بفروشید؟
2 جولای, 2013
یک بریف خلاق (Creative Brief) بنویسید.
17 جولای, 2013
نمایش همه

تحلیلی کوتاه بر برندهای برتر دنیا در سال 2013

هر ساله موسسات مختلفی آمار مربوط به برندهای برتر دنیا را منتشر می کنند. در این مقاله، صرف نظر از تفاوتهای اندکی که بین این آمارها وجود دارد، بر اساس اطلاعات موجود در سایتهای www.interbrand.com و www.brandirectory.com به بیان ده نکته کوتاه در مورد لیست بیست برند برتر دنیا می پردازیم.

در جدول فوق رتبه بندی برندها در سالهای 2003 و 2013 نمایش داده شده است. در طی ده سال تغییرات زیادی در دنیای کسب و کار به وقوع پیوسته است. در این مقاله از تشریح مورد به مورد و جزییات دلایل جابه جایی ها اجتناب کرده و بیشتر قضاوت را به عهده خواننده می گذاریم. تنها به ذکر این مورد اکتفا می کنیم که در عصر انفجار اطلاعات شرکتهای ارایه دهنده خدمات یا محصولات دانش محور و با فن آوری بالا روز به روز بیشتر از قبل راه خود را به سوی رتبه های برتر هموار می کنند.
1) سیب گاز زده ظهور یک غول دیگر به نام اپل را نوید می دهد. بالاخره اپل راه خود برای کسب جایگاه اول را یافت. شرکتی که معمولا مشتریانش مدتها انتظار ورود مدلهای جدیدش به بازار را می کشند. و به محض اعلام شروع فروش یک مدل جدید صفهای طویل مشتریان در فروشگاه هایش سوژه عکاسها می شود. امروز آمریکایی ها می گویند اگر تعداد اپل های زندگیتان به عدد سه رسید این به آن معناست که شما دارید مجنون می شوید!
2) سقوط قرمز بزرگ، کوکا کولا، از رتبه یک به رتبه نه در نوع خود جالب توجه است. کوکا کولا که در دهه های گذشته سالیان متمادی بدون رقیب در جایگاه اول بود در یک دهه اخیر به تدریج جایگاه خود را از دست رفته دید.

3) دیگر کسی تردیدی ندارد که گوگل بهترین موتور جستجوگر دنیاست. یک جوک انگلیسی وجود دارد که می گوید:” اگر از من سوال کنید از بین یاهو، بینگ و گوگل کدام موتور جستجوگر را ترجیح می دهی پاسخ خواهم داد… کمی صبر کنید تا جواب سوال شما را در گوگل جستجو کنم!”
4) بسیاری از شرکتهایی که در دهه گذشته هرکدام در صنعت خود پیشرو بودند در حال حاضر جایگاه خود را تا حدود زیادی به رقبا سپرده اند. از ان جمله می توان از نوکیا و سونی نام برد.
5) هم چنان کشور آمریکا، جایی که بیش از صد سال قبل برای اولین بار مدیریت نه فقط یک هنر بلکه به عنوان یک علم شناخته شد، مهد برترین برندهای دنیاست. در سال 2003چهارده برند از بین بیست برند برتر دنیا آمریکایی بودند. در سال 2013 نیز سیزده برند از بین بیست برند برتر دنیا آمریکایی هستند. ضمن آنکه در سال 2013 از بین ده برند برتر دنیا فقط یک برند آمریکایی نیست!
6) هنوز هم شرکتهای ژاپنی در جمع بیست برند برتر جایگاه خاص خود را دارند. ژاپن به عنوان توسعه یافته ترین کشور آسیایی و یک کشور صاحب سبک در دنیای مدیریت هم چنان در صنایع اتوموبیل و مخابرات مطرح است.
7) در سال 2013، برای اولین بار در تاریخ، یک برند کره ای توانسته است به جمع پنج برند برتر دنیا بپیوندد. فعالیتهای بازاریابی فوق العاده و ارایه محصولات و خدمات مشتری پسند سامسونگ را تبدیل به یک غول صنعتی کرده است.
8) حضور برندهای اتوموبیل سازی در جمع بیست برند برتر دنیا در طی چند دهه اخیر مرتبا در حال کاهش بوده است. حتی فورد آمریکا وغولهای آلمانی همچون بنز و بی ام دابلیو هم در سال 2013 در بین بیست برند برتر نیستند.
9) با نگاهی به لیست 2013 و مقایسه آن با دهه قبل متوجه می شویم که روند کلی دنیا به گونه ای است که شرکتهای ارایه دهنده محصولات یا خدمات “های-تک” (high-tech) گوی سبقت را از سایر شرکتها ربوده اند. اغلب برندهای برتر امسال ارایه دهنده خدمات کامپیوتری، اینترنتی، مخابراتی و یا الکترونیک هستند. به نظر می رسد دوران حکومت شرکتهای ارایه دهنده محصولات ملموس مانند اتوموبیل سازها به نوعی به پایان رسیده و شرکتهای حوزه فن آوری بالا رتبه های برتر رده بندی را از آن خود کرده اند.
10) در مجموع به نظر می رسد در دنیای اقتصاد دیجیتالی و دانش محور شرکتها و برندهایی رتبه های برتر را از آن خود می کنند که پیشرو در مدیریت دانش (مدیریت خلق، مدیریت حصول، مدیریت حفظ و مدیریت امنیت اطلاعات) باشند. در دنیایی که بیش از هشتاد درصد شرکتها در مدت کمتر از پنج سال از تاسیس نابود می شوند و در دنیایی که مرتبا شاهد ظهور و سقوط غولها هستیم، شناخت صحیح خواسته های مشتریان، انتخاب و اجرای استراتژیهای مناسب، به کارگیری فعالیتهای بازاریابی اثربخش و لزوم انعطاف پذیری در برابر تغییرات محیطی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند.


نویسنده مقاله: دکتر محمدرضا ابراهیمی

10 دیدگاه ها

 1. سروناز سلیلی گفت:

  ممنون از مقاله اتون، اطلاعات جالب و خواندنی داشت . لزوم توجه صحیح به نیازهای مشتریان ، و انعطاف پذیری در برابر تغییرات محیطی و سایر نکاتی که شما در مقاله آوردید (که بسیاری از آنها را به وضوح می توانیم در محصولات و خدمات برندهای برتر دنیا در سال 2013 مشاهده کنیم و همون طوری که از تغییرات جایگاه برندها در این ده سال مشخص است)، قطعا” خیلی بیشتر از اون چیزی که شرکت های ایرانی فکر می کنند می تواند در موفقیت اشان موثر باشد.

 2. مصطفی بیات گفت:

  مقاله بسیار خوبی بود. استفاده کردیم از نتایجی که در قالب تحلیل های کیفی کاربردی ارائه شد. هر چه که لازم بود و گفتنی بود رو گفته بودید.
  اما تاثیر بحران های مالی چند سال اخیر که بر برخی صنایع عمیق تر بوده رو هم نباید نا دیده گرفت.
  همچنین حضور کمرنگ شرکت های مالی مثل بانک ها در 20 برند اول هم جای تامل داره.

 3. asadbagheri گفت:

  باتشكر از مقاله مفيدتون.
  نكته قابل توجه اين هست كه اغلب برندهاي بالاي جدول را غولهاي بازار اطلاعات و ارتباطات در اختيار دارند و اين اهميت اين حوزه را در دنياي امروز كسب و كار و در تمام ابعاد زندگي به ما نشان مي دهد!
  اميدوارم شركتهاي داخلي هم هرچه سريعتر به اهميت و نقش پررنگ فناوريهاي اطلاعاتي جهت پيشبرد اهداف خود پي ببرند.

 4. namanik گفت:

  با سپاس از مقاله خوب شما
  موضوع تجارت الکترونیک در ایران مبحثی جدید است که امیدوارم با اطلاع رسانی شما و ملموس نمودن ان برای همگان این موضوع در ایران هم جایگاه خود را پیدا کند

 5. فرشید سلیمانی گفت:

  مقاله بسیار سودمندی بود ممنون
  البته باید این رو در نظر داشت که دنیای فعلی در حال گذار است و در دنیای در حال گذار نمیشود به امار تنها اکتفا کرد .دنیا مطمئنا با توجه به اتفاقات سیاسی تاثیر گذار بر صنعت نفت طبیعی به نظر میرسه که شرکتهای بزرگ نفتی در لیست از جایگاه بالایی برخوردار نباشند (البته وجود high tech) رو نمیشه نادیده گرفت ولی به نظر من ابتدا باید منتظر ثبات نسسبی دنیا شد سپس در مورد رتبه شرکت ها بررسی کارشناسانه و تحلیلی چه در اون موقع جایگاه واقعی شرکتها در دنیای امروزی واضح تر وملموس تر خواهد بود .با تشکر

 6. مونا یعقوبی گفت:

  با تشکر از مطالب خوبتون .ای کاش برندهای ایرانی هم میتونستند به پای برندهای خارجی برسند که در ردیف بیست برند برتر باشند .امیدوارم این اتفاق بیفتد.

 7. 2279368412 گفت:

  سلام ،از مطالب پربارتون ممنونم.فروش 104 واحد در چهار ساعت واقعا منو تحت تاثیر قرار داد .می تونم حس کنم چقدر ذوق کردید وقتی اون جمعیت رو جذب کردید.پایدار باشید.

 8. ياسين اسفنديار گفت:

  افكار بزرگ اعمال بزرگ را ناشي مي شود . و اين جمله پاياني
  شناخت صحیح خواسته های مشتریان، انتخاب و اجرای استراتژیهای مناسب، به کارگیری فعالیتهای بازاریابی اثربخش و لزوم انعطاف پذیری در برابر تغییرات محیطی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند.
  به معني واقعي اثربخش ترين ها هستند

 9. زهرا باقری گفت:

  مقالات عالی هستند.

 10. فرخ طیبی گفت:

  ممنون از مقالتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *