فروشنده درونگرا
28 اکتبر, 2013
اولین همایش ملی مدیریت مهندسی فروش پروژه های ملکی و ساختمانی
31 اکتبر, 2013
نمایش همه

بازاریابی چابک

بازاریابی چابک
بازاریابی چابک (Agile Marketing) مفهومی است که از دل سازمان های چابک نشات می گیرد. در این مقاله سعی داریم با بررسی سازمان های چابک به تعریف مفهوم بازاریابی چابک بپردازیم.

امروز بسیار بیشتر از گذشته، شاهد تغییرات اساسی در وضعیت بازار و اقتصاد هستیم. فکر می کنم با من هم عقیده باشید که در حال حاضر با نوسانات بسیار زیادی در بازار کسب و کار روبرو هستیم. یک روز فروش خوبی داریم و در روز دیگر فروش ما به اندازه تامین هزینه های جاری کسب و کارمان هم نیست. بازاریابی چابک رویکردی جدید در بازاریابی است که از توسعه سریع الهام می گیرد. در زیر به برخی از مواردی که از استراتژی بازاریابی چابک انتظار می رود، اشاره می کنیم:

 • قابلیت ایجاد تغییرات لازم در طول اجرای یک برنامه بازاریابی
 • تکرار سریع عملکردهای صحیح در طی کمپین های بزرگ بازاریابی
 • آزمایش کردن سریع گزینه های پیش رو در برنامه بازاریابی
 • کسب تجربه های کوچک اما متعدد در طی چالش بزرگ
 • همکاری تنگاتنگ و نزدیک در بین سلسله مراتب سازمان

چابكی به معنای توانايی پاسخگويی و واكنش سريع و موفقيت آميز به تغييرات محيط بیرونی سازمان است. همانند توليد كنندگان، همه سازمانها و کسب و کارها ناچارند كه براي رقابت در قرن بيست و يكم به دنبال چابكی باشند چرا كه سازمان مدرن امروزی با فشار فزاينده ای جهت يافتن راههای جديد رقابت كارآمد، در بازار پويای امروز مواجه است. بیل گیتس بنیان گذار و مدیر مایکروسافت می گوید: اگر سازمان ها بتوانند با چابکی و زیرکی سازوکارهایی ایجاد، تحول و دگرگونی را در خود ایجاد کنند دیگر نباید نگران آینده غیر قابل پیش بینی در بازار هدف خود باشند. به عبارت دیگر وی معتقد است که سازمان ها باید سریعتر از همه رقبای خود، فرایند ها، قیمت ها، محصولات و یا خدمات خود را تغییر دهند. اهداف بازاریابی چابک بهبود سرعت، قابلیت پیش بینی، شفافیت و سازگاری برای تغییر عملکرد بازاریابی در دنیای تجاری امروز است.
بازاریابان چابک معمولاً از مجموعه ای از اصول خاصی پیروی می کنند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • بالاترین اولویت در میان بازاریابان چابک، راضی کردن مشتری از طریق ارائه به موقع و پیوسته خدمات بازاریابی است که باعث حل مشکلات او می شود.
 • آنها از تغییر استقبال و برای آن برنامه ریزی می کنند و بر این باورند که توانایی شان در پاسخ سریع به تغییر، یک مزیت رقابتی است.
 • بازاریابان چابک، برنامه های بازاریابی را در اغلب موارد، از هر چند هفته تا دو ماه، با اولویت زمانی کوتاهتر ارائه می دهند.
 • بازاریابی قوی نیاز به هم ترازی نزدیک با کسب و کار دارد. و فروش و توسعه به افراد انگیزه می دهد برنامه های بازاریابی بزرگ خلق کنند. به آنها محیط و حمایتی که نیاز دارند را بدهید، و به آنها اعتماد کنید تا کار را به درستی انجام دهند.
 • بازاریابی چابک، نیازمند نگه داشتن یک روند ثابت است.
 • در استراتژی بازاریابی چابک، از شکست نترسید، فقط دو بار به یک شیوه شکست نخورید.
 • توجه مداوم به اصول بازاریابی باعث افزایش چابکی است.

در انتها می بایست توجه داشته باشید که بازاریابی چابک یک فرایند تکراری است و در آن مکرراً بازخوردهای بازار ارزیابی می شود و در این نوع استراتژی، توانایی واکنش نشان دادن به شرایطِ در حال تغییر بازار وجود دارد.

ویراستاری و تخلیص: مسعود محمدی
مترجم: سروناز حسینی

4 دیدگاه ها

 1. ایمان شیرازی گفت:

  سلام خدمت آقای محمدی عزیز …
  از مطالب خوبتون متشکرم.

 2. یارایی گفت:

  جالب بود و کاملا ملموس

 3. امیر ابراهیم شمس گفت:

  تشکر جناب محمدی. مفید و جامع

 4. behzad61 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مطالب خوب بود مرسی از زحماتتون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *