بازاریابی-سبز
چالش‌ها و فرصت‌های بازاریابی سبز
27 جولای, 2017
داده های بزرگ
استفاده بهینه از داده های بزرگ برای افزایش فروش
29 جولای, 2017
نمایش همه

مزایا و دلایل تمرکز شرکت‌ها بر تبلیغ برند اصلی

تبلیغ برند اصلی

بررسی مزایا و دلایل تمرکز شرکت‌ها بر روی تبلیغ برند اصلی

امروزه بسیاری از شرکت‌ها، در انتخاب استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات، تمرکز خود را بر روی استراتژی تبلیغ برند اصلی شرکت قرار داده اند. در این استراتژی، یک شرکت به جای هزینه بر روی تبلیغات محصولاتش به صورت جداگانه، همه توان و منابع انسانی و مالی خود را یک پارچه و متحد کرده تا از طریق تبلیغات گسترده، برند خود را به مردم معرفی کرده و آن را میان مردم جا بیندازد.

با تغییراتی که این روزها در دنیای بازاریابی و تبلیغات اتفاق افتاده است، برندها توجه بیش‌تری بر روی این استراتژی دارند که مهم‌ترین مزایای آن عبارتست از:

۱)‌ تاثیرگذاری موثر و کارآمد

ارتقا و بهبود یک برند به کمک یک کمپین خاص، طبیعتا تبلیغات و بازاریابی را تاثیرگذارتر می‌کند. اما در دنیای پیچیده امروز و با گسترش شبکه‌های اجتماعی و وسایل ارتباط جمعی، مزایای این روش بیش از پیش مشخص و آشکار شده است. علی رغم افزایش روزافزون کانال‌های ارتباطی‌ که یک برند می‌تواند از طریق آن با مشتری در ارتباط باشد، یک بازاریاب موفق هنوز می‌تواند از طریق یک کانال ارتباطی  و به وسیله تبلیغ از طریق برند‌ها و محصولات مختلف، بیش‌ترین تاثیرگذاری را بر روی مشتری داشته باشد.

۲) حفظ و پرورش مشتریان وفادار

از طریق استراتژی تبلیغ برای برند اصلی شرکت، شرکت می‌تواند مشتریان وفادارتری تربیت کرده و روابط بلند مدتی با مشتریان خود داشته باشد. با پرورش و ایجاد روابط مستحکم با مشتری، شرکت‌ها می‌توانند نیازها و سلایق مشتریان خود را در موقعیت‌های زمانی و مکانی مختلف و بر اساس تجاربی که کسب کرده‌اند، تشخیص داده و برای کسب رضایت آنان تلاش کنند. هنگامی که یک شرکت بر روی تبلیغ برند اصلی خود تمرکز می‌کند، این توانایی را خواهد داشت که در هر موقعیت بهترین پیشنهاد را برای مشتریان خود داشته باشد. این مساله در مورد برندهای نوپا که می‌خواهند مخاطبان هدف خود را مشخص کنند، بیش از سایرین حایز اهمیت است. برای مثال، امروزه شرکت کوکا به جای آن که گزینه “نوشیدنی با کالری پایین” را در اختیار مشتری قرار دهد، سه نوع نوشیدنی تولید کرده و آن را به مشتریان عرضه می‌دارد: Coke Diet ( مختص زنان)، Coke Zero (مختص زنان) و Coke Life (برای مشتریانی که به دتیال محصول عادی هستند).

۳) افزایش انعطاف پذیری، از دیگر مزایای تبلیغ برند اصلی شرکت

از آن‌جایی که بسیاری از شرکت‌ها امروزه با حاشیه اطمینان کم‌تری در حوزه بودجه مشغول به فعالیت هستند، به اتعطاف پذیری بیش‌تری برای مدیریت بهینه هزینه‌ها و سرمایه اولیه نیاز دارند. تبلیغ برند اصلی به شرکت اجازه می‌دهد بتواند نمونه کارهای خود را مدیریت کرده و تبلیغات خود را بهبود بخشد. زمانی که فاکتورهایی از قبیل هزینه، عرضه و تقاضا و دیگر فاکتورها، اهمیت استراتژیک یک محصول را تغییر دهد، شرکت به راحتی می‌تواند با پذیرش ریسک کمتر در زمینه از دست دادن مشتریان خود یا بازار فروش محصولاتش، آن محصول را حذف کرده، تغییر داده، ارتقا بخشیده یا آن را با دیگر محصولات برند خود ترکیب کند. در این حالت، شرکت هم‌چنین قادر است محصولات خود را برای تبلیغات راحت‌تر و سریع‌تر اولویت بندی کرده و هر زمان که نیاز باشد، این اولویت‌ها را تغییر دهد تا بتواند در دنیای رقابت پیروز شود.

۴) منصفانه دیده شدن برند

شرکت‌ها همواره به دنبال راه‌هایی هستند تابتوانند از طریق تولید محصولات و برندهای جدید به رشد برسند؛ با این حال با توجه به کاهش اعتماد و وفاداری مشتریان به محصولات و برندها، به نظر می‌رسد شرکت‌ها باید ابتدا  به هر گونه ابهام و سوالی که ممکن است در ذهن مشتریان باشد، پاسخ دهند. هنگامی که شرکت‌ها استراتژی تبلیغ برند اصلی شرکت را اتخاذ کرده و سپس سعی کنند با معرفی همان برند، اعتماد مشتریان را جلب کنند، معمولا موفق‌تر خواهند بود. به عبارت دیگر، معرفی محصولات جدید در قالب یک زیرمجموعه از برندهایی که قبلا وجود داشته است، نسبت به حالتی که یک محصول جدید بخواهد در قالب یک برند جدید معرفی شود، احتمال موفقیت بیش‌تری در جلب توجه مشتریان دارد.

۵) برنده شدن در بازار رقابت

از بین کانال‌های ارتباطی مختلف، گزینه‌های سرمایه گذاری و مدیریت هزینه جدید و هم چنین تغییر مداوم سلیقه مشتریان، امروزه بیش از هر زمان دیگری برای استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک این امر میسر و ممکن است که بتوانند برندهای جذاب ساخته و از این طریق وارد دنیای رقابت تجاری شوند. تبلیغ بر روی برند اصلی، این امکان را برای یک شرکت فراهم می‌کند تا با متحد کردن تمام نیروی کاری و سرمایه خود، بازار فروش یک محصول را در دست گیرد.

علی رغم تمام موارد بیان شده، استراتژی تبلیغ برند اصلی ریسک‌ها و محدودیت‌های خاص خود را دارد. در واقع، لینک شدن برندهای متعدد با یکدیگر می‌توانند برند را از خطراتی که ممکن است یک برند به تنهایی با آن مواجه شود مانند از دست دادن مخاطبان و مشتریان، مصون نگه دارد. علاوه بر این، استراتژی تبلیغ برند اصلی، سلایق مخاطبان را در هنگام صحبت کردن با آن‌ها، اولویت بندی نمی‌کند، در حالی که این روزها شناخت سلایق و علایق مخاطبان هدف در بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی حرف اول را می‌زند. هر چقدر پیام یک برند جهانی‌تر باشد و تمرکز بر روی تبلیغ برند اصلی باشد نه ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات، برای شرکت سخت‌تر است که مشتریان خود را به صورت گروه‌هایی با ویژگی‌های مشترک بشناسد و بخواهد با آن‌ها به صورت شخصی ارتباط برقرار کند.

 

منبع: Hbr

برچسب ها: تبلیغ با تمرکز بر محصولات, تبلیغ برند اصلی, محبوبیت برند, مدیریت سرمایه و هزینه, پرورش مشتریان وفادار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *