پیام و استراتژی رسانه‌ای
15 سپتامبر, 2014
چهار راه برای افزایش سهم صدا
16 سپتامبر, 2014
نمایش همه

4 راز بدست آوردن نشان برند

بدست آوردن و حفظ “نشان برند” نیازمند دیدگاهی دقیق، تمایزهای شفاف و تلاش متداوم است و اگر به راحتی قابل به دست آمدن بود، به این میزان ارزشمند نمی شد.

w640

یک عبارت جالب و مربوط وجود دارد که برند را همراه با وفاداری شدید می داند و اینگونه تعریف می‌کند: یک محصول یا نام که به قدری قدرتمند است که مردم هویت خود و گروه های اجتماعی که در آن حضور دارند را بر اساس آن رقم می زنند.

برندهای بزرگی مانند Versace، Cadillac، Gucci و بسیاری دیگر در بین مثال های واضحی هستند که صرفا یک تصویر آیکونیک از خود ایجاد نکرده اند و جایگاه خاص و منحصر بفردی در جامعه دارند. جایگاهی که از روش های سنتی بدست آمده است: کیفیت اثبات شده و بازاریابی موثر.

 

هر چند بدست آوردن چنین نشان هایی از طرف مخاطب و رسوخ در قلب آن ها جادوی خاصی ندارد ولی ما چهار راز این کار را برای شما شرح می دهیم:

منحصر به فرد باشید

هیچ محصول دیگری هیچ وقت نتوانست برای بار دوم یک لوگو رنگارنگ بسازد و جمله ای که سال ها آلبرت انیشتین، باب دیلن، مارتین لوتر کینگ، ادیسون، گاندی، پیکاسو، جان لنون و دیگر افسانه ها بارها تکرار کرده بودند را زیر آن بنویسد: Think Different!
اپل در کمپین تبلیغاتی خود در سال های 1997-2002 با انتخاب این شعار خود را هم فکر با دانشمندان، هنرمندان، رهبران و ایده‌آل ترین شخصیت های یک جامعه نشان داد و جایگاه قدرتمندی در ذهن مخاطبناش ایجاد کرد. همچنین برای همیشه به رقیبی جدی برای IBM و مایکروسافت تبدیل شد.

 

حس غرور و افتخار ایجاد کنید

از آن جایی که ما همواره در تلاش برای رسیدن به بالاترین سطح از یکپارچگی و درستی در کار هستیم، همواره افرادی از سراسر دنیا هستند که حاضر به تشویق و تمجید ما باشند. باید بتوانید تمجید از خودتان را به نوعی غرور در آن ها تبدیل کنید. برای مثال شرکت مرسدس بنز از شعار: حمایت از ایده‌آل استفاده می‌کند.
این کار باعث می شود که صاحب این خودرو احساس متمایز و ویژه بودن می‌کند.

 

احساسات را با خود همراه کنید

برای معرفی Jaguar های جدید تو عامل هنر و تجارت، حیاتی بودند – یکی عامل کاملا خیالی بود و دیگری به وضوح قابل لمس بود. Jaguar برای معرفی محصول جدید خود ابتدا از این شعار استفاده کرده: چقدر زنده هستید؟ سپس پس از دو ماه این جمله را به کار برد: در نهایت، محصولی واقعا زیبا که برای شماست.

David Pryor که یک متخصص توسعه برند است می‌گوید که : Jaguar مسیر احساسی جالبی را برای ارتباط با مشتری انتخاب کرد. تاکید روی این دو شعار در طی زمان کوتاه یک حرکت در مسیر تغییر است. آن ها تلاش نمی کردند که خودرو بفروشند، آن ها در حال ساخت یک ارتباط قوی احساسی بودند. احساسی که در گذشته برای برند وجود داشته و حال نیاز به بازسازی داشت.

 

قدیمی بودن و ریشه داشتن را فراموش نکنید

یکی از رازهای بسیار مهم بدست آوردن نشان برند، سنتی بودن آن است. حتما شما هم نام های تجاری بسیاری را می شناسید که برای قدمت خود افتخار می کنند.

برچسب ها: برندسازی, نشان برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *