10 سوالی که به هنگام نوشتن بیانیه ماموریت باید به آن‌ها پاسخ دهید

۸ اشتباه در رسانه‌های اجتماعی که برند شما را نابود می‌کند
20 فوریه, 2015
5 چیزی که هر بازاریابی باید در مورد مسیر خرید مشتری بداند
22 فوریه, 2015
نمایش همه

10 سوالی که به هنگام نوشتن بیانیه ماموریت باید به آن‌ها پاسخ دهید

هنگامی که شما در حال ایجاد یک طرح برای کسب‌وکار خود هستید، آن باید شامل یک بیانیه ماموریت باشد. بیانیه ماموریت یک ابزار کلیدی است که می‌تواند جوهر کسب‌وکار شما و فلسفه‌ی وجودی آن را بیان کند.و هم‌چنین نشان‌دهنده‌ی این است که کسب‌وکار شما چه‌چیزی به مشتریان، کارکنان، تامین‌کنندگان و جامعه ارائه می‌دهد.

بیانیه ماموریت نشان‌دهنده همه‌ی جنبه‌های کسب‌وکار از جمله محدوده و ماهیت محصولات شما، قیمت‌گذاری، کیفیت، خدمات، موقعیت بازار، پتانسیل رشد، روابط شما با مشتریان، کارکنان، تامین کنندگان، رقبا و جامعه است.

به عنوان مثال شرکت ABC Enterprises ماموریت خود را این‌گونه بیان می‌کند: ماموریت ما این است که به مردم کمک کنیم تا برای بهبود زندگی خود راه‌حل‌های نوآورانه و انتخاب آگاهانه داشته باشند. ما در آن‌ها انگیزه ایجاد می‌کنیم و تشویق می‌کنیم تا به رضایت شخصی و حرفه‌ای دست پیدا کنند.

اگر می‌خواهید بیانیه کسب‌وکار شما تمام عناصر کسب‌وکار شما را شامل شود، باید به طور صحیح شروع شود; پاسخ به 10 سوال زیر می‌تواند یک تصویر کامل از ماموریت کسب‌وکار شما ایجاد کنید.

IMG_20150219_224137

1) چرا شما این کسب‌وکار را راه‌اندازی می‌کنید؟ چه چیزی برای خودتان، تیم‌تان و مشتریان‌تان می‌خواهید؟ چه‌چیزی کسب‌وکار شما را درخشان خواهد کرد؟ چه چیزهایی آن را درخشان نگه خواهد داشت؟

2) مشتریان شما چه کسانی هستند؟ چه کاری می‌توانید برای آن‌ها انجام دهید که زندگی آن‌ها را غنی‌سازی کنید و به موفقیت حال و آینده‌ی آن‌ها کمک کنید؟

3) چه تصویری از کسب‌وکارتان می‌خواهید انتقال دهید؟ مشتریان، تامین‌کنندگان، کارکنان و عموم مردم چه درکی از شرکت شما خواهند داشت. چگونه می‌خواهید تصویر مورد نظر را ایجاد کنید؟

4) ماهیت محصولات و خدمات شما چیست؟ چه عواملی قیمت و کیفیت را تعیین می‌کنند؟ چگونه این عوامل با دلایل وجودی کسب‌وکار شما مرتبط می‌شوند؟ چگونه این عوامل در طول زمان تغییر می‎‌‌کنند؟

5) چه سطحی از خدمات را ارائه می‌کنید؟ اکثر شرکت‌ها باور دارند که آن‌ها بهترین خدمات در دسترس هستند، آیا مشتریان هم موافق هستند؟ مبهم نباشید و مشخص کنید که چه چیزی باعث می‌شود خدمات شما فوق‌العاده باشد؟

6) شما و کارکنان‌تان بازی می‌کنید؟ یک کاپیتان عاقل یک سبک رهبری سازماندهی شده را انتخاب می‌کند و چالش‌های کارکنان را تشخیص می‌دهد.

7) چه نوع روابطی را با تامین‌کنندگان حفظ خواهید کرد؟ هر کسب‌وکاری با تامین‌کنندگان خاصی مشارکت دارد، شما زمانی موفق خواهید بود که روابط خود را با آن‌‌ها به درستی تنظیم کنید.

8) چگونه می‌توانید متفاوت‌تر از رقبای خود باشید؟ چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا ارزان‌تر و یا سریع‌تر از رقبای خود باشید؟ چگونه می‌توانید از نقاط ضعف رقبا به نفع خود استفاده کنید؟

9) چگونه می‌توانید از تکنولوژی‌ها، سرمایه، فرآیندها، محصولات و خدمات برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید؟ شرح استراتژی، انرژی شما را بر اهداف شما متمرکز خواهد کرد.

10) چه فلسفه و ارزش‌های اساسی شما را برای پاسخ دادن به سوال قبلی راهنمایی می‌کند؟ برخی از کسب‌وکارها لیست این ارزش‌ها را به طور جداگانه نگه می‌دارند. نوشتن آ‌ن‌ها “چرا” که در پشت ماموریت شما است را مشخص می‌کند.

از کمک افراد نزدیک بهره بگیرید، اگر شما تنها صاحب کسب‌وکار هستید حداقل یک فرد باهوش را پیدا کنید تا به شما در تهیه بیانیه کمک کند. مردم می‌توانند به شما کمک کنند تا نقاط قوت، نقاط ضعف و حفره‌هایی که ممکن است فراموش کرده باشید را به خاطر بیاورید.

 

 

 

برچسب ها: بیانیه ماموریت

3 دیدگاه ها

 1. حسن گفت:

  من عاشق مقاله های شما هستم . بسیاااااااااار عالی

 2. علی گفت:

  سلام
  من فکر میکنم بعضی مباحث در بازاریابی خیلی تیوری هستند و در عمل کمتر ارزش دارند. بیانیه ماموریت در بیشتر شرکتها یک انشا و بازی با کلمات است در نتیجه مشتری با گذشت زمان آگاه از این نکته وقتی برای خواندن ماموریت شما صرف نمی کند

 3. علی گفت:

  مشتری با یک سوال وارد سایت شما می شود و آن نیاز اوست و ایدال پاسخی جزیی و دقیق و سریع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *