چطور باید آمیخته محصول هر برندی را تحلیل کرد؟ مثلاً کوکاکولا

طرح بازاریابی
پنج روش برای تعیین و اجرا اهداف طرح بازاریابی خودتان
17 دسامبر, 2016
بازاریابی شفاهی
22 دسامبر, 2016
نمایش همه

چطور باید آمیخته محصول هر برندی را تحلیل کرد؟ مثلاً کوکاکولا

آمیخته محصول

یکی از چندین و چند پرسشی که در زمان تحلیل یکی از رقبا باید به آن پاسخ دهید، تحلیل آمیخته محصول یا همان آمیخته بازاریابی رقیب است. یعنی ببینید محصولات مختلفی که توسط رقیب تولید می‌شود، چیست و خط محصول نهایی وی چیست؟ زمانی که اقدام به تحلیل آمیخته محصول رقیب می‌کنید، به نکاتی دست پیدا می‌کنید که تاکنون متوجه عدم وجود آن درآمیخته محصول یا خط محصول خود نبودید.

بنابراین همچنان که پیش‌ازاین اشاره شد، تحلیل آمیخته محصول از موارد بسیار ضروری است. در این مطلب می‌خواهم به‌عنوان نمونه آمیخته محصول و خط محصول برند کوکاکولا را بر اساس تحلیل SWOT که پیش‌ازاین از همین برند برای شما منتشر کردیم را تقدیم کنم. پیش‌ازاین توصیه می‌کنم حتماً مقاله دیگری را که در رابطه با خط محصول و آمیخته محصول برای شما منتشر کرده بودیم را هم مطالعه کنید.

 

آمیخته محصول

 

نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که فهرستی از محصولات کوکاکولا که برای تهیه این مطلب به‌عنوان منبع مورداستفاده قرارگرفته است را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید. اما این بدین معنا نیست که لزوماً تمام محصولات معرفی‌شده از این برند در این صفحه را لحاظ کرده‌ایم، که در این صورت با مقاله‌ای بسیار طولانی روبرو بودیم که شاید فراتر از حوصله شما بود. ضمن اینکه این به شخص شما بستگی دارد که تمایل به تحلیل چه عمقی از محصولات این برند را دارید.

به‌منظور تحلیل خط محصول، ابتدا باید فهرستی از انواع محصولات مختلفی را تهیه کنید که یک برند آن‌ها را عرضه می‌کند. بنابراین در این مطلب ما در نظر می‌گیریم که برند کوکاکولا سه نوع محصول مختلف را عرضه می‌کند، یعنی محصولات غیرالکلی، مجموعه نوشیدنی‌هایی تحت نام Minute Maid و همچنین آب‌معدنی. درمجموعه نوشیدنی‌های غیرالکلی، خط محصول شامل 5 محصول می‌شود، درمجموعه نوشیدنی‌ها تحت نام Minute Maid خط محصول دارای 3 محصول بوده و در دسته آب‌معدنی هم خط محصول ما تنها شامل یک محصول می‌شود.

آمیخته محصول در این شرایط شرح داده‌شده عبارت است از تعداد محصولات + تعداد خطوط محصول موجود در آن. پس برای این موردداریم، آمیخته محصول عبارت است 3 خط محصول + 9 محصول موجود در آن‌ها. بنابراین، آمیخته محصول کوکاکولا درمجموع دارای 12 نوع محصول مختلف است. (که البته بازهم یادآوری می‌کنم که این عدد فقط برای سناریو شرح داده‌شده در این مطلب صادق است.)

در این سناریو خط محصول برابر 3 می‌شود. چراکه 3 خط محصول اصلی و هسته‌ای درآمیخته محصول قرار دارد  – نوشیدنی‌های بدون الکل، مجموعه نوشیدنی‌هایی تحت نام Minute Maid و آب‌معدنی.

درمجموع می‌توان گفت که این توضیح، توصیفی پایه از چگونگی تحلیل آمیخته محصول هر شرکت یا کمپانی را تشکیل می‌دهد. هر شرکت دیگری را که بخواهید به‌عنوان نمونه در نظر بگیرید، دارای خطوط محصول مختلف بوده که در داخل آن خطوط محصول، محصولات مختلف و متنوع دیگری وجود دارد که ترکیب آن‌ها برابر با آمیخته محصول آن شرکت می‌شود. در زیر طرحی شما تیک از آمیخته محصول یک شرکت فرضی را برای شما آورده‌ام:

 

آمیخته محصول
برچسب ها: آمیخته محصول, تحلیل آمیخته محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *