بازاریابی انبوه چیست؟
7 سپتامبر, 2014
5 راه برای جذب مشتریان جدید به صورت مداوم
8 سپتامبر, 2014
نمایش همه

چگونه کسب و کار خود را فرانشیز (فرا امتیاز) کنیم؟

فرانشیز به گونه ای از کسب و کار گفته می شود که بر پایه آن، به یک شرکت اختیار داده می‌شود که تولیدات و یا فراورده‌های شرکت دیگر را بفروشد و در برابر آن مبلغی دریافت کند که به این مبلغ، مبلغ فرانشیز می‌گویند.

img-posters-franchising

طبق تعاریف ویکی‌پدیا فرانشیز یک شبکه ارتباطی میان کسب و کارهای مستقل کوچک می‌باشد که به هر یک از این کسب و کارهای کوچک اجازه می‌دهد که تحت یک نام بازرگانی مشترک و یک هویت فعالیت کنند و همگی از یک متد موفق (که پیشتر آزمایش شده) و بازاریابی مشترک بهره گیری کنند. در عمل فرانشیز یک راهبرد کسب و کار برای جذب و نگهداری مشتری است. یک سیستم بازاریابی است که هدف آن ایجاد یک تصویر درباره فراورده‌ها و یا خدمات یک شرکت در ذهن مشتری می‌باشد.روشی برای تعریف فراورده‌ها و یا خدمات است به گونه ای که نیازهای مشتری را برآورده کند.

 

مانند بسیاری از کارآفرین ها ممکن است شما در فکر این باشید که آیا فرانشیز کردن باعث رشد کسب و کارتان و ایجاد شرکت هایی مانند قرن 21 و مک دونالد می شود یا نه؟

پاسخ این سوال به دو موضوع بستگی دارد: چه نوع کسب و کاری می خواهید که داشته باشید و در حال حاضر چه نوع کسب و کاری دارید؟ کسب و کاری که در حال حاضر دارید، مشخص می کند که آیا کسب و کارتان قابل فرانشیز کردن است یا نه و نوع کسب و کاری که می خواهید داشته باشید، مشخص می کند که آیا فرانشیز کردن بهترین راه برای رسیدن به آن است یا نه.

 

چرا ممکن است بخواهید که کسب و کار خود را فرانشیز کنید؟

بیایید با این موضوع شروع کنیم که اصلا چرا باید بخواهیم کسب و کار خود را فرانشیز کنیم؟ Robert Barbato، مدیر عامل موسسه‌ Rochester در نیویورک است که به کسب و کارهای کوچک مشاوره می دهد، او معتقد است که اگر بخواهیم کسب و کار خود را با سرعت زیادی در سطح ملی گسترش بدهیم، فرانشیز کردن بهترین راه ممکن است.

 

از این رو که فرانشیز کردن سرمایه لازم برای توسعه را ایجاد می کند، یک کسب و کار می تواند بسیار سریع تر از زمانی که وام های بانکی بگیرد یا بر روی آن سرمایه گذاری شود، رشد کند. “شما ممکن است در طول چند سال، چندین فرانشیز را بفروشید و رشد کنید ولی لزوما ممکن است نتوانید شعبه های جدیدی تاسیس کنید.”

 

نکته بسیار مهم موضوع اینجاست که از خود بپرسید آیا می خواهید یک فرانشیز کننده بشوید یا نه، کاری که بسیار متفاوت با حضور در خود کسب و کار است. آیا آماده مدیریت تقاضاهای زیاد کارمندان برای پشتیبانی سیستم فرانشیز هستید؟ آیا قادرید سیستم رقابتی را مدیریت کنید؟ در صنعتی که فرانشیز کننده های بزرگی در آن حضور دارند، آیا آماده هستید که همچون خردسالی بی تجربه وارد بازی شوید؟

 

همچنین سبک مدیریتی شما نیز باید تغییر کند. برای مثال کسی که تبحر در فروش خدمات داشته باشد لزوما فروشنده خوبی برای فرانشیزها نخواهد بود و مهمترین دلیل آن متفاوت بودن مخاطبی است که با آن مواجه هستیم.

 

کسب و کار قابل فرانشیز شدن چگونه است؟

اگر بصورت قاطعانه، مطمئنید که فرانشیز کردن مخصوص شماست باید بیشتر بررسی کنید. مهم نیست که کسب و کار شما چقدر موفق باشد، تنها کسب و کارهایی مناسب فرانشیز کردن هستند که موقعیت های تجاری مناسبی باشند و پتانسیل سرمایه گذاری داشته باشند.
برای مثال ما راجع به فروش خدمات اشتغال صحبت نمی کنیم، راجع به خدمات اشتغالی صحبت می کنیم که مردم به آن بعنوان موقعیت های تجاری جذاب به آن نگاه می کنند.

 

سوال اینجاست که چگونه یک موقعیت تجاری ممکن است جذاب باشد؟ Stebbins معتقد است که فرانشیز باید روی موضوعات جذابی مانند پیتزا بعنوان مثال صورت بگیرد. نوع جدیدی از غذا یا یک تکنولوژی خاص برای فرانشیز شدن، ایده آل هستند. برای موفقیت کامل یک فرانشیز باید این کسب و کار جذابیتی درونی داشته باشد.

 

فرانشیز شما باید محصول یا خدمات فوق العاده ای ارائه دهد. برای موفق شدن فرانشیز نیازمند شخصیتی خاص ، مثبت و ایده ای جذاب هستید.

 

اگر محصول خوب و بازار خوب برای آن داشته باشید، به میزان زیادی امنیت نیاز خواهید داشت. امنیت به این لحاظ که باید نشان تجاری قدرتمندی برای خود ایجاد کنید. فرانشیز کننده های بزرگی مانند Subway و ServiceMaster زمان و مبالغ بزرگی را برای ایجاد نشان تجاری صرف کرده اند که پیام های مناسب و مداومی را راجع به محصول و فرانشیزها ارائه دهند.

 

یک فرانشیز ایده آل باید قابل آموزش باشد. یعنی باید بتوان آن را به راحتی به بقیه شرح داد، برای همین کسب و کار قابل فرانشیز کردن شما باید سیستماتیک شود و عملکردهای آن مستندسازی شود تا قابلیت کپی برداری از اطلاعات آن جهت تفهیم مفاهیمش، ساده باشد.

 

اگر کسب و کار شما کاملا در سر شما دنبال شود و نیازمند حضور لحظه به لحظه خودتان باشد، در فرانشیز کردن آن با مشکل مواجه خواهید شد. فرانشیز کننده های موفق دستورالعمل های عملیاتی با جزییات کامل ایجاد می کنند که استاندارها و فرایندی مشخصی را معلوم می کند.

 

تکرارپذیر بودن از ملزومات تجارت های فرانشیز است. این به معنی آن است که کسب و کار شما باید بتواند توسط افراد مختلف در مکان های مختلف، بارها و بارها تکرار شود.

 

مطمئنا وارد کردن تمام اینها به داخل کسب و کارتان کار سخت و انرژی بری است. فرانشیز کردن با هر کسب و کاری که حال در حال انجام دادن آن هستید، متفاوت است. بعد از اینکه کسب و کار خود را فرانشیز کردید، به جای مشتریان معمولی، مشتری شما فرانشیز کننده ها خواهند بود. آن ها زمان و پول خود را صرف ایده شما می کنند، پس نیازمند آموزش و پشتیبانی مداوم هستند.

برچسب ها: فرانشیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *