چگونه از BDI و CDI برای برنامه ریزی بازاریابی استفاده کنیم؟

مارتین لیندستورم: متخصص برند، سخنران، نویسنده و طرفدار مشتری
19 سپتامبر, 2014
کشف حفره‌ها در بازار
20 سپتامبر, 2014
نمایش همه

چگونه از BDI و CDI برای برنامه ریزی بازاریابی استفاده کنیم؟

BDI و CDI ابزارهای کارآمدی برای بازاریابان هستند تا میزان فروش محلی خود را تحلیل و بررسی کنند. برنامه ریزان رسانه و ارتباطات، اغلب به هر دو آن ها در زمان تصمیم گیری راجع به اینکه کدام منطقه یا بخش از بازار باید تحت تاثیر رسانه ای بیشتری قرار بگیرد، توجه می کنند. در ادامه این مطلب فرمول های BDI و CDI را شرح می دهیم، اطلاعات را در نمودار قرار دهیم و نتایج به دست آمده را اعمال می کنیم.

 

درک فرمول های BDI و CDI

BDI و CDI شاخص های مقایسه قدرت نسبی بازار به فروش کلی هستند. شاخص توسعه برند (BDI) شاخصی است که با میزان فروش کلی برند مقایسه می شود. شاخصه توسعه دسته بندی (CDI)، شاخصی است که با میزان فروش کلی یک دسته بندی خاص مقایسه می شود. مانند دیگر شاخص‌ها، این شاخص نیز از 100 در نظر گرفته می شود و فرمول محاسبه آن ساده است:

 

BDI = ( درصد بازار فروش برند تقسیم بر جمعیت بازار ) * 100
CDI = ( درصد بازار فروش دسته بندی تقسیم بر جمعیت بازار ) * 100

 

در مثال زیر، بازار A نشان دهنده 10 درصد از جمعیت است ولی دارای 11 درصد فروش در دسته بندی است. یعنی CDI آن بالاتر از حد معمول قرار گرفته است. فروش برند برای بازار A، معادل 7 درصد است که نشان دهنده پایین بودن BDI از حد معمول است.

bdi_chart_1-scaled1000

 

قراردادن داده ها در نمودار

جمع آوری داده هایی از جمعیت بازار که دقیقا با داده های فروش ارتباط داشته باشند، کار سختی است. اگر داده های فروش بر اساس فیلترهای خاصی تغییر کنند، باید اساس جامعه مدنظر نیز بر اساس آن تغییر کند.
داده های بدست آمده را وارد اکسل کنید و اجازه بدهید که اکسل محاسبات فرمول و نمودار سازی از آن را برای شما انجام دهد. با استفاده از داده های موجود در جدول بالا به چنین نموداری خواهیم رسید:

 

bdi_chart_2-scaled1000

اِعمال داده ها

بر اساس عدد 100 جدول خود را به چهار قسمت تقسیم کنید.

bdi_chart_3-scaled1000

بازارهایی که در قسمت بالایی سمت راست جدول قرار گرفته اند، بهترین بازارها به لحاظ کارایی هستند. برای برنامه ریزان رسانه ای این به آن معناست که می توانند بار رسانه ای بیشتری بر روی این بخش قرار بدهند تا عملکرد برند افزایش پیدا کند و بهتر شود.
بازارهایی در گوشه پایین چپ، ضعیف ترین بازارها هستند و برنامه ریزان رسانه ای باید با احتیاط بیشتری به آن نزدیک بشوند.
دو بخش باقی مانده، بخش های جذاب جدول هستند. بازارهای موجود در بخش چپ بالا ممکن است که اشباع شده باشند و به رسانه های بزرگتر و قوی تری برای وارد کردن افراد بیشتری به این دسته بندی ها نیاز خواهید داشت. بازارهای موجود در سمت راست پایین ممکن است با مشکلات توزیع و رقابتی روبه‌رو باشند. در این بخش باید سوالات بیشتری پرسیده شود تا به نتیجه بهتری بتوان رسید.

bdi_chart_4-scaled1000

شاخص ها، ابزارهای خوبی برای به دست آوردن دیدگاه از داده ها است ولی برنامه ریزان برند باید به یاد داشته باشند که یک شاخص به ندرت می تواند پاسخ های دقیق به سوالات بازاریابی بدهد. در برخی اوقات سوال هایی که از نمودارهای BDI و CDI به دست میایند، مهمترین دستاورد محاسبه آن ها است.

برچسب ها: شاخص BDI, شاخص CDI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *