چرا آینده بازاریابی اینترنتی به ویدئو ختم می‌شود
7 سپتامبر, 2015
پنج اصل خرده‌فروشی
9 سپتامبر, 2015
نمایش همه

چگونه تحلیل SWOT را عملی کنیم؟

در مقالات قبلی بسیار در مورد چرا بودن و چگونه بودن این ابزار خوانده‌ایم، اما آیا واقعاً با اجرای آن آشنا هستیم؟ چک‌لیستی از این ابزار در این مطلب ارائه‌ شده است.

1- کارکنان مختلف از تمامی بخش‌های سازمان یا کسب‌وکار خود را در فرایند تحلیل SWOT وارد کنید.

2- وارد کردن تمامی افراد مرتبط و تا حدودی تأثیرگذار بیرون از کسب‌وکار خود را که با بازار شما آشنا بوده و می‌توانند به ‌صورت بی‌طرف قضاوت کنند را در نظر داشته باشید. ازجمله این افراد می‌توان به مشتریان، عرضه‌ کنندگان و … اشاره کرد.

3- از شرکت ‌کنندگان بخواهید برای مشارکت در این امر اطلاعات مرتبط با منابع داخلی و همچنین فاکتورهای خارجی تأثیرگذار بر کسب‌وکار شما را جمع ‌آوری و مورد بازبینی قرار دهند.

4- برای شناسایی نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهایی که کسب‌وکار شما با آنها روبرو هستند یک جلسه طوفان فکری را هماهنگ کنید.

5- ابتدا توجه کنید و ببینید که آیا شما دارای مهارت‌ها و توانایی بی‌طرف بودن برای مدیریت این جلسه را دارید یا خیر، در غیر اینصورت می‌توانید از مشاور بازاریابی خود استفاده کنید.

 

0d634c63f3d9fcf8de51d0a88f35b290

 

6- یک فضای باز و صادقانه ایجاد کنید، از قضاوت کردن یا مخالفت با پیشنهاد‌ها اجتناب کنید، یا اینکه از یک تسهیل‌ کننده خارج از مجموعه خود برای مدیریت این فرایند استفاده کنید.

7- تمامی عملیات داخلی مجموعه خود(مالی، بازاریابی، مدیریت و منابع انسانی، تولید) را مورد بازبینی قرار دهید، تا نقاط قوت و ضعف خودتان را شناسایی کنید.

8- سازمان‌ها و مجموعه‌های خارجی (رقبا، مشتریان و عرضه‌ کنندگان مواد اولیه) و محیط کسب‌وکار و بازار خود را مورد بازبینی قرار دهید تا از تمامی فرصت‌ها و تهدیدها آگاه شوید.

9- زمانی که دیگر پیشنهاد قابل ‌توجهی برایتان باقی نمی‌ماند، به بحث در مورد ایده‌های مطرح‌ شده بپردازید، بر سر موارد اصلی فرصت و تهدید و قوت و ضعف خود توافق کنید تا به راه چاره دست پیدا کنید.

10– هرگونه اطلاعات تکمیلی دیگری که برای تائید تجزیه ‌و تحلیل خود نیاز دارید را کسب کنید؛ حتی اگر ضروری است تحقیقات بازار را بصورت گسترده‌تر انجام دهید.

11- اهمیت تجزیه ‌و تحلیل خود را ارزیابی کنید؛ مزیت‌ها رقابتی خود یا موارد که موجب مزیت رقابتی رقبا نسبت به شما می‌شوند را شناسایی کنید.

12- یک طرح اجرایی تهیه و اجرا کنید تا از طریق آن قادر به مهار کردن ضعف‌ها، سرمایه‌گذاری روی نقاط قوت و فرصت‌ها و کنار آمدن با تهدیدها باشید.

13- قبل از اتخاذ هر تصمیم مهمی از نتایج این تحلیل از آن به‌عنوان یک ابزار برای مرور و بازبینی عملکرد خود استفاده کنید؛ در نتیجه تصمیم‌های شما مطابق با مواردی می‌شود که این تجزیه‌ و تحلیل به شما پیشنهاد می‌دهد.

 

قوانین اصلی

 

بایدها:

— تیمی را مشارکت دهید که درک کاملی از کسب‌وکار شما داشته باشد.

— در جلسه طوفان فکری صداقت و آزاد بودن بیان را تشویق کنید.

— بصورت بی‌طرفانه به قضاوت مسائل بپردازید.

— از نتایج این تجزیه ‌و تحلیل برای تهیه یک طرح عملیاتی استفاده کنید.

 

نبایدها:

— پیشنهاد‌های ارائه ‌شده در طی طوفان مغزی را نادیده بگیرید یا مورد نقد قرار دهید.

— تحلیل خود را بر مبنای اطلاعات ناکافی ارائه دهید.

— از حقایق ناراحت‌ کننده دوری‌ کنید.

 

برچسب ها: تحلیل SWOT, تحلیل بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *