چه زمانی و چگونه بازاریابی محصول خود را آغاز کنیم؟ / چهار گام مهم

سه روش برای لذت بردن از بازاریابی
2 سپتامبر, 2014
پنج راه برای استفاده از نقد و بررسی‌های آنلاین
3 سپتامبر, 2014
نمایش همه

چه زمانی و چگونه بازاریابی محصول خود را آغاز کنیم؟ / چهار گام مهم

چه زمانی و چگونه بازاریابی محصول خود را آغاز کنیم؟ سوالی است که برای بسیاری از کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان جوان مطرح می شود. چهار گام پیش رو ما در پاسخ دادن به این دو سوال مهم کمک می کنند.

4-steps

۱) دانش محصول

 

موضوع مهم در گام اول، فهم عمیق و تزلزل ناپذیر از محصول است. باید بتوانید تخمین بزنید که محصول شما در چه جایگاهی از بازار قرار دارد. این کار بسیار کمک می کند که متوجه زمان بندی حضورتان در بازار شوید. اگر مطمئن نیستید که محصول تان چه جایگاهی دارد، به این نکات توجه کنید:

 

آیا ویژگی های اصلی که برای محصول خود در نظر گرفته بودید را توسعه می دهید؟
آیا ویژگی های اصلی به قدری زیاد یا با کیفیت هستند که مشتریان بتوانند با ایجاد ارتباطی معنایی، بازخوردهایی بدهند که بتوان از آن ها استفاده کرد؟
آیا آماده اید که محصول خود را برای مشتریان اولیه ارائه کنید؟

 

پاسخ شما به این سوالات باعث می شود که جایگاه خود را تخمین بزنید و بر اساس آن عمل کنید.

 

همچنین باید به خوبی بدانید که محصول شما در چه مرحله ای از چرخه تولید محصول قرار گرفته است:
1) توسعه
۲) معرفی اولیه
۳) رشد
۴) بلوغ
۵) نزول

 

هر کدام از این مرحله ها ممکن است مدت زمانی متفاوتی با دیگری داشته باشد ولی مطمئنا در نحوه بازاریابی و زمان بندی تاثیرگذار است. زمانی که به خوبی این مراحل را درک کردید، می توانید راجع به زمان بندی بازاریابی و ارائه محصول صحبت کنید.

 

به یاد داشته باشید که دانش محصول باعث می شود که به سوال “چگونه؟” پاسخ بدهیم و دانش از صنعتی که در آن قرار داریم باعث می شود که به سوال “چه زمانی؟” پاسخ بدهیم.

 

۲) استراتژی بازاریابی

 

استراتژی بازاریابی شما، شامل این می شود که بدانید چگونه باید به مشتریان بالقوه خود دست پیدا کنید، چگونه آن ها به بخش های مختلف بشکافید و بهترین استراتژی را برای هرکدام انتخاب کنید.

 

همچنین باید کانال های توزیع و نحوه بازاریابی را هم انتخاب کنیم ( تبلیغات، بازاریابی مستقیم، نمایشگاه های تجاری، برنامه های روابط عمومی و …) و همچنین بودجه مورد نیاز برای رسیدن به آن ها را نیز تامین کنیم.

 

استراتژی بازاریابی باید شامل این موارد باشد:

 

محصول یا خدمات شما برای چه کسی است؟
کجا باید به آن ها دست پیدا کنیم؟
چگونه باید به آن ها دست پیدا کنیم؟
منابع خود را چگونه به بهترین شکل در اختیار آن قرار بدهیم؟

 

هرچند این ها سوالات جدا از هم به نظر می رسند ولی واقعیت این است که در نقاط بسیاری در هم تنیده اند. آیا برای ارائه خدمات تان به دنبال جوانان هستید؟ پس باید به سراغ شبکه های اجتماعی بروید. آیا محصول تان به درد افراد مسن می خورد؟ پس تلویزیون و رادیو ابزارهای بهتری هستند. مقاله هایی که متخصصان آی تی می خوانند کدام ها هستند؟ مقاله تان را اگر در کجا منتشر کنید، بیشتر دیده می شود؟

 

همه این ها سوالات مهمی هستند که با پاسخ دادن بهشان استراتژی بازاریابی شفاف تری خواهیم داشت. اگر بتوانید راه کارهای خود را در مقیاس کوچکتر ابتدا آزمایش کنید، کمک شایانی خواهد کرد.

 

3) بستر رقابت

 

برای دهه ها بازاریاب ها از روش های مختلفی برای رقابت در فضای کسب و کار استفاده کرده اند، از بنرهای هیجان انگیز گرفته تا تحقیقات و مطالعات فنی و … ولی در نهایت اغلب این کارها منجر به افزایش آشفتگی شده است. برای اینکه موفق شویم و به مخاطب هدف برسیم، الزامی است که شناخت صحیحی از فضای رقابتی داشته باشیم.

 

اصلی ترین رقبای خود را بشناسید. ببینید که ارزش اصلی آن ها چیست و برای انتقال چه پیغامی تلاش می کنند؟ آخرین باری که محصول جدید معرفی کردند، کی بوده است؟ آیا از تکنولوژی های جدید بهره می برند؟ چالش های آن چیست؟ در فضای کسب و کار به چه چیزی شهرت دارند؟

 

۴) پیام بازاریابی

حال که درک درستی از محصول خود و جایگاه اش به دست آوردیم، استراتژی بازاریابی خود را تعیین کردیم و فضای رقابت را به خوبی شناختیم، زمان آن رسیده است که پیام بازاریابی خود را تغیین کنیم.

 

پیام شما، نتیجه پاسخ به سه گام قبلی است. این پیام باید خلاق و جذاب باشد و باعث شود که مشتری تصمیم نهایی برای خرید را بگیرد.

 

همچنین در فضایی که پیام های بازاریابی از هر سو روانه می شوند، فکر بدی نیست که پیام های اختصاصی برای مشتریان متفاوت مان طراحی کنیم. کافی نیست که در جای صحیح، حرف صحیح را بزنیم. باید عملا چیزی برای گفتن و محصولی برای ارائه دادن داشته باشیم. باید بتوانیم پیامی بدهیم که فورا ما را از رقبایمان جدا کند.

منبع: marketingprofs.com

برچسب ها: استراتژی بازاریابی

2 دیدگاه ها

  1. بست چوب گفت:

    خيلي فني و درست بيان كرديد

  2. سجاد گفت:

    تشکر از مطلب آموزنده تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *