انواع تقاضا چیست؟ – بخش دوم و پایانی
26 ژانویه, 2016
تبلیغات چند دستگاهی ، رویکرد جدید بازاریابی آنلاین
27 ژانویه, 2016
نمایش همه

چهار نوع مختلف از تقسیم بازار و چگونگی آن – بخش اول

تقسیم بازار

تقسیم بازار به چند بخش مختلف یکی از قدیمی ترین ترفندهای بازاریابی در کتب آموزشی است. با وجود تعداد بالای مشتریان و علایق مختلف آنها که هر روزه گسترده تر از قبل می شود و همچنین گزینه های رقابتی که بیشتر و بیشتر در دسترس همگان قرار می گیرند، تقسیم بازار در هر کسب و کار و طرح بازاریابی به موضوعی کاملا حیاتی تبدیل شده است. در واقع می توان گفت کسب و کارها دیگر محصولی را تولید نمی کنند و سپس به فکر اختصاص آن به بخشی از بازار باشند، بلکه پیش از هر چیز در فرایند تولید و توسعه محصول به ویژگی های بخش خاصی از بازار توجه کرده و در فرایند طراحی محصول آن ویژگی ها را مد نظر قرار دارند.

 

سه روش مختلف برای طبقه بندی خواسته های مشتری وجود دارد که عبارت از نیازها، خواسته و تقاضا آنها می باشند. با این وجود قبل از پرداختن به موضوع نیازها، خواسته ها و تقاضا هر گروه ابتدا باید فرایند تقسیم بازار را طی کنید و در فرایند تقسیم بازار هم اولین مرحله تعریف خصوصیات مخاطب هدف شما می باشد. چه کسی محصول شما را می خواهد و آیا این محصول در دسته نیازهای وی، خواسته های وی یا تقاضاهای وی قرار می گیرد. زمانی که در مورد محصول خود تصمیم گرفتید و تصمیم شما در مورد ویژگی های آنها نهایی شد، سراغ تقسیم بازار هدف خودتان می روید.

 

در مجموع 4 نوع مختلف تقسیم بازار وجود دارد و هر چهار دسته در مرحله اجرا در دنیای واقعی با هم تفاوت های بیشماری دارند. اجازه دهید در ادامه به جزئیات هر یک از آنها بپردازیم:

 

تقسیم بازار

 

تقسیم بازار بر اساس ویژگی های جمعیت شناختی:

تقسیم بازار بر اساس ویژگی های جمعیت شناختی یکی از معمول ترین و ساده ترین انواع روش های تقسیم بازار است که مورد استفاده مدیران بازاریابی قرار می گیرد. اغلب شرکت ها برای بدست آوردن تعداد مناسبی از مشتریان که از محصولات آنها استفاده می کنند، از این روش بهره می برند. در این روش اصولا جمعیت هدف بر اساس مجموعه ای از متغیرها تقسیم بندی می شوند که برخی از آنها عبارتند از سن، جنسیت، تعداد اعضاء خانواده، سطح درآمد، شغل، مذهب، نژاد و ملیت.

 

استفاده از تقسیم بازار بر اساس ویژگی های جمعیت شناختی به وضوح در صنعت خودروسازی مشهود است. صنعت اتومبیل دارای طبقه بندی های مختلف قیمتی است که در هر یک از آنها شرکت های دست به تولید خودروهای خاصی می زنند. به عنوان مثال برندی بنام Maruti طبقه قیمتی پایینی دارد و بنابراین دست به تولید خودروهایی می زند که بر اساس سلایق و قدرت خرید عموم مردم طراحی شده است. شرکت Audi و BMW طبقه قیمتی بالایی دارند و بنابراین مشتریان هدف نهایی با قدرت خرید بالا را هدف قرار می دهند. بنابراین در این وضعیت، تقسیم بر اساس درآمد انجام گرفته که خود بخشی از ویژگی های جمعیت شناختی به حساب می آید. بطور مشابه، سن، چرخه عمر زندگی، جنسیت، درآمد و موارد دیگری از این دست می توانند برای تقسیم بازار بر اساس ویژگی های جمعیت شناختی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

تقسیم بازار بر اساس ویژگی های رفتاری:

این نوع از تقسیم بازار اقدام به تقسیم جمعیت هدف در بازار بر اساس رفتار، کاربرد و الگوی تصمیم گیری آنها می نماید. به عنوان مثال، افراد جوان برند Dove را برای صابون انتخاب می کنند در حالیکه این محصول در ذهن ورزشکاران با برند Lifebuoy جا افتاده است. این مثالی از تقسیم بازار بر اساس خصوصیات رفتاری می باشد. بر اساس رفتار یک فرد، محصول مورد نظر مورد بازاریابی قرار می گیرد. این نوع از تقسیم بندی بازار خصوصا در بازار تلفن های همراه بسیار در حال شکوفایی و پیدا کردن کاربردهای زیاد قرار دارد. به عنوان مثال، برند Blackberry برای کاربرانی مورد استفاده معرفی شده است که برای کسب و کار و تجارتی دارند، برند Samsung برای کاربرانی معرفی شده که طرفدار اندروید هستند و به تعداد زیاد اپلیکیشن در قیمت کم نیاز دارند و برند Apple هم برای مشتریان ویژه ای معرفی شده است که می خواهند در اقلیت ویژه و منحصر از بازار قرار داشته باشند.

 

مثال دیگری از کاربرد این روش در بازاریابی در طی جشنواره ها و جشن ها است. مثلا الگوی خرید در دوران کریسمس بسیار متفاوت از الگوی خرید در دوران خارج از کریسمس و عادی می باشد که در چارچوب این نوع از طبقه بندی قرار می گیرد.

مطلب ادامه دارد . . .

برچسب ها: آموزش بازاریابی, تقسیم بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *