بازاریابی عصبی
بازاریابی عصبی چه چیزی در مورد بازاریابی به ما یاد می‌دهد؟
21 می, 2016
صنعت بیمه
نقش بازاریابی در صنعت بیمه
22 می, 2016
نمایش همه

چرا تولید محتوا باید جنبه آموزشی دارد؟

تولید محتوا

سوالی که هر تولید کننده محتوا پیش از تولید محتوا باید از خود بپرسد این است که: این محتوا مورد نظر چه نقشی در استراتژی کلی تولید محتوا و بازاریابی محتوا شرکت ما دارد؟ تولید کننده‌های محتوا برای پر کردن وبسایت یا وبلاگ خود با انواع مختلف محتوا به‌طور کلی زحمت و زمان بسیار زیادی را صرف می‌کنند، اما . . . برخی از مخاطبین آن‌ها در مجموع قادر به درک اهمیت و دلیل تولید این حجم از محتوا توسط این دسته از افراد نیستند.

 

هدف اصلی در تولید محتوا باید آموزش دادن مخاطبین و خواننده‌های شما باشد.

 

چرا؟ امروزه مخاطبین و خواننده‌های شما در هر نوبتی که آنلاین می‌شوند یا وارد حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند، با انبوهی از انواع محتوا روبرو می‌شوند، یا شاید بهتر باشد بگوییم که بمباران می‌شوند. در این دوره با حجم انبوهی از اطلاعات، برقراری ارتباط و تعامل هر بخش کوچک از محتوا تولید شما با خوانندگان شما و داشتن هدفی در ارتباط با شرکت یا وبسایت شما اهمیتی بسیار حیاتی دارد.

 

شما اگر موفق به ارائه محتوایی که مخاطبتان در جستجوی آن است نشوید، مطمئنا این دسته از مخاطبین آن نوع بخصوص از محتوا را در جای دیگری پیدا می کنند و این دقیقا همان نقطه و لحظه‌ای است که یک سرنخ را نسبت به رقیب خود از دست داده اید.

 

پس آن مصرف‌کننده محتوا درواقع در جستجوی چیست؟

 

تولید محتوا همیشه باید در پی رسیدن به یک یا چند هدف از موارد زیر در رابطه با مخاطب باشد: سرگرم کند، الهام‌بخش باشد، اطلاع‌رسانی کند یا آموزش دهد. به‌طور عموم وبلاگ‌های حوزه مد و فشن و همچنین سفر و گردشگری در پی سرگرم کردن و الهام بخشیدن هستند، سایت‌های خبری در پی اطلاع‌رسانی و وب‌سایت‌هایی هم که در پی گفتن از چگونه انجام دادن یک کار یا ارائه خودآموز هستند، در حوزه آموزشی قرار می‌گیرند.

 

بااین‌وجود، این عنصر نهایی و پایانی است که قدرت بالقوه زیادی برای بازاریابان عرصه محتوا در اختیار دارد.

 

تولید محتوا

 

تولید محتوا آموزشی و نقش آن بر روی وب‌سایت شما

زمانی که مصرف‌کننده گان از محصول یا صنعت شما مطلع می‌شوند، مطمئنا خواهان داشتن اطلاعات بیشتری در این رابطه می‌شوند. تولید محتوا اگر که نقش آموزشی بر عهده‌داشته باشد، موجب پرورش علاقه و آگاهی مخاطب در رابطه با برند شما می‌شوند میزان اعتماد مصرف‌کننده به شرکت شمارا افزایش می‌دهند. بجای آموزش دادن از طریق یک نوع وبلاگ دیگر حاوی مقاله، سعی کنید از این سه نوع محتوای آموزشی که در ادامه به آن اشاره می‌کنم در استراتژی محتوای خود استفاده کنید:

 

1- محتوای جهت راهنمایی برای انجام دادن یک کار یا فرایند

برخی از وب‌سایت‌هایی هستند که محتوای آن‌ها تنها شامل مقالاتی با محتوای راهنمای چگونگی انجام کاری می‌شود که ممکن است راهنمایی را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله، تصاویر انیمیشنی یا ویدئو شامل شوند. این دسته از وب‌سایت‌ها به دلیل محتوای باکیفیتی که فراهم می‌کنند، اغلب از ترافیک بالایی هم برخوردار هستند که هم به‌روز است و هم سؤالات مصرف‌کننده آن محتوا را هم پاسخ می‌دهد.

 

چنین محتوایی چه به‌صورت ویدئو یا متن، روشی بسیار مناسب برای جلب‌توجه مخاطب به وب‌سایت خودتان می‌باشد. نکته مهم فقط تشخیص این موضوع است که مخاطب خاص شما خواهان یادگیری چه نکته و موردی است. این موضوع ممکن است به‌طور مستقیم به محصول ارائه‌شده شما مرتبط باشد یا فقط موضوعی موردعلاقه مصرف‌کننده شما باشد. به‌هرحال، یک محتوا باکیفیت در این زمینه با موضوعی که زیاد مورد جستجو قرار می‌گیرد موجب سرازیر شدن حجم بیشتری از ترافیک به وب‌سایت شما شده و درعین‌حال شمارا به عنوان کارشناسی در حوزه و صنعت خاص خودتان معرفی می‌کند.

 

2- نتایج مربوط به یک مطالعه را منتشر کنید

وب‌سایت‌ها از منتشر کردن یک مطالعه علمی یا تحقیق که بازگوکننده اطلاعات قابل‌توجه و مرتبط با صنعت خودشان باشند به‌شدت منفعت کسب می‌کنند. این موضوع نه‌تنها موجب آموزش مصرف‌کننده محتوا می‌شود، بلکه به‌شدت بر کل صنعت هم تأثیر می‌گذارد، همچنین ابزار بسیار خوبی به‌عنوان فراخوان به یک عمل در نظر گرفته می‌شوند.

 

به‌عنوان مثال، اگر شرکت شما درزمینهٔ فروش چایی فعالیت دارد، و شما هم مطالعه‌ای را منتشر کرده‌اید که اعلام می‌کند مثلا نوشیدن چای به مدت یک ماه در بین اعضای یک گروه نشان از بهبود یافتن نشانه‌های بسیار خاصی درزمینهٔ سلامتی آن‌ها شده است، خوانندگان این محتوا به‌احتمال زیاد علاقه بیشتری نسبت به خرید چای خواهند داشت.

 

از این طریق شرکت شما بهتر و بیشتر در یاد مصرف‌کننده‌های شما باقی می‌ماند و خصوصاً زمانی که مصرف‌کننده شما آمادگی انجام یک خرید را پیدا می‌کند، این آمادگی برای شما منافع بیشتری را به همراه می‌آورد.

 

3- صفحه‌ای با عنوان پرسش و پاسخ داشته باشید

چرا راه بهتری از پاسخ دادن به سؤالات خوانندگان خود برای آموزش آن‌ها سراغ دارید؟ صفحات پرسش و پاسخ، به مصرف‌کننده گان محتوا و محصول شما اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به تماس با بخش خدمات مشتریان شما یا جستجو در اینترنت پاسخ سوالات خودشان را پیدا کنند.

 

فقط باید توجه داشته باشید که صفحه پاسخ به سوالات فقط نباید شامل مسائل و موضوعات مرتبط با شرکت و محصول شما شوند. شما می توانید از چنین ساختاری برای آموزش مخاطبین در رابطه با یک موضوع خاص هم استفاده کنید.

 

فرض کنید شما همان شرکت عرضه‌کننده چای هستید و مخاطبین شما به شدت به مصرف کردن چای علاقه دارند و بخشی از این مخاطبین می‌بایست بنا بر دلایلی خودشان اقدام به تهیه و دم کردن چای بکنند. چرا صفحه‌ای در رابطه با پاسخ دادن به سوالات مرتبط با دم کردن چای تهیه نکنید؟ در این صفحه می‌توانید به سوا لاتی مانند موارد پاسخ دهید: آیا می توانم چای کیسه‌ای خودم را تولید کنم؟ چه مدت باید چای در آب قرار داشته باشد؟ و ….

 

مطمئنا مخاطبین از دیدن صفحه‌ای که شامل تمام سوالات پرسیده شده و پرسیده نشده آن‌ها باشد، خوشحال می‌شوند. ارائه پاسخ باکیفیت به خوانندگان علاقمند مطمئنا موجب افزایش ترافیک وبسایت شما شده و نظر بازدیدکنندگان از وبسایت شما را تغییر می‌دهد.

 

برچسب ها: بازاریابی محتوایی, تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *