پنج راه ساده که باعث می‌شود مشتریان به شما گوش دهند.

معرفی دو دانشگاه برتر بازاریابی در انگلیس
21 ژانویه, 2015
مشکل بخش بندی بازار در یک شرکت داروئی
22 ژانویه, 2015
نمایش همه

پنج راه ساده که باعث می‌شود مشتریان به شما گوش دهند.

اگر کسب‌وکار خود را شروع کرده باشید، مطمئنا به دنبال جذب مشتری برای خود هستید. اما در یک بازار شلوغ چگونه می‌توانید خودتان را از رقبا متمایز کنید؟ در ادامه این مقاله پنج راهنمایی برای این‌که کسب‌وکار شما بهتر بتواند با مشتریان خود ارتباط برقرار کند آورده شده است. این پنج راهنمایی از متخصص تعاملات با مشتری تام هیلی (Tom Haley) می‌باشد.

Im Listening

1) فقط مطالب مهم و کلیدی را مطرح کنید.

هیلی می‌گوید بسیار مهم است که هر جمله‌ای که شما می‌گویید کاملا روشن و کارآمد باشد. اگر شما می‌توانید یک کلمه، یک جمله و یا یک پاراگراف را که هیچ کمکی در درک طرف مقابل ندارد حذف کنید، حتما این کار را انجام دهید. به عنوان مثال وقتی می‌خواهید یک دستگاهی را بفروشید و به مشتری توضیح دادید که چرا دستگاه شما از بقیه دستگاه‌های بازار بهتر است، احتمالا مشتری دیگر لزومی نمی‌بیند تاریخچه شرکت شما را هم بداند.

فرض نکنید هر چیزی که شما بگویید مورد علاقه‌ی مشتری خواهد بود. صاحبان کسب‌وکار در این تعاملات وقت خود را برای کسب‌وکارشان صرف می‌کنند، اما فراموش نکنید این تعامل فقط بخش کوچکی از روز مشتریان شما را تشکیل می‌دهد. آن‌ها کمک می‌خواهند نه تاریخچه محصول.

 

2) ارائه‌ی توضیح کامل در مورد یک کلمه تخصصی که استفاده می‌کنید.

اگر شما در یک فیلد و یا صنف خاصی کار می‌کنید و اصطلاحات تخصصی و خاص در صنعت خود دارید؛ لازم به ذکر است که قبل از این‌که این واژه و مفهوم را بارها و بارها استفاده کنید، آن را به طور کامل به طرف مقابل توضیح دهید تا شما را درک کند. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک شرکت بیمه هستید قبل از این‌که کلمه دیداکتبل استفاده کنید به او توضیح دهید که معنای این کلمه چیست.

 

3) در صورت امکان از استعاره‌ها استفاده کنید.

هیلی می‌گوید استفاده از استعاره‌ها می‌تواند به توضیح مفاهیم پیچیده به مصرف‌کنندگان کمک کند. برای مثال اگر شما یک مجموعه پیچیده از ابزارهای نرم‌افزاری کسب‌وکار می‌فروشید، می‌توانید آن را با رستوران شلوغی که در آن سرآشپز به صورت موثر کارکنان را هدایت می‌کند مقایسه کنید.

 

4) سرگرم‌کننده باشید.

طنز را در هسته‌ی هر کاری که انجام می‌دهید، قرار دهید. Jellyvision نشان داد که مردم بیشتر یاد می‌گیرند و تجربه‌ی بهتری کسب می‌کنند وقتی شما می‌توانید آن‌ها را بخندانید. این مورد به معنی گفتن جوک و شوخی نیست. این بیشتر به معنی انسان بودن، صمیمی و باشخصیت بودن است. مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید به یاد داشته باشید که شما در حال صحبت کردن با یک انسان هستید.

 

5) داستان را به ترتیب زمانی بگویید.

در داستان‌سرایی به آسانی در دریافت منظور شخص مقابل اشتباه می‌شود. بنابراین مهم است که هنگامی که تلاش می‌کنید تا چیزی را به مصرف‌کننده توضیح دهید منظم و با ترتیب همه چیز را به او بگوییدتا کاملا متوجه شود که شما چه می‌گویید.

 

برچسب ها: ارتباط با مشتری

4 دیدگاه ها

 1. گلستانی گفت:

  مرسی مفید بود

 2. محمد گفت:

  عالی بود.

 3. فاطیما گفت:

  مرسی از آخرین موردش استفاده کردم

 4. فرهادی گفت:

  درست است ولی دربرخورد اول زیاد جالب نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *