تکنیک های افزایش وفاداری مشتری
22 می, 2014
جان آر برینکلی
22 می, 2014
نمایش همه

بازاریابی / پنج اشتباه پرتکرار در بازاریابی

امروزه خیلی از افراد هستند که خود را متخصص بازاریابی می دانند اما چیزی جز کاغذبازی و تبلیغات بدون اثر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بلد نیستند. این مقاله به پنج مشکل اصلی در روند بازاریابی افراد می‌ پردازد.

وفاداری مشتری
اینگونه بازاریابان پول های کلان سایر افراد را برای تولید بروشورها و وب سایت هایی که در نهایت هیچ تاثیری در ارتباط با مشتریان و بازگشت سرمایه ندارند خرج می کنند.
شرکت های مختلفی هم وجود دارند که به کار SEO یا همان بهینه سازی نتایج در موتورهای جستجو مشغول اند، این شرکت ها در واقع پادزهر فروش های مدرنی هستند که قول می دهند در ازای چند صد هزارتومان ناقابل در ماه شرکت شما را در بالاترین رتبه قرار دهند.
علی رغم وجود بسیاری از این افراد و شرکت ها خوشبختانه استعدادها و نابغه های حرفه ای زیادی هم وجود دارند که مشتاقانه در پی درنوردیدن مرزهای بازاریابی هستند که شدیداً نیاز به نوآوری و خلاقیت دارد.
در زیر پنج مورد اساسی که این افراد واقعا در آنها خبره هستند آورده شده است :

1- تمرکز روی قصد و نیت
اگر می خواهید بازاریابان واقعی را از بازاریابان غیرمتخصص تشخیص دهید از آنها علت انتخاب های مختلف شان را بپرسید. بسیاری از آنها این گونه جواب خواهند داد: “واقعاً نمی‌دانم چرا” یا ” ما همیشه اینگونه عمل می کنیم” یا حتی بعضی ها کمی حرفه ای تر جواب می دهند و می گویند: “این یک روش استاندارد در حرفه ماست”.
اما به خاطر داشته باشید اصل حرفه بازاریابی از قصد و نیت و یا توجه به مشتری شروع می شود. یک بازاریاب حرفه ای اول به هدف و نیت توجه می کند و هر اقدامی که در کمپین بازاریابی خود تدوین می کند با این هدف است که جامعه هدف خود را به سمت آن هدف و نیت هدایت کند. هر اقدامی غیر از این تضییع منابع است و عملی غیرحرفه ای محسوب می شود. پس از همین الان به بعد هر تصمیمی که در حوزه بازاریابی می گیرید از خودتان بپرسید چرا این اقدام را می خواهید انجام دهید؟ اگر جواب مناسبی نداشتید آن را انجام ندهید.

2- هنر طراحی پیام
آیا پیام و شعار شما هم درست شبیه سایر شرکت های رقیب‌ تان است و مانند آنها خسته کننده و دِمده است؟
یادتان باشد بازاریابی فقط کنارهم چیدن کلمات برای پر کردن فضاهای خالی وب سایت و بوروشورها نیست. کار بازاریابان حرفه ای و متخصص ، طراحی ارزش های پیشنهادی تاثیرگذار و در هم تنیده با نیازهای مشتریان بالقوه است.
این ارزش پیشنهادی که برای محصول خودتان طراحی می‌کنید باید با دردهای مشتریان‌ تان مرتبط باشد تا آنها بدانند که شما آمده اید تا با محصول‌ تان این درد را التیام بخشید و همیشه برای آن حاضرید. تا وقتی آنها ندانند که شما برای آنها اهمیت قائلید توجهی به شما نخواهند کرد.

3- اقدامات متناسب و متعادل
بسیاری از افرادی که در حوزه بازاریابی فعالیت می کنند فکر می کنند که هر اقدامی که انجام می دهند باید تاثیر مشخص و جداگانه ای بر بازار داشته باشد و یا تفکر غلط از اینجا ناشی می شود که اکثر اقداماتی که در حال حاضر انجام می شود نامتناسب و غیر مرتبط به هم است. شکل و ظاهر و حتی محتوای وب سایت ها هیچ ربطی به تبلیغات شرکت ندارند و حتی بدتر هیچ ربطی به گفته های تیم فروش ندارند.
یک بازاریابی موفق مجموعه ای از اقداماتی است که مرتبط به هم و متناسب با هم برای تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری بالفعل طراحی و انجام می شود. مطمئن شوید که پیامی که منتقل می کنید با ارزش پیشنهادی محصول‌تان در ارتباط و وحدت باشد. علاوه بر این هر اقدام‌تان با سایر اقدامات‌تان نیز در ارتباط باشد. یک مسیر روشن برای مشتریان‌تان ترسیم کنید و سعی کنید در هر اقدام تجربه مشتریان‌تان را از محصول در مراحل مختلف این مسیر افزایش دهید و مطمئن شوید که تیم فروش شما از این روش تبعیت می کنند وگرنه کل فرایند به هدر خواهد رفت.

4- خلاقیت را جدی بگیرید
شاید شما هم بارها به وبگردی در وب سایت های مرتبط با یک صنعت پرداخته اید و حتما دیده اید که چقدر تصاویر تکراری و جملات و سخنان تکراری در آنها زیاد است با اینکه امروزه بازاریابان دسترسی به انبوهی از امکانات جدید و ابزاراهای خلاقانه دارند ولی بازهم از همان منابع قبلی و در دسترس قدیمی استفاده می کنند، به عنوان مثال با اینکه امروزه دوربین های دیجیتال با کیفیت بالا در دسترس است اما زحمت گرفتن یک عکس از محیط کار خود را نمی دهند و به عکس های عادی و تکراری موجود در فضای مجازی اکتفا می کنند. اکثر ویدئو های تجاری خسته کننده اند به طوری که نمی توان بیشتر از 20 ثانیه آنها را تحمل کرد.
یک بازاریاب حرفه ای به این نکته واقف است که آنها در درجه اول باید یک سرگرم کننده باشند، مانند یک هنرمند که با بومی از رنگ باید یک تصویر زیبا و جذاب برای جذب مشتریان بیافریند. این نکته را فراموش نکنید که همه مردم دوست دارند در هر موقعی که می توانند سرگرمی داشته باشند پس تا می توانید برای آنها سرگرمی فراهم کنید و این آنها خواهند بود که به زودی دوباره به سراغ شما برخواهند گشت.

5- سنجش تاثیر اقدامات
بسیاری از متخصصین بازاریابی گمان می کنند تولید و توزیع ابزارهای بازاریابی پایان ماجراست. آنها به وب سایتی که طراحی کرده اند افتخار می کنند و از بوروشورهایی که در ابعاد گسترده توزیع کرده اند راضی اند. اما یک بازاریاب حرفه ای می داند که این بازگشت سرمایه است که پایان ماجراست، افرادی که بازاریابی را حرفه ای دنبال می کنند باید خوره اطلاعات و داده های مختلف باشند تا بدانند که هر اقدامی که می کنند چه تاثیری دارد و از این راه بهترین اقدام را شناسایی و تقویت کنند.
بنابراین باید راهی پیدا کنید تا بتوانید تاثیر هر ریالی را که خرج می کنید بسنجید، اگر نمی توانید بسنجید کمپین بازاریابی خود را به منابعی اختصاص دهید که قابل سنجش باشند.
و همیشه یادتان باشد که هر شرکتی بنا به یک دلیل بازاریاب استخدام می کند و آن ساختن پول است.

نویسنده: مسعود محمدی

برچسب ها: بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *