مخاطب برند / کسانی که خرید نمی کنند
27 ژوئن, 2014
صرفه جویی در بودجه بازاریابی
28 ژوئن, 2014
نمایش همه

پایگاه داده مشتری

در این مطلب به بررسی چگونگی ایجاد یک پایگاه داده مشتری می پردازیم که در آن می توان اطلاعاتی که می تواند توسط اعضای سازمان شما قابل دسترسی باشد را ذخیره کرد. اگر اطلاعاتی در مورد ویژگی های خاص مشتریان مان جمع آوری کنیم، می توانیم شباهت ها را یافته و نیازهای گروه های زیادی از مشتریان را برآورده کنیم. این اطلاعات باید از فصل مشترک تماس بین مشتری و کسب و کار جمع آوری شود و همه کارکنان کلیدی باید دسترسی به پایگاه داده داشته باشند تا اطلاعات برای تصمیم گیری در فرایندهای بازاریابی را داشته باشند.


نمونه ای از یک پایگاه داده مشتری بسیار دقیق متعلق به سایت Amazon.com است. پایگاه داده، بخشهایی در مورد سفارشات شما، روش مورد نظر شما برای پرداخت، تنظیمات حساب شخصی شما، و همچنین گزینه ای برای شخصی سازی، در نظر گرفته است.
این نمونه ای از سیستم پیچیده مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) است، و ما با تدوین این مطلب به درک CRM کمک می کنیم. یک نقطه شروع اولیه قوی، پایگاه داده نمونه پایه ای است که به احتمال زیاد شامل موارد زیر است:

نام شما
آدرس و اطلاعات تماس دیگر مانند آدرس ایمیل و شماره تلفن شما
شغل، سن، تحصیلات، و دیگر اطلاعات شخصی شما
تاریخچه سفارش شما که نشان می دهد چه چیزی و در چه زمانی خرید کرده اید، چقدر پول هزینه کرده اید و دیگر تاریخ خریدهای مربوطه
چگونه و چه وقت باید به کدهای تبلیغاتی، کوپن ها، و مشوق های دیگر پاسخ دهیم

این اطلاعات چه چیزی به بازاریاب می دهند؟
اطلاعات ایجاد شده توسط پایگاه داده مشتری از ارزش فوق العاده ای برای بازاریابان برخوردار است. خود کسب و کار آنگونه که گسترش می یابد، نیازمند این است که پایگاه داده سالمی وجود داشته باشد، به طور مثال، باید بروز باشد و داده های بی هدف برداشته شود به صورتی که الزامات قانونی ایجاب می کنند (مانند قانون حفاظت از داده ها در UK)، و اینکه با استخدام متخصصان IT، مطمئن شوید که داده ها امن هستند و آخرین نرم افزارها برای تجزیه و تحلیل آن استفاده می شود. پایگاه داده ها نقطه شروع در مدیریت ارتباط با مشتری است، به طوریکه که شما با استفاده از این اطلاعات به فروش بیشتری از محصولات و خدماتی که مشتریان تان نیاز دارند، دست می یابید. این به خودی خود داده های بیشتری تولید می کند و غنای این اطلاعات بدان معنی است که شما می توانید مشتریان خود را حفظ کنید و در طی یک دوره زمانی طولانی تر به فروش محصولات خود بپردازید. ارزش این پایگاه داده در این است که باعث شروع این رابطه می شود. همچنین، پایگاه داده کمک می کند تا نیازهای مشتری را شناسایی کنید.

اجازه دهید از بانک برای مثال استفاده کنیم، که مشتریان را به عنوان کسانی که می خواهند کاری شروع کنند یا دانشجویان، و یا حتی قبل از ایجاد حساب های بانکی بالا، جذب می کنند. با نگاه به رفتار یک مشتری جدید، بانک ها می توانند محصولات دیگر مانند وام مسکن، وام خودرو و یا حقوق بازنشستگی را به فروش برسانند.
داده های موجود در پایگاه داده، الگویی از نحوه خرید مشتریان به دست می دهند. با فهمیدن عادات خرید، یک شرکت می تواند فروش محصولات و خدمات خود را افزایش دهد. با بازگشت به مثال بانک، اگر یک صاحب حساب با امتیاز بالا وام دانشجویی بگیرد، پس از آن این بانک شاید در طول سه یا چهار سال برای اولین بار برای خرید آپارتمان یا ماشین به آنها پول قرض دهد تا خود این دانشجو به سطح یک کارمند برسد. با یک پایگاه داده که حاوی اطلاعات هزاران نفر از مشتریان است، بازاریاب می تواند تصویری بدهد از اینکه چرا مصرف کنندگان، محصولاتی با ارزش خاص را، در زمان خاصی در زندگی شان می خرند.

بین پایگاه داده مشتری و بازاریابی مختلط ارتباطی وجود دارد. از آنجا که ما در حال حاضر و در طول دوره های طولانی اطلاعات بیشتری در مورد یک مشتری داریم، می توانیم با انجام تغییر و انطباق در بازاریابی مختلط ، تاثیر بیشتری بر کل بازار یابی داشته باشیم. یک بانک ممکن است به ازای هر کلیک تبلیغات، مبادله پولی داشته باشد اگر متوجه باشد که بیشتر مردم برای برقراری ارتباط از اینترنت استفاده می کنند که در تضاد با بازاریابی مستقیم سنتی است که از طریق پست الکترونیکی صورت می گرفت.
همچنانکه پایگاه داده مشتری رشد می کند و مصرف کنندگان باقی می مانند، یک تصویر کاملا استادانه و توسعه یافته از رفتار مصرف کننده بوجود می آید. بازاریاب هم اکنون می تواند شروع به شناسایی عواملی کند که فرایند تصمیم گیری مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می دهد. آیا مصرف کننده زمانی که انگیزه ای وجود دارد، محصولات بیشتری می خرید؟ آیا مصرف کننده در فصول خاصی، مثلا کریسمس، خدمات بیشتری می خرد؟ مصرف کنندگان، فردی یا گروهی رفتار می کنند؟ تاکید دوباره اینکه، اطلاعات را می توان برای تغییر دادن بازاریابی مختلط به منظور پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتریان مورد استفاده قرار داد.

منبع: marketingteacher.com

برچسب ها: پایگاه داده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *