جونا برگر: متخصص بازاریابی ویروسی و نفوذ اجتماعی
23 ژانویه, 2015
نگاهی به برند و ریبرندینگ در نشستی با آیدین نامدار
24 ژانویه, 2015
نمایش همه

آیا می‌خواهید محتوای خود را ویروسی کنید؟

مفهوم بازاریابی ویروسی حدود 10 سال است که مطرح شده است. در سال 2008 ست گودین در وب‌سایتش توضیح داد که بازاریابی ویروسی چیست و او گفت مشکلات شایع در این زمینه کار بر روی یک محصول ضعیف، با سرمایه‌گذاری کم و صرف زمان برای یک کمپین نامناسب است.

او گفت کسب‌وکارها محتوای بسیار ضعیفی تولید می‌کنند و سپس منتظر می‌شوند تا ببینند آیا آن ویروسی می‌شود؟ یا نه؟  این تعریفی بود که بسیاری از ما در آن زمان از بازاریابی ویروسی می‌دانستیم.

اجازه بدهید قبل از بحث بیشتر یک تعریف صحیح از بازاریابی ویروسی ارائه کنیم؟ بازاریابی ویروسی، به اشتراک‌گذاری سریع یک ایده است که بخشی از این ایده شامل پیام‌های بازاریابی در مورد خرید یک محصول و یا خدمت است.

 

content-to-go-viral-660x369

بازاریابی ویروسی به معنی بازاریابی رایگان است و یا چیزی است که همواره بسیاری از بازاریابان به آن به عنوان یک ابزار رایگان فکر می‌کنند. اما اگر شما دریافت بهترین نتایج را از تلاش‌های بازاریابی ویروسی خود می‌خواهید برای شما رایگان نیست.

متن پاراگراف قبل به این معنی نیست که شما به ایجاد یک سرمایه‌گذاری عظیم نیاز دارید. گزینه‌هایی ارزان وجود دارد که به شما اجازه بهبود شانس موفقیت‌های ویروسی را می‌دهد.

Mike Templeman مدیرعامل Foxtail Marketing در یک پست از VentureBeat نوشت:

“بازاریابی ویروسی به این معنا نیست که به صورت رایگان انجام خواهد گرفت. اگر شما یک ویدئو ایجاد کرده‌اید، می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کم در یوتیوب آن را ارتقا دهید. اگر شما یک پست وبلاگی متقاعدکننده و خوب نوشته‌اید می‌توانید آن را در فیسبوک، توئیتر و لینکدین Promote کنید. این بسترها به شما اجازه می‌دهند با هزینه‌ی بسیار کمی پست‌های خود را ترویج بدهید. اگر شما بسیار تلاش کنید و روی آن زمان صرف کنید، به زودی می‌توانید پیام بازاریابی خود را برای هزاران نفر نمایش دهید.”

بله! ممکن است شما برخی مطالب را به صورت رایگان و بدون هیچ‌گونه تبلیغات و پرداختی ویروسی کنید، اما این به محتوای بسیار عالی و زمان‌بندی کامل نیاز دارد و بسیار شانسی است.

فرض کنید شما زمان زیادی را برای ایجاد محتوایی صرف می‌کنید که فکر می‌کنید پتانسیل ویروسی شدن را دارد. بنابراین باید تلاش کنید تا این محتوا را در اختیار مخاطبان زیادی قرار دهید تا شانس ویروسی شدن آن نیز زیاد شود. آیا یک سرمایه‌گذاری کوچک که می‌تواند محتوای فوق‌العاده شما را در مقابل چشمان بسیاری از افراد قرار دهد شایسته توجه نیست؟

پرداخت برای قرار دادن در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های مشابه یک تضمین برای ویروسی شدن مطالب شما نیست اما مطمئنا شانس شما را افزایش خواهد داد. مطلبی که واقعا پتانسیل ویروسی شدن را داشته باشد و در مقابل مجموعه بزرگی از مخاطبان قرار داده شود به احتمال بسیار زیاد ویروسی می‌شود.

اگر مطلب ارزشمند شما به اشتراک گذاشته شد، پس از آن کسانی که پست شما را دیدند اگر آن را واقعا مفید دانستند با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت و بنابراین محتوای شما ویروسی خواهد شد.

شما نمی‌توانید موفقیت‌های ویروسی شدن را خریداری کنید، زیرا آن به محتوای عالی و زمان زیادی نیاز دارد. اما شما می‌توانید شانس خود را برای به دست آوردن آن بهبود بخشید. برای دادن فرصت ویروسی شدن به مطالب خود سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار خود را نیز در نظر بگیرید، شما به زودی از نتایج به دست آمده شگفت زده خواهید شد.

در ادامه این پست، مطلب گام هایی برای ایجاد یک کمپین بازاریابی ویروسی را نیز بخوانید.

برچسب ها: بازاریابی ویروسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *