چرا اکثر برند‌ ها از بین می روند؟
7 ژوئن, 2014
عادات مشتری در خرید
8 ژوئن, 2014
نمایش همه

هویت انسانی کسب و کار در شبکه اجتماعی

رسالت یک شبکه‌ اجتماعی اتصال نقطه به نقطه افراد به یکدیگر است. ولی منظور از اینکه یک کسب و کار باید در شبکه‌ اجتماعی مانند یک انسان عمل کند چیست؟
یک بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد که فعالیت آن مانند یک انسان به نظر برسد؟

شبکه اجتماعی
آیا این به معنای بامزه بودن و گفتگوهای محاوره ای است؟ و یا به این معنی است می توانیم محتوای متفرقه نیز به اشتراک بگذاریم؟

ولی همه این‌ها فقط ظاهر قضیه هستند و مسأله ی اصلی در لایه‌های پایین‌تر قرار گرفته است، در نکات ظریفی که موقع ارتباط با دیگران باید رعایت کنیم.
در زبان شناسی، پدیده مهمی به نام تغییر کد (code switching) وجود دارد. این موضوع به زمانی گفته می‌شود که یک شخص در طول مکالمه چندبار نحوه گفتار خود را تغییر می دهد. اخیراً یک تیم تحقیقاتی این موضوع را به شکلی دقیق‌تر بررسی کرده‌اند و علاوه بر مباحث زبان‌شناسی در مباحث مربوط به جامعه شناسی و فرهنگ نیز به آن پرداخته اند.

یکی از محقیقن این طرح، Gene Demby می گوید: بسیاری از ما این کار را در طول روز کاری تجربه کرده ایم. زمانی را تصور کنید که با همکار یا رئیس تان در حال بحث هستید و ناگهان یک دوست صمیمی یا عضوی از خانواده با شما تماس می‌گیرد و شما کاملاً به فضای متفاوتی منتقل می‌شوید و لحن و گفتارتان تغییر می کند.
اغلب ما به شکلی ماهرانه نحوه ابراز احساسات درونی‌مان را تغییر می‌دهیم و در بین حالت‌ های مختلف فرهنگی و زبانی هویت خودمان در حرکت هستیم.
تأثیرگذاری این مفاهیم در شبکه‌های اجتماعی بسیار بالا است. شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند که مرز بین تخصص و شخصیت افراد برداشته شود و موضوع زمانی پیچیده‌ تر می‌شود که این واقعیت با طبیعت تغییر کد (code switching) انسان ترکیب می شود.

کاربران به محتوای حرفه ای فقط به چشم یک شخص حرفه‌ای و سازمانی نگاه نمی‌کنند

تغییر کد (code switching) نه تنها این حقیقت را ثابت می‌کند که ما زوایای مختلف شخصیت مان را در زمان های مختلف بروز می‌دهیم بلکه نشان می‌دهد که این زوایای شخصیتی بخش‌های اساسی از ساختار ظاهری ما هستند. در‌واقع این‌ها همان بخش‌هایی از شخصیت ما هستند که در فرایند تصمیم گیری، ترجیحات و رفتارهای ما تأثیر می گذارند.

به زبانی دیگر، زمانی که یک کاربر با حساب کاربری شما در توییتر یا فیس بوک مواجه می‌شود بصورت ناگهانی به شخصیت صرفاً حرفه‌ای اش در شرکت تبدیل نمی‌شود بلکه در آن لحظه این واقعیت که او یک مادر است و یا به صخره نوردی علاقه دارد نیز در تصمیم گیری وی مؤثر است.
بعنوان بازاریاب ما باید از این رفتار کاربران خود استقبال کنیم. این واقعیت که افراد در شبکه‌های اجتماعی نه بعنوان یک شخصیت حرفه‌ای بلکه بعنوان یک انسان با جزییات کامل عمل می کنند.
پس مخاطبان ما در شبکه‌های اجتماعی نباید صرفاً بعنوان گزینه‌ هایی برای فروش در نظر گرفته شوند. کمپین ها، تبلیغات و پیشنهادهای ما باید برای ارتباط با افراد در سطح انسانی با نگاهی به پیشینه تخصصی آن‌ها طراحی شود.

هنر اخذ هویت را بیاموزید

درک پیچیدگی های تغییر کد در افراد، به این معنا نیست که ما اهداف بازاریابی خود را از یاد ببریم چرا که هدف ما توسعه کسب و کار و دستیابی به سود بیشتر است ولی این به معنی بررسی دوباره این موضوع است که چگونه با کاربران ارتباط برقرار کنیم و چگونه برند خودمان را معرفی کنیم.به این موضوع فکر کنید: اگر قرار باشد که ما مانند یک انسان ارتباط برقرار کنیم، باید برند ما تبدیل به یک انسان شود. ارتباط زمانی رخ می‌دهد که نوعی همگرایی روی یک موضوع مشترک بین دو گروه وجود داشته باشد.

یک برند انسانی داشتن به این معناست که هویت مخصوص خود را داشته باشیم، واقعی عمل کنیم و عاشق چیزی باشیم که برند هست یا می‌خواهد باشد. مانند دنیای واقعی که ما ترجیح می‌دهیم به شخصیت‌های واقعی عکس‌العمل نشان دهیم. ایجاد هویت برای برند در طولانی مدت قابل تولید یا جعل کردن نیست بلکه این کار نوعی هنر است.

منبع: mashable.com
ترجمه: ترانه علیزاده

برچسب ها: تبدیل کد, توییتر, زبان شناسی, شبکه اجتماعی, فیس بوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *