داده‌ها و اهمیت استفاده از آن برای بازاریاب‌ها
11 نوامبر, 2014
پنج روش ساده برای جذب مشتریان
12 نوامبر, 2014
نمایش همه

هوش تجاری (Business intelligence)

توانایی تصمیم‌گیری درست در سازمان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در بهره‌وری و مزیت رقابتی یک سازمان است. هوش تجاری یا هوش کسب‌وکار یک فرآیند تکنولوژی محور برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و ارائه‌ی اطلاعات عملی برای کمک به مدیران شرکت‌ها و مدیران کسب‌وکار است. تا آگاهانه‌تر در مورد کسب‌وکارشان تصمیم گیری کنند و درک بهتری از شرایط داشته باشند.

به طور خلاصه هوش تجاری درک، تجزیه و تحلیل و عمل براساس اطلاعات در هر زمان و مکان است و شرکت‌ها از آن برای بهبود تصمیم‌گیری‌ها، کاهش هزینه‌ها و شناسایی فرصت‌های کسب‌وکاری جدید استفاده می‌کنند. اصطلاح هوش تجاری برای اولین بار در سال 1865 توسط ریچارد میلار دونز در دایره‌المعارف تجارت و کسب‌و کار آورده شد. بعدها در سال 1958 هانس پیتر لانچ این واژه را دوباره زنده کرد و در دیکشنری وبستر آن را تعریف کرد.

 

Business intelligence

هوش تجاری شامل ابزارها، برنامه‌های کاربردی و روش‌های مختلفی استکه برای تبدیل داده به اطلاعات و اطلاعات به دانش مورد نیاز هستند و سازمان را قادر می‌سازد اطلاعات را از سیستم‌های داخلی و منابع خارجی جمع‌آوری کند، آن‌ها را توسعه دهد و نتایج تحلیلی را در اختیار تصمیم‌گیرندگان شرکت‌ها قرار دهد.

از مزایای برنامه‌های هوش تجاری می‌توان به افزایش سرعت و بهبود تصمیم‌گیری‌ها، بهینه‌سازی فرآیندهای داخلی کسب‌وکار، افزایش بهره‌وری عملیاتی و به دست آوردن مزیت رقابتی بیش از رقبای کسب‌وکار اشاره کرد. امروزهبا اطمینان کامل می‌توان ادعا کرد که استفاده از راه‌حلهوش تجاریمی‌تواند قدرترقابت‌پذیری یک سازمان را افزایش دهد و از دیگر سازمان‌ها متمایز نماید.

هوش تجاری ترکیبی از یک مجموعه‌ی گسترده از برنامه‌های کاربردی تجزیه و تحلیل داده‌ها، پردازش تحلیلی آنلاین(OLAP) و غیره است. هوش تجاری همچنین می‌تواند شامل داده کاوی، پیش‌بینی تجزیه و تحلیل، متن کاوی، تحلیل آماری و تحلیل داده‌های بزرگ باشد. داده‌های اطلاعاتی کسب‌وکار معمولا در یک انبار داده که زیرمجموعه‌ای از اطلاعات یک شرکت است نگهداری می‌شود.

سیستم‌های هوش تجاری براساس اطلاعات ساخت‌یافته و در یک محیط قابل اندازه گیری انجام می‌شوند. داده‌های هوش تجاری می‌تواند شامل اطلاعات قدیمی و یا اطلاعات جمع‌آوری شده از سیستم‌های جدید باشد. هوش تجاری عمدتا توسط تحلیلگران داده‌ها و دیگر متخصصان IT استفاده می‌شود که با تجزیه و تحلیل و نتایج پرس‌وجوها گزارش را برای کاربران کسب‌وکار تولید می‌کنند.

چند اصطلاح مهم در هوش تجاری:

انبار داده:

یکی از اجزای معماری هوش تجاری است که اغلب برنامه‌های کاربردی هوش تجاری از داده‌های یک انبار داده(DW) بدست می‌آیند. انبار داده باعث می‌شود داده‌ها در یک بانک اطلاعاتی متمرکز قرار گیرند. انبار داده نوعی از پایگاه داده‌ها است که به کاربران برای تحلیل داده و تصمیم‌گیری کمک می‌کند.

OLAP:

مخفف Online analytical processing می‌باشد و به معنی سیستم‌های پردازش تحلیلی برخط است که برای ارائه‌ی پاسخ سریع به پرس‌وجوهای تحلیلی در داده‌های چندبعدی طراحی شده است.

داده‌کاوی:

داده‌کاوی یا Data mining به معنی استخراج اطلاعات نهان و الگوها در حجم زیادی از داده‌ها است، که با هدف استخراج اطلاعات گران‌بها در میان حجم انبوهی از اطلاعات سطحی انجام می‌شود.

هوش تجاری را می‌توان با اقدامات و ابزارهای زیر بدست آورد.

داشبورد هوش تجاری:

داشبوردها سیستم‌های نرم‌افزاری هستند که کمک می‌کنند بین اهداف و فعالیت‌های سازمان تراز ایجاد شود که در نهایت منجر به تصمیم‌گیری درست می‌شود.

ارائه‌ی اطلاعات کیفی: هوش تجاری در بستر اس کیو ال سرور با یک سیستم قدرتمند مدیریت پایگاه داده ساخته شده است. خدمات ادغام اس‌کیو ال سرور، خدمات تجزیه و تحلیل اس‌کیو ال سرور، خدمات گزارش‌دهی اس‌کیوال سرور و قابلیت‌های داده‌کاوی

بدست آوردن بینش عمیق‌تر و تسهیل تصمیم‌گیری بهتر: گزارش‌دهی و تجزیه و تحلیل قابلیت‌ها به شما اجازه‌ی به دست آوردن بینش عمیق تر را خواهد داد.

تراز تصمیم‌گیری‌ها با اهداف شرکت: پرفرمنس پوینت سرور یک نرم‌افزار مدیریتی قدرتمند است که زیرساخت‌ها را برای پیوند مدیران و سایر افراد با استراتژی کلی شرکت فراهم می‌کند.

 

برچسب ها: هوش تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *