باب گرین‌برگ
12 جولای, 2014
۱۰ نکته برای مدیریت حرفه ای فیس بوک
12 جولای, 2014
نمایش همه

واقعیت های بازاریابی که هر مدیر کسب و کار باید بداند

دیوید پاکارد، بنیانگذار هیولت پاکارد معتقد است که بازاریابی بیش از حد دارای اهمیت است که فقط در بخش بازاریابی باقی بماند.

اگر شما از 20 رهبر کسب و کار جهان بخواهید که بازاریابی را تعریف کنند، احتمالا 20 پاسخ متفاوت دریافت خواهیدکرد. چرا شناخت دقیق از بازاریابی مشکل است؟ شاید به این دلیل که اکثر بازاریابان، خود نیز آن را درک نمی کنند. آنها در حرفه خود در یک حوزه باریک متمرکز شده اند و در واقع هرگز تصویر بزرگ را نمی ببینند.

با وجود طبیعت مبهم آن، بازاریابی، نقش محوری در کسب و کار ایفا می کند.
با توجه به سخنان پدر مدیریت نوین، پیتر دراکر: از آنجا که هدف از کسب و کار ایجاد یک مشتری است، کسب و کار دارای دو – و تنها دو – تابع اصلی می باشد: بازاریابی و نوآوری. بازاریابی عملکرد متمایز و منحصر به فرد کسب و کار است.
بنابراین، بازاریابی چیست؟ فرد افسانه ای دره سیلیکون ومدیر اجرایی سابق اینتل Davidow Bill معتقد است که بازاریابی باید محصولات کامل اختراع کند و آنها را به سمت موقعیت های خاص در بخش های قابل دفاع بازار، هدایت کند.
موضوع جالب این است که Davidow بازاریابی را در مدرسه نیاموخت. تمامی مدارک تحصیلی او در رشته مهندسی برق می باشد. استیو جابز، یکی دیگر از بازاریاب های درخشان، از مدرسه اخراج شده است. دوره های بازاریابی را برای تعدادی از شرکت های با تکنولوژی بالا اجرا کرده ام و مدرک من هم فنی است. نه یک MBA در یک گروه.
پس چگونه بازاریابان بزرگ در مورد بازاریابی یاد بگیرند؟ در زمان کار.
استارتاپ ها ( نوظهور) مکان های خوبی برای کسب آموزش های بازاریابی است، به خاطر این که آنها به دنبال توسعه محصولات نوآورانه و به دست آوردن کشش مشتری هستند – و نه بسیاری چیزهای دیگر. علاوه بر این، آنها همیشه به دنبال پول نقد هستند و نیاز دارند برای بدست آوردن آن دست به هرکاری بزنند. من این چنین در بیش از 20 سال پیش بازاریابی را آغاز کردم. اینجا شش حقیقت وجود دارد که هر رهبر کسب و کار باید بداند:

برند ها هنوز می برند
بسیاری فکر می کنند که تجارت الکترونیک شرایط را تغییر داده و برندسازی را غیرضروری خواهد کرد. نه تنها که این اتفاق نیافتاده است، من می توانم موارد زیادی برای این که خلاف این قضیه وجود دارد را بیان کنم. باب پیتمن گفت، “کوکا کولا برنده بازی طعم نیست. مایکروسافت بهترین سیستم عامل را ندارد. برندها برنده می شوند. “برندهای بزرگ مانند اپل، گوگل، کوکا کولا، آی بی ام و مایکروسافت هرگز قوی تر از امروز نبوده اند.

بازاریابی در مورد فهمیدن افراد است
بازاریابی در مورد تعیین آنچه مشتریان می خواهند است، گاهی اوقات قبل از آن که حتی خود آن ها بدانند. اگر شما توانایی انجام چیزی را دارید، به خودتان اعتماد کنید. گروه متمرکز خودتان باشید. و در حالی که آن ها شما را برای فکر به بازارها به عنوان سازمان های مجازی بی شکل وسوسه می کنند، به یاد داشته باشید که، حتی در جهان B2B، هر محصول توسط یک انسان در دنیای واقعی خریداری می شود.

نوآوران نمی توانند دوباره چرخ اختراع کنند
برخی از افراد مخترعین بزرگ هستند. آنها با مفاهیم جدیدی برخورد دارندکه هیچ کس تا کنون به آن ها فکر نکرده است. اما بازاریابان بزرگ تمایل به تغییر نوآوری ها به چیزهایی دارند که افراد می توانند از آن ها استفاده کنند. بازاریابی در استفاده مجدد از ایده ها در راه های جدید رشد می کند. برنامه پیشگامانه نام تجاری اینتل در داخل در واقع یک طرح بازاریابی مبتنی بر مواد لازم برای آشپزی بود – مانند مربا در تارت ها – که با صنعت کامپیوتر سازگار شده بود.

بازاریابی باید بخش های بازاریابی را ترک کند
بازاریابی چرخ کسب و کار است. این جایی است که در آن توسعه محصول، تولید، امور مالی، ارتباطات و فروش همه حضور دارند. سهامداران بازاریابی، هر عملکرد مهم در این شرکت می باشد. هر عضو تیم رهبری در کنار بخش بازاریابی است.

بازارها، بازی های با حاصل جمع صفر هستند
برخلاف دانش رایج با احساس خوب امروز، در کسب و کار، برنده شدن همه چیز است. هر معامله یک خریدار و یک فروشنده دارد. اگر شما این کار را درست انجام دهید، خریدار و فروشنده هر دو برده اند. اکنون دیگر فروشندگان دیگر همگی باخته اند. دنیای واقعی به طرز وحشیانه ای رقابتی است

شما نیاز به بودجه بزرگ برای ایجاد احساس بزرگ ندارید
با اجرای استراتژی های ارتباطی مناسب، بازاریابان بزرگ می توانند هیجان ناگهانی مشتری و تقاضای ویروسی برای یک شرکت و یا محصول ایجاد کنند که هیچ کس تا کنون در مورد آن نشنیده باشد و آن می تواند با یک بودجه کوچک نیز انجام شود. استیو جابز یک استاد در حفظ محرمانه بودن و کنترل این که دقیقا چگونه و چه وقت افراد چیزی را در مورد محصولات اپل بفهمند، بود.
حقیقت این است که بازاریابان بزرگ بسیار کم هستند و فاصله زیادی بین آن ها وجود دارد. به این سوال می انجامد که، به چه کسی در مورد مهم ترین جنبه از کسب و کار خود اعتماد می کنید؟ نکته ای برای شما که در مورد آن فکر کنید.

برچسب ها: بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *