چگونه وقتی حواس مخاطبان مان پرت است بازاریابی کنیم؟
21 جولای, 2014
فلسفه خدمات گسترده به مشتریان از زبان Sivers
22 جولای, 2014
نمایش همه

هفت نوع طرفداری از برند

زمانی که نیاز به تعمیر حمام خانه داشتم، از یک برند خاص درخواست کردم که آنرا تعمیر کند. از آنجا که کار آنها بسیار عالی بود برای تعمیر آشپزخانه و دستشویی نیز از آنها کمک خواستم و به رقبای آنها مراجعه نکردم. بعد از آن، این برند را به دوستانم نیز معرفی کردم. به این ترتیب بدون اینکه این برند بداند، من در نقش یک حامی یا طرفدار برای آنها ظاهر شده بودم. مشکل مشترکی که بسیاری از سازمانها با آن مواجهند این است که طرفداران خود را نمی شناسند.

من خودم طرفدار نوع “زائر مشتاق” یک شرکت نرم افزار بازاریابی هستم. اما حداقل 6 نوع طرفداری دیگر وجود دارد. من در اینجا به ترسیم اینکه دیگر برندها چگونه باید طرفداران خود را بشناسند و چرا این امر مهم است، می پردازم. چرا که اگر شرکتی به طور فعال طرفداران خود را گروه بندی و تشویق نکند تا درگیر فعالیت های هدف دار فروش شوند، پول زیادی هدر میدهد.
 
حداقل 7 نوع طرفداری وجود دارد، که در اینجا هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم:
 
1) نوع Titanic Tweeter
این نوع طرفدار، مشتاق به اشتراک گذاشتن هر چیزی است. آنها اغلب یک کشتی مملو از مسافران مشتاق را هدایت می کنند. ترفندشان این است که به مسافران مطالب جالب، سرگرم کننده و قابل درکی را عرضه می کنند. آنها همه چیزهای ممکن را برایشان میفرستند، سپس از آنها سوال می کنند. آنها را با دانش، مطالب پر محتوا و امنیت بالا، با خود همراه نگه می دارند.
 
2) نوع زائر مشتاق
در این نوع طرفداری، شخص عاشق برند است و بسیار وفادار و متعهد به برند باقی می ماند. در واقع سالهای طولانی از یک برند خاص استفاده می کند. در نتیجه، این زائران با کمال مسرت برند شما را گسترش می دهند. تنها خطر این نوع طرفداری این است که ممکن است آنها شبکه خود را با مطالب زیاد و سرسام آور، آزار دهند. بنابراین، باید به این زائران نقشه راهی داده شود تا به آنها کمک کند تا پیام های برند را به صورت منظم و درست (و نه بیش از حد) انعکاس دهند.
 
3) نوپرست قهرمان

در این نوع طرفداری، شخص در جستجوی محصولات و خدماتی است که وی را نسبت به بقیه برجسته کند. این طرفدار می خواهد همچون یک قهرمان در صف اول برند شما قرار گیرد و نسبت به بقیه، از برند شما بیشتر اطلاعات داشته باشد. در غیر اینصورت کمتر خود را وابسته به برند می داند.
 
4) میلیونر پر حرف و پر صدا

این نوع طرفدار شامل ستاره های موسیقی، بازیگران، کارآفرینان، نویسندگان، کمدین ها، رهبران سیاسی و …. می شود که به دلیل شهرت شان، طرفداران زیادی دارند و می توانند با صدای بلند و موثری، پیام های برند را به اشتراک گذارند. البته باید این گونه طرفداران را عاقلانه انتخاب کنید به نحوی که با ارزش های برند شما همخوان باشند.
 
5) در نقش معلم
این نوع طرفداران بسیار مشتاق اند تا اطلاعات گوناگونی از محصولات و خدمات را برای دوستان یا خانواده ایمیل کنند. در واقع آنها عاشق کمک کردن هستند، بنابر این به آنها یاری دهید تا اطلاعات درستی را به اشتراک بگذارند.
 
6) متصدی کنجکاو

این نوع طرفدار علاقه فراوانی برای داده های دقیق و اطلاعات تحلیلی دارد. آنها لینک های مختلف را به منظور جمع آوری بهترین منابع در مورد یک موضوع جستجو می کنند. سپس این منابع را به طور خلاصه و تجزیه و تحلیل یافته برای دوستان خود، اعضای خانواده و همکاران شان به اشتراک می گذارید. به این طرفدار، اطلاعات فکری و تاریخی به همراه جزئیات بدهید چرا که با لذتی که از خواندن این مطالب می برند هم آنها را با دیگران به اشتراک می گذارند و هم طرفدار برند شما می شوند.
 
7) نینجای بی صدا

این نوع طرفدار به صورت یواشکی از برند شما حمایت می کند. این خوانندگان ناشناس ممکن است یافته های خود را در وبلاگ ها به اشتراک گذارند یا آموزه های خود را به صورت حضوری در اختیار بقیه قرار دهند. سعی نکنید آنها را آشکار کنید چرا که دوست دارند در سایه باقی بمانند. در عوض، به آنها مثلا کدهایی برای تخفیف یا چیزهای دیگری بدهید تا متمایل به اشتراک گذاشتن شوند.

تصور کنید اگر شما قادر به شناسایی و تعامل با افرادی شوید که به صورت رایگان حاضرند به شما کمک کنند، آن هم تنها به این دلیل که به برند شما علاقه مند هستند، چقدر می توانید از آنها برای موفقیت بیشتر برندتان کمک بخواهید. این انجام نخواهد شد مگر اینکه با روی باز آنها را بپذیرید و با تشویق آنها و هدف دار کردن فعالیتهاشان، از کمک آنها بهره ببرید.

برچسب ها: وفاداری برند, وفاداری مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *