معیارهای ساده جهت سنجش عملکرد بازاریابی
23 سپتامبر, 2015
جک والنتی : مدیر تبلیغات، نویسنده
25 سپتامبر, 2015
نمایش همه

نکاتی قابل‌توجه پیش از راه‌اندازی رستوران

تصور می‌کنید از توانایی لازم برای تبدیل‌شدن به یک رستوران‌دار برخوردار هستید؟ همانند هر شغل و حرفه‌ای دیگر رستوران‌داری هم کار ساده‌ای نیست و نیاز به مهارت‌ها و مسئولیت‌های زیادی دارد که شامل تهیه منو، بازاریابی، مدیریت کارکنان و مذاکره با عرضه‌کنندگان می‌شود.

خواه یک آشپز حرفه‌ای باشید یا حتی یک رستوران‌دار، در این مطلب نکاتی را به شما معرفی کرده‌ام که در این صنعت هرگز نباید از آن غافل شوید:

 

پیش‌بینی کردن

داشتن حس پیش‌بینی و مشارکت اجتماعی دو فاکتور مهم و حیاتی برای موفقیت در راه‌اندازی یا اداره یک رستوران از ابتدا می‌باشد. بنابراین همواره باید سعی در پیش‌بینی رویدادهایی داشته باشید که می‌توان بر اساس آنها منو غذایی رستوران را دچار تغییر کرد یا چیزی جزئی از آن کم کرد یا چیزی به آن اضافه کرد. همچنین می‌توان با کسب‌وکارهای مختلف محلی ارتباط برقرار کرد و سرویس‌های پذیرائی آنها در طی رویداد و جلسات مختلف و همچنین پذیرائی بعدازاین جلسات را بر عهده گرفت. اگر تازه در ابتدای کار هستید و می‌خواهید رستوران را افتتاح کنید، می‌توانید از کسب‌وکارهای محلی درخواست کنید نماینده‌ای را در جلسه‌ای غیررسمی پیش از افتتاحیه رستوران شما هم داشته باشند که پس از این جلسه می‌توانید بر اساس بازخوردی که از آنها دریافت می‌کنید، جلسه افتتاحیه رسمی خود را بهتر برگزار کنید.

 

با کسب‌وکارهای دیگر صحبت کنید

می‌توانید با صاحبان کسب‌وکارهای دیگر در همسایگی خود صحبت کنید و اطلاعات بسیار جالبی از آنها در رابطه با موقعیت محلی به دست بیاورید و نکته جالب‌تر اینکه اغلب صاحبان کسب‌وکار این نکته را بدون ارزش تلقی کرده و بطور کلی از آن چشم‌پوشی می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید و حتما بررسی کنید که پیش از شما چه کسب‌وکاری در آن محل فعالیت داشته است. اگر این کسب‌وکار رستوران بوده حتما با وی هم‌صحبت کنید. اگر تاکنون چنین کاری نکردید، حتما این موضوع را فراموش نکنید و علت جمع شدن آنها را متوجه شوید.

 

تجربه کسب کنید

اگر برای اولین بار وارد این کسب‌وکار می‌شوید حتما برای مدتی در یک رستوران تجربه کار و فعالیت داشته باشید. این فعالیت می‌تواند شامل هر بخشی از آن شود، خواه شستشوی ظروف باشد، یا فعالیت در آشپزخانه یا حتی پاسخگویی به اعتراضات و شکایات مشتریان.

 

Haesje-Claes-NC

 

مذاکره برای قیمت‌ها

یکی از مهم‌ترین موارد مذاکره کردن در رابطه باقیمت‌های تهیه مواد غذایی و عرضه غذای آماده به مشتری و البته مکتوب کردن آنها می‌باشد. توجه داشته باشید که هر قدر باقدرت بیشتری در این مذاکرات وارد شوید و با قیمت بهتری این مواد را تهیه کنید، بدون توجه به قیمت رقبا قادر به ارائه قیمت‌های بهتری به مشتریان خود و بالطبع بالا بردن میزان سود خودخواهید بود.

 

از مخاطبین درخواست بازخورد داشته باشید

یکی از روش‌های مناسب برای گرفتن بازخورد چه قبل از افتتاح و چه پس از آن و در زمان ارائه خدمات تهیه یک بسته کوچک حاوی منو، قیمت‌ها، آدرس و مکان، تصاویری از محیط داخلی، متنی توصیفی از خدمات و محیط و همچنین در صورت امکان نمونه‌ای از هر خوراک می‌باشد که باید بین افراد مختلف در حدود 100 نفر توزیع شود که بهتر است از این تعداد حداقل 15 نفر جزء بازار هدف شما قرار نداشته باشند. از این طریق به بهترین روش می‌توانید بازخوردی در مورد فعالیت‌های خود کسب کنید، یکی از بهترین مزیت‌های این کار عدم درخواست از دوستان و اعضای خانواده برای دادن بازخورد به شماست که عمدتاً جوابی در تائید فعالیت‌های شما می‌دهند.

 

یک وبسایت مناسب برای رستوران خود داشته باشید

وبسایتی باید تهیه کنید که مردم را وادار به رزرو کردن میز نماید – نه اینکه تنها یک بروشور آنلاین ارائه دهید که مردم وارد آن شده و منو شما را مطالعه کنند. محتوایی باید برای این وبسایت رد نظر بگیرید که مردم را جذب خودکرده و وادار به رزرو میز برای خودشان بکند. توجه داشته باشید که این وبسایت کاملاً کاربرپسند باشد و بر اساس تصاویر فلش تهیه نشده باشد، چرا که وبسایت فلش در عین اینکه جذابیت زیادی دارد، اما توسط موتورهای جستجو خوانده نشده و در نتایج به مخاطبین شما معرفی نمی‌شوند. همچنین از وجود داشتن و در دسترس بودن آدرس تلفن و نقشه قرارگیری محل رستوران خود بر روی سایت حتما مطمئن شوید.

 

صدای برند خود را به گوش همه برسانید

در مطالب مختلف و منابع متنوع نکات آموزشی بسیار زیادی در رابطه با برند و برندینگ آموخته‌اید. اینجا همان جایی است که باید این ها را در عمل به‌کاربرده و ثابت کنید. اینجا نقطه فروش شماست و این نکات است که موجب متمایز شدن شما با دیگر رقبا می‌شود. در جای‌جای ارائه خدمات خودتان باید مواردی که در تبلیغات و معرفی خود ارائه داده‌اید را رعایت کنید، حتی در بشقاب غذایی که جلوی مشتری می‌گذارید، در منویی که به دست مشتری می‌دهید، در فرایند بازاریابی و همچنین رفتار کارکنان با کارکنان.

 

غذایی مناسب در اختیار مشتری بگذارید

سعی کنید غذایی منحصربه‌فرد و متمایز از رقبا عرضه کنید. همین که غذایی بومی منطقه خود را عرضه کنید کافی است و نیازی به ارائه منو ژاپنی و هندی و … برای متمایز شدن ندارید. سعی کنید همان غذای محلی را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتری خود قرار دهید و تجربه‌ای متمایز از خودتان در ذهن مشتری ایجاد کنید.

 

برچسب ها: آموزش بازاریابی, رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *