۱۰ روش استراتژیک برای ارزیابی نقش تاثیرگذاران در کسب و کارها

تاثیر تبلیغات محیطی
بررسی تاثیر تبلیغات محیطی کسب و کارها از نظر روانشناسی
23 ژوئن, 2017
جذب مشتری وفادار
استفاده از داده‌های اجتماعی راهی برای جذب مشتری وفادار
25 ژوئن, 2017

امروزه روش‌های مختلفی برای پیشبرد بازاریابی آنلاین وجود دارد. با این حال صاحبان کسب و کارها همواره به دنبال ارزیابی نقش تاثیرگذاران هستند. تاثیرگذاران فروش تلاش می‌کنند تا مشتریان هدف، به آسانی و با یک بار کلیک کردن به صفحه کسب و کار مورد نظر دسترسی پیدا کنند. این ارتباط باید همواره بین کسب و کار و مشتری وجود داشته باشد. در نتیجه این ارتباط، احساس مطلوبی در مشتری ایجاد می‌شود که نهایتا منجر به افزایش آمار فروش خواهد شد.

چگونگی نقش تاثیرگذاران در کسب و کار

یافتن عوامل تاثیرگذار بر هر کسب و کاری آسان ولی انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها کار سختی است. ما در این مطلب ۱۰ روش استراتژیک برای ارزیابی نقش تاثیرگذاران و انتخاب بهترین آن‌ها را برای کسب و کارتان را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) ارزیابی نمونه کار

همکاری با تاثیرگذاران نیازمند زمان، سرمایه گذاری و استراتژی خلاق است. همکاری با تاثیرگذاران جدید و کم تجربه، برای برندها و استارتاپ‌ها ریسک بزرگی است. برای انتخاب گزینه‌ی مناسب بهتر است در ابتدا نمونه کارهای معتبر تاثیرگذاران مورد نظر خود را ارزیابی کنید. همچنین به صورت کامل به بررسی بازخوردهای برندهای دیگر که با این تاثیرگذاران همکاری کرده‌اند، بپردازید و سپس کمپین مود نظر خود را راه اندازی کنید.

۲) ارزیابی مخاطبان شبکه‌های اجتماعی

این نکته را به یاد داشته باشید که زمانی که صاحبان مشاغل تعریف معینی از کسب و کار و مخاطبان هدف شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشند، بازاریابی دیجیتالی آن‌ها ثمربخش خواهد بود. تاثیرگذاران همواره معیارهایی از قبیل موقعیت مکانی، سن و جنسیت را برای جذب مخاطبان هدف مد نظر قرار می‌دهند.

۳) کیفیت محتوا

برای ارزیابی نقش تاثیرگذاران سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • تاثیر گذاران کسب و کارهای دیجیتال، چه نوع محتوایی را تولید می‌کنند؟
  • آیا با عملکرد فیلم‌ها و وبلاگ‌های تبلیغاتی آشنا هستند؟
  • آیا از فایل صوتی نیز برای جذب مخاطبان مختلف استفاده می‌کنند؟

کیفیت محتوای گرافیکی تاثیرگذاران کسب و کار خود را ارزیابی کنید. بررسی کنید که آیا این سطح از کیفیت با ماهیت برند تجاری شما منطبق است یا خیر.

۴) پایداری ارتباطات

فاصله‌های زمانی ارتباط تاثیرگذاران با مخاطبانشان را در شبکه‌های اجتماعی بررسی کنید. همچنین محتوای منتشر شده را از منظر سرگرم کننده بودن و اطلاع رسانی صحیح ارزیابی کنید. به یاد داشته باشید که یک شبکه اجتماعی فعال و تاثیرگذار، دست کم پنج بار در هفته بروز رسانی می شود؛ از فایل صوتی برای برقراری ارتباط با مخاطبانش استفاده می‌کند و حداکثر امکانات را برای برقراری ارتباط با مخاطبان فراهم می‌کند. شبکه اجتماعی غیرفعال برای هر کسب وکاری، منجر به رتبه بندی پایین‌تر و سود آوری کمتر خواهد شد.

۵) مشارکت مخاطبان

تبلیغ کنندگان باید به یک شبکه اجتماعی بزرگ دسترسی داشته باشند. وقتی کسب و کاری برای تایید محصول یا خدماتش هزینه می‌کند، انتظار دارد این خدمت مورد توجه عموم قرار بگیرد؛ وگرنه این سرمایه گذاری کلان، سود ده نخواهد بود.

بنابراین لازم است که در مورد مشارکت پایین مخاطبان در شبکه‌های مجازی حساسیت به خرج دهید. بررسی کنید که آیا مطالب پست شده، نظر و لایک زیادی می‌گیرند یا خیر. این نکته اولین عامل در مشارکت مخاطبان است. در صورتی که مشارکت مخاطبان از مقدار مطلوب کمتر باشد، دو حالت وجود دارد :

  • محتوا ضعیف است و در مخاطب علاقه ایجاد نمی‌کند.
  • تعداد زیادی از مخاطبان، غیر فعال هستند و یا صفحات جعلی دارند.

۶) هزینه تبلیغات

بررسی کنید که آیا تاثیرگذار مایل است که در فواصل زمانی طولانی با برند شما همکاری کند یا نه. بسیاری از بازاریابان معتقدند که همکاری بلند مدت با تاثیرگذاران، موجب پیشرفت قابل توجهی در میزان فروش محصول و خدمات آن‌ها می‌شود. در حالی که همکاری کوتاه مدت این تاثیر را ندارد. اگر تاثیرگذاران بتوانند به مدت طولانی از برندی حمایت کنند، استراتژی‌های بلند مدتی را برای رشد کسب و کار در نظر می‌گیرند. در نتیجه کارایی آن‌ها در بازاریابی بهبود می‌یابد.

۷) سودآوری دو جانبه برای تاثیرگذاران

ماهیت محصول و خدمات ارائه شده باید با ماهیت شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذاران و انتظارات مخاطبان همخوانی داشته باشد. اما گاهی در این میان ناهماهنگی‌هایی ایجاد می‌شود. برای این که نقش تاثیرگذاران، موجب رشد کسب و کار مورد نظر شود، باید ارتباطی قوی بین تاثیرگذاران و برند مربوطه وجود داشته باشد.

۸) استفاده از پیام‌های مناسب و متقاعد کننده

در مرحله بعدی لازم است که لحن بیان تاثیرگذاران را بررسی کنید. آن ها نباید به مخاطبان بگویند که محصول مورد نظر را خریداری کنند. بلکه باید با لحنی طبیعی و تاثیرگذار، این پیام را به مخاطب برسانند که به برند مورد نظر علاقه زیادی دارند.

این نکته را فراموش نکنید که مشتریان نسبت به بیان امری و خشک، حساس هستند. یک تاثیرگذار با تجربه برای ایجاد اعتدال بین بازاریابی و تکریم مشتری از تاکتیک‌های مختلفی استفاده می‌کند.

۹) تناسب با تبلیغ برند

به یاد داشته باشید که تاثیرگذاران باید توافق نامه‌ای با کسب و کار مورد نظر امضا کنند مبنی بر این که: با کسب و کارهای رقیب و یا کسب و کارهایی که با فرهنگ سازمان مخالف باشد، همکاری نخواهند داشت.

این تصور وجود دارد که نقش تاثیرگذاران در بازاریابی همواره مثبت است. این در حالی است که اگر تاثیرگذار نتواند نماینده شایسته‌ای برای برند مورد نظر باشد، امکان آسیب رسانی به کسب و کار نیز وجود دارد.

۱۰) اعتبارسنجی مخاطبان رسانه‌های اجتماعی

برای موفقیت فعالیت رسانه‌های اجتماعی برند خود باید مراقب مخاطبان جعلی و خریداری شده باشید. افراد مشهور و همچنین تاثیرگذاران می‌دانند که صاحبان کسب و کارها تعداد مخاطبان آن‌ها را همواره در شبکه‌های اجتماعی رصد می‌کنند.

این نکته را به خاطر داشته باشید: هر فردی در کمتر از پنج روز کاری می‌تواند صدها و یا هزاران مخاطب جعلی برای شبکه اجتماعی خود بخرد. خریداری مخاطب، نقش تاثیرگذاران را بسیار کم رنگ می‌کند و هیچ گونه سودآوری برای کسب و کار ندارد.

در دنیای امروز، بازاریابی باید به بیشتر سمت بصری شدن پیش برود و برای اثرگذاری بیشتر، استفاده از افراد مشهور و تاثیرگذاران پیشنهاد مناسبی برای کسب و کارها است.

 

منبع

برچسب ها: بازاریابی دیجیتال, بازاریابی رسانه‌های اجتماعی, تاثیرگذاران کسب و کار, رسانه‌های اجتماعی, شبکه‌های اجتماعی, محتوای شبکه های اجتماعی, نقش تاثیرگذاران
صبا روفه‌گرحق
صبا روفه‌گرحق
فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت کسب و کار (MBA) گرایش بازاریابی هستم. علاقه زیادی به وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی دارم. هم اکنون نیز در زمینه بازاریابی محتوایی و مدیریت شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *