مراحلی که یک کارآفرین باید طی کند.
25 نوامبر, 2014
رویداد مدیریت برند 2014
27 نوامبر, 2014
نمایش همه

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

هیچ شرکتی بدون نظارت بر کارایی تبلیغات نمی‌تواند به زنده بودن و باقی ماندن در فضای رقابتی دنیا امیدوار بماند. تعادل سرمایه‌ها و هزینه‌ها همواه تحت نرخ مشخصی امکان پذیر است که به آن، نرخ بازگشت سرمایه یا Return On investment می‌گوییم.

نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری رایج‌ترین نسبت سودآوری است که با تقسیم سود حاصل بر هزینه‌های سرمایه‌گذاری محاسبه می‌شود و به عنوان یک درصد یا نسبت بیان می‌شود.
این نرخ معیاری است که سودآوری یک شرکت را محاسبه می‌کند، هر چه این شاخص یا نرخ بیشتر باشد شرکت توانسته از سرمایه‌اش بهتر استفاده کند و سودآوری خوبی داشته است.

 

ROI

هدف:
نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری(ROI) در کسب‌وکار متریکی برای اندازه‌گیری است و به یک سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا عملکرد سرمایه‌گذاری را ارزیابی و مقایسه کند. در هر دوره، نرخ بازگشت بدین معنی است که سرمایه‌گذاری انجام شود یا نه؟ نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری ممکن است با اصطلاحات دیگر از سود مالی محاسبه شود مانند بازگشت اجتماعی سرمایه‌گذاری(SROI) و غیره. عمده‌ترین کاربرد آن توجیه افزایش سرمایه و ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در یک شرکت است.
فرمول محاسبه‌ی نرخ بازگشت سرمایه:

 

 

w

 

بنابراین اگر سود خالص خود را برابر 100000 دلار درنظر بگیریم و کل دارایی خود را 300000دلار نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری شما 0.33 و یا 33 درصد خواهد بود.
در فرمول فوق (gain from investment) اشاره به منافع حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها دارد. بازگشت سرمایه‌گذاری به دلیل سادگی و تطبیق‌پذیری متریک بسیار محبوبی است. این به این معناست که اگر یک سرمایه‌گذاری ROI مثبت ندارد و یا اگر فرصت‌های دیگری با ROI بالاتری وجود دارد پس آن سرمایه‌گذاری باید انجام نشود. بدیهی است که بسیاری از متغیرهای دیگر را نیز می‌توان به این ترکیب اضافه کرد، اما استفاده از فرمول بالا ر تصمیم‌گیری بودجه‌های کلیدی بازاریابی کمک خواهد کرد.

برچسب ها: نرخ بازگشت سرمایه

3 دیدگاه ها

 1. مصطفی گفت:

  دوست عزیز
  با سلام و خدا قوت و سپاس از مطالب مفید
  در متن فوق معادل انگلیسی نرخ بازگشت سرمایه به دو صورت درج شده است. خواهشمند است بررسی فرمایید

 2. سعید گفت:

  سلام. خیلی مطالب عالی هستش تشکر میکنم از زحمات فراوان شما

 3. علی محمد گفت:

  سلام استحضار دارند که معمولا برای ارزیابی طرحهای سرمایه گذاری دوره 3 یا 5 ساله را بررسی کرده و سود ( یا وجه نقد حاصل از سرمایه گذاری ) را در دوره مذکور محاسبه میکنند حال این سوال مطرح است که آیا مجموع سود دوره بررسی را بر مبلغ سرمایه گذاری تقسیم میکنند یا ارزش فعلی وجوه نقد حاصله را بر مبلغ سرمایه گذاری تقسیم میکنند ؟ لطفا توضیح بیشتری دهید . متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *