بررسی جایگاه و اثر بخشی تیزرهای تبلیغاتی ایرانی از مفهوم تا اجرا
19 نوامبر, 2015
چارلز پانزی : مبدع شیوه بازاریابی شخصیت محور
20 نوامبر, 2015
نمایش همه

چرا نتیجه گرفتن از شبکه‌های اجتماعی نیاز به نظم و زمان دارد؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط کسب‌وکارها به منظور بازاریابی در واقع من را به یاد ماهها و سال‌های اولیه معرفی گوشی‌های موبایل می‌اندازد. در حالیکه برخی به خوبی از آن استقبال می‌کردند، اما شنیدن جملاتی از قبیل: “چه دلیلی داره که آدم همیشه در دسترس باشه” و مواردی از این دست‌ کم نبودند. البته با گذشت زمان . . .

البته با گذشت زمان استفاده و به کار بردن این محصولات رفته‌رفته بیشتر رشد کرد و امروزه اغلب مردم حتی زندگی کردن بدون گوشی موبایل برایشان قابل‌تصور نیست.

 

امروزه به نظر می‌رسد که به‌نوعی پذیرشی عمومی در بین شرکت‌های مختلف مبنی بر اینکه شبکه‌های اجتماعی ابزاری حیاتی برای بازاریابی است وجود دارد و مطمئناً روزی خواهد رسید که شرکت‌های مختلف بدون استفاده از این شبکه‌ها قادر به ادامه حیات خود نخواهند بود، هر چند که شخصاً معتقدم همین امروز هم در برخی از حوزه‌ها شرکت‌هایی هستند که تا حدودی به این باور رسیده‌اند.

 

شبکه‌های اجتماعی زمان بر هستند

با این وجود در حالی که روزبه‌روز شرکت‌های بیشتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند، شرکت‌هایی هم هستند که از نتایج کسب شده ناامید شده‌اند. با اینکه حساب‌های کاربری مختلفی در شبکه‌های توئیتر، فیسبوک یا گوگل پلاس برای خود ایجاد کرده‌اند و در آنها فعالیت می‌کنند، ولی باز نمی‌توانند به درستی درک کنند که چرا مشتریان فوج فوج به سمت آنها سرازیر نمی‌شوند. این موضوع تقریباً شبیه به این است که شما مثلاً در یک باشگاه ورزشی ثبت‌نام کنید و فردا صبح با ناراحتی و کسالت از این که شکم شما عضله یا شش تکه نشده از خواب برخیزید.

 

مزایای حاصل از رفتن به یک باشگاه ورزشی در طول زمان نصیب شما می‌شود. به عبارتی آنها در نتیجه استفاده صحیح از وسایل و داشتن یک رژیم غذایی و ورزشی مناسب حاصل می‌شوند که باید تحت نظر و برنامه‌ریزی باشند. شبکه‌های اجتماعی نیز چیزی متفاوت از این موضوع نیستند و مزایای حاصل از آنها برای یک کسب و کار نیاز به مدت زمان بسیار زیادی تا حاصل شدن دارد. به عبارت دیگر آنها نتایج حاصل از استفاده از زیرساخت های اجتماعی مناسب برای آن سازمان بخصوص و برنامه‌ریزی استراتژیک مناسب و همچنین اندازه‌گیری موفقیت می‌باشد.

 

socail

 

در حالی که داشتن تعداد مشتریان بالا و حفظ آنها از جمله استفاده از این شبکه‌هاست، اما اینها موارد اصلی نیستند که با به کار بردن این شبکه‌ها باید بر روی آنها تمرکز داشته باشید. به عبارت دیگر به کار بردن این شبکه‌ها در حوزه مختلف می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

 

تعامل اجتماعی

در درجه اول لازم به یادآوری است که شبکه‌های اجتماعی ابزاری فوق‌العاده برای ایجاد تعامل هستند. ابزاری برای جلب‌توجه در بازار و حفظ آن. بااین‌وجود این موقعیت تنها زمانی ایجاد می‌شود که شرکت‌های ارزش قابل‌توجهی را در اختیار مخاطبین خود قرار بدهند. خواه این ارائه ارزش از طریق ارائه محتوا باشد، راهکارهای ساده، بازی، رقابت همراه با جوایز قابل‌توجه، رفاهم آوردن موقعیتی برای آنها جهت صحبت کردن و شنیده شدن و خندیدن و خنداندن – به‌هرحال مخاطبین شما باید در این تعامل چیزی بدست بیاورند.

 

توجه داشته باشید که اشاره به بدست آوردن چیزی در قبال تعامل آگاهانه کاملاً آگاهانه است و در واقع این ذات شبکه‌های اجتماعی است. شرکت باید ارزش ارائه کنند و نه اینکه این شبکه‌ها را تنها به‌منظور ابزاری برای ارتباط یک‌طرفه و اطلاع‌رسانی مورداستفاده قرار دهد. مثلاً زمانی که مردم زمانی را صرف برقراری ارتباط، پرسش سؤال، پاسخ‌گویی و درج نظرت برای محتوی شما می‌کنند، شما هم باید به آنها پاسخ دهید و این ارتباط را به‌صورت دوطرفه ادامه دهید.

 

دلیل بار ارزش بودن این تعامل در کسب‌وکارهای امروزی این است که مهم‌ترین فاکتور در بازاریابی در حال حاضر جلب‌توجه مخاطب شما است که در دنیای دیجیتال امروزی بدست آوردن آن سخت و از دست دادن آن بسیار ساده است. امروزه شرکت‌ها قبل از اینکه سهمی از پول مشتری را داشته باشند، باید سهمی از زمان آنها را بدست آوردن که شبکه‌های اجتماعی این مهم را فراهم می‌آورند.

 

تجربه مشتری

دومین حوزه‌ای که استفاده از شبکه‌های اجتماعی در آنها تأثیر بسیار زیادی دارد، تجربه مشتری است. در دوره کنونی دیگر شرکت‌ها نمی‌توانند خودشان محدود به فعالیت یا کاری که انجام می‌دهند نمایند. به عبارت دیگر فرصت متمایز شدن در بین رقبا از چگونگی ارائه ارزش به مخاطب حاصل می‌شود.

 

بطور کلی شبکه‌های اجتماعی فرصتی را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند تا از آن طریق اقدام به غنی‌سازی تجربه مشتریان در ارتباط با خودشان نمایند، البته برای آن راه‌های مختلفی هم وجود که برخی از آنها به قرار زیر است: برآورده ساختن نیاز خدماتی مشتری، اجازه دادن به مشتری برای ابراز نظر و عقیده در توسعه محصولات و خدمات جدید و اجازه به آنها برای اشتراک‌گذاری دانش و روش‌های خاص خودشان در انجام برخی از امور.

 

با توجه به موارد بالا شما در حال حاضر چگونه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید؟ آیا در تلاش برای ایجاد تعامل و بهبود تجربه مشتری از ارتباط با خودتان هستید یا اینکه از اشتراک‌گذاری پروفایل خودتان در شبکه لینکداین یا احیاناً تولید اندکی محتوا هنوز مشتری به دست نیاورده‌اید، ناراحت و دل‌زده شده‌اید؟

 

اگر ناراحت نمیشید الآن باید برم، صبح کلاس گیتار ثبت‌نام کردم باید به تمرین هام برسم، قرار شده فردا یکی از گیتاریست‌های حرفه‌ای بشم. =)

برچسب ها: تعامل اجتماعی, شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *