عادات مشتری در خرید
8 ژوئن, 2014
فن مذاکره / استفاده صحیح از احساسات
8 ژوئن, 2014
نمایش همه

معماری برند

معماری، طراحی برنامه‌ریزی شده یک سیستم است. می‌تواند برنامه طراحی یک ساختمان، قطعه‌ای نرم افزار، جریانی از اطلاعات و یا یک شی ء باشد.
معماری برند با استراتژی برند، سیستم برند ( شامل ست اداری، لوگو و …) و برنامه بازاریابی برند متفاوت است. معماری برند سطح بالاتری از برنامه‌ریزی برای اکوسیستم برند است تا تشخیص دهیم که چگونه برند در طول زمان شکل می گیرد. نیاز به معماری برند بیشتر زمانی حس می‌شود که برنامه‌ای برای ساخت چند برند وجود داشته باشد، برنامه‌ای که مشخص می‌کند رابطه بین این برندها به چه شکل است؟ آیا یکی فرزند دیگری است یا ارتباط خواهرانگی دارند؟ شاید هم به کل از یکدیگر غریبه باشند.

معماری-برند

در حالت کلی برای معماری یک برند چهار حالت وجود دارد:
فرابرند (Overbrand) یک نام تجاری اصلی وجود دارد که بقیه زیرمجموعه هایی از آن هستند. برای مثال: Apple iPad
شاه برند (MasterBrand) فقط یک نام تجاری وجود دارد و بقیه محصولات به شکل توضیح به ادامه این نام اضافه می شوند. برای مثال: تجهیزات حفاظتی و کنترلی AT&T
معماری برند مستقل) برندهای بسیاری هستند که وابسته به یک شرکت اند ولی با توجه به مخاطبان متفاوتی که دارند کاملاً از یکدیگر جدا مانده اند. برای مثال: شرکت های Pringles, Old Spice, Luvs Diapers, Gillette همگی متعلق به شرکتی به نام Proctor & Gamble هستند.
برندهای ستایشی) برخی برندها برای اینکه هویت خوبی پیدا کنند به برند معتبر دیگر متصل می‌شوند و در‌واقع ستایش و تمجید برند دیگر از آن است که برند جدید را محبوب می کند. برای مثال: Oreo Cookies by Nabisco

انتخاب هر یک از این معماری ها در صورتی که شناخت صحیحی نسبت به برند خود نداشته باشیم، می‌تواند لطمه های جبران ناپذیری وارد کند. برخی از اشتباهات معماری برند به این صورت هستند:

فرابرندسازی بیهوده: از بین بردن تمرکز مشتری با ایجاد نام ها، لوگوها و پیغام های اضافی، در صورتی که تمرکز روی یک چیز کافی باشد، آزار‌دهنده است.

خطا در برندسازی (Mis-branding):‌ گیج کردن مشتریان با تخصیص نام فعلی برند به محصولی جدید با مخاطبان متفاوت
اشتباه در جایگزین سازی: از دست رفتن بخش بزرگی از مشتریان با معرفی یک برند جدید با مخاطبان قبلی

همیشه به یاد داشته باشید که شاه‌کلید یک معماری برند صحیح، سادگی، مقیاس پذیری و تعهد آن است.
سادگی) برای مشتریان و تیم درک معماری برند ساده باشد.
مقیاس پذیری) اتحاد در مفهوم و نحوه ارائه برند، چیزی است که مسیر شما را برای توسعه آن مشخص می کند.
تعهد) همان‌گونه که در تلاش بسیاری از برندهای موفق می بینیم، تیم باید به معماری برند متعهد باشد و قوانین معماری برند به راحتی تحت شعاع قرار نگیرد.

منبع: distility.com
ترجمه: ترانه علیزاده

برچسب ها: برندسازی, معماری برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *