چگونه مشتریانی را که به عنوان معرف های برند تان هستند، افزایش دهید؟

استفاده از طنز به برای برجسته کردن پیام های بازاریابی
3 آگوست, 2014
آیا پیام بازاریابی شما تیره و ناروشن است؟
4 آگوست, 2014
نمایش همه

چگونه مشتریانی را که به عنوان معرف های برند تان هستند، افزایش دهید؟

در بازاریابی چریکی با ارائه یک طرح بازاریابی پویا برای کمک به صاحبان کسب و کار برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش سود، می پردازند. در این مقاله، نویسنده چند نکته برای افزایش ارجاعات مشتریان تان که از کالا یا خدمات شما رضایت دارند، ارائه می دهد.

اکثریت صاحبان کسب و کارهای کوچک معتقدند که معرف ها یا ارجاعات مشتریان از عوامل تاثیرگذار در کسب و کار آنهاست. این معرفی ها در واقع، توصیه های دیگران برای خرید از برند شما است. ارجاعات می توانند بسیار تصادفی اتفاق بیافتند ولی اگر آنرا به صورت یک فرآیند برنامه ریزی شده تدوین کنید، فروش ناشی از معرفی های چهره به چهره را افزایش می دهید. دانستن اینکه چگونه این فرآیند را ممکن کنید، بسیار شبیه بازاریابی چریکی است.
اولین گام ساده در این راستا این است که از مشتریان خود بخواهید که به شما ارجاع دهند. برای این کار سوالاتی همانند آنچه در ذیل می آید می تواند مفید باشد:

آیا این خرید برای همین هفته است یا برای کل ماه؟

آیا همین خرید را به عنوان هدیه برای دوستان و خانواده تان نیز در نظر می گیرید؟

آیا می خواهید یکی هم برای دوست تان با تخفیف بخرید؟

آیا می خواهید ثبت نام کنید تا برای شما، دوستان و خانواده تان پیشنهاد های ویژه ای بفرستیم؟

به طور کلی اکثر مردم دوست دارند برندی را معرفی کنند. در واقع آنرا نوعی کمک به دیگران تلقی می کنند.

نکته اساسی دیگر که مبتنی بر معرفی های بازاریابی چریکی است، این است که مخاطبان تان را محدود و خاص کنید. یعنی به جای اینکه از مشتری تان پرسشهایی چون “چه کس دیگری را میشناسید که می توانند از محصولات و خدمات ما بهره مند شوند؟” بپرسید، باید سوالتان را مشخص تر و محدودتر مطرح کنید تا مطمئن شوید یادشان می ماند که شما را معرفی کنند. مثلا بپرسید: “با کسی که روز یکشنبه گلف می روید آیا به محصولات یا خدمات ما علاقه مند است؟”

در لحظه به ذوق آمدن، درخواست کنید!

بهترین زمان برای اینکه از مشتری تان بخواهید که شما را معرفی کنند، هنگامی است که آنها از خریدی که داشته اند سر ذوق آمده اند و دید مثبتی نسبت به شما دارند. یعنی اگر شما فراتر از انتظارات مشتری ظاهر شوید و بدین ترتیب او را شگفت زده کنید، این همان لحظه ایست که نباید از دست دهید و از وی بخواهید که معرف شما به دیگران بشود. همچنین در این لحظات می توانید در فرم های نظرسنجی رضایت مشتریان، در آخرین سوال از آنها درخواست کنید که معرف باشند.

با این حال فراموش نکنید که داشتن یک برنامه منسجم برای داشتن معرف ها تنها نصفی از فرآیند کار است. نصف دیگر این است که معرفهایی با کیفیت بالا داشته باشید.

برچسب ها: معرف برند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *