چرا بازاریابان نیاز به مراقبت از مسئولیت‌های اجتماعی دارند؟

اجتناب از سه تله بازاریابی در عصر دیجیتال
1 اکتبر, 2014
شخصیت برند
2 اکتبر, 2014
نمایش همه

چرا بازاریابان نیاز به مراقبت از مسئولیت‌های اجتماعی دارند؟

گاها در کسب‌وکارها تصمیم‌گیری‌های ضعیفی صورت می‌گیرد و یا تصمیمات کاملا قابل توجیه هستند اما در طولانی مدت اثرات منفی دارند مثل تخریب محیط زیست، اخراج از یک جامعه‌ی خاص یا سلامتی مزمن و غیره. چه کاری باید انجام داد؟ آیا مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها باید بخشی از استراتژی بازاریابی آن‌ها باشد؟

csr-2

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR) چیست؟
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در اصل یک برنامه‌ی اخلاقی است. درحالی‌که شما می‌توانید تعاریف طولانی و فانتزی برای آن بگویید، اساسی‌ترین معنای آن درک نتایج حاصل از اقدامات برند شما در جوامع مختلف است و در زمره مفاهیم اخلاق کسب و کار مطرح است. اما اگر تعریف ویکی‌پدیای آن را در نظر بگیریم CSR یا مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یک فرآیند با هدف پذیرش مسئولیت اعمال شرکت و تشویق اثرات مثبت بر روی محیط زیست، مصرف‌کنندگان، کارکنان، جامعه، سهامداران و دیگر اعضای جامعه است. امیدوارم یکی از این تعاریف به درک مفهوم CSR کمک کرده باشد.
چرا مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها مهم است؟
چشم‌انداز CSR امروزه بحرانی‌تر است. چند دهه پیش جهان در حاکمیت اداره می‌شد، کشور یا دولت و یا برخی سازمان‌های دولتی تنظیم می‌کردند که جهان چگونه اداره شود.
حتی اگر بازاریابان به طور گسترده تحت تاثیر جوامع مختلف و تنظیمات اجتماعی نباشند، ما باید بخش جدایی ناپذیر در پیام‌ها و ارتباطات داشته باشیم.
آنیل کارانی می‌گوید:”این تصور که وظیفه‌ی شرکت‌ها مبارزه با مشکلات اجتماعی است‌ نه تنها درست نیست، بلکه سبب نادیده‌گرفتن راه‌های صحیح برای حل مشکلات است. ” مصرف‌کنندگان مایل هستند که به شرکت‌های مسئول پاداش بدهند. مسئولیت اجتماعی به عنوان یک استراتژی پیامی در کمپین‌های بازاریابی می‌تواند به افزایش درآمد کمک کند. حتی برخی بر این باورند که CSR به عنوان یک ابزار بازاریابی عمل می‌کند. ادغام CSR با بازاریابی نه تنها برای جامعه بلکه برای کسب‌وکار نیز بسیار باارزش است.
چگونه CSR و بازاریابی را ادغام کنیم؟
اگر شما موافق هستید که باید بین بازاریابی و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها همگرایی وجود داشته باشد، چند راه مختلف برای شروع این کار برای شرکت شما وجود دارد.
1) تمرکز روی مسئولیت‌های اجتماعی
روی مسئولیت‌های اجتماعی تمرکز کنید. کاری که کسب‌وکار شما انجام می‌دهد منعکس کننده‌ی فرهنگ شرکت شماست و می‌تواند احساسات مثبت اعمال کند.
2) طولانی مدت فکر کنید، نه کوتاه‌مدت
موسسه‌ی CFA یک مقاله منتشر کرده است که در آن نویسندگان روند نتایج کوتاه‌مدت را مورد بحث قرار داده‌اند و ارزش طرح‌های بلندمدت را کشف کردند. یک کسب‌وکار با تمرکز بر روی نتایج حاصل از امروز، در مورد زیان‌های فردا فکر نمی‌کند. زمانی که شما برای کمپین‌های بازاریابی خود برنامه‌ریزی می‌کنید مثلا پست‌های وب‌تان را برای مخاطبان بالقوه آینده‌تان بنویسید، در اینصورت شما بستر و طرح بلندمدت برای شرکت و جامعه در نظر گرفته‌اید.
3) نگرانی‌ها و ایده‌های‌تان
شرکت ها همانند اعضای جامعه به این درک رسیده اند که آن ها توسط جامعه به وجودآمده و قوانین خود را از جامعه ای می گیرند که در آن فعالیت می کنند. آن ها باید نقش، محدوده و هدفشان را در کنار درک کامل تاثیرات و مسئولیت های زیست محیطی و اجتماعی مرتبط سازند. اگر محصول جدید تولید می‌کنید و یا می‌خواهید محل‌تان را گسترش دهید، مراقب مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌تان باشید، اگر کارهای‌تان تاثیر منفی اجتماعی داشته باشد شما از بازار رقابتی دور خواهید شد. قبل از این‌که خیلی دیر شده باشد به همه‌ی موانع توجه و رسیدگی کنید. جرقه‌ی CSR در کسب‌وکار شما می‌تواند همهمه‌ی مثبت ایجاد کند و آن را در تمام جنبه‌های بازاریابی خود به کار گیرید.
ایمیل مارکتینگ: بخش‌بندی پیام‌ها در مورد طرح‌های جدید شما.
رسانه‌های اجتماعی: انتشار مطالب مثبت که دیگران می‌خواهند خارج از قدردانی و تشکر به اشتراک بگذارند.
روابط عمومی: پیچیدن داستان به رسانه‌های محلی و یا ملی که می‌خواهند در مورد طرح‌های شما بحث کنند به دلیل تاثیر آن‌ها بر جامعه.

برچسب ها: مسئولیت اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *