اهمیت پیام های تبلیغاتی خلاق
3 سپتامبر, 2014
سه متریک بهره‌وری تیم‌های بازاریابی
4 سپتامبر, 2014
نمایش همه

شش راه‌ کار برای مدیریت عملکرد بازاریابی

جایگاه مدیریت عملکرد ابتدائا به سیستم ها و فرایندهای تولیدی اختصاص یافته بود. با گسترش ابزارهای اتوماسیون بازاریابی و افزایش دانش مربوط به بازاریابی که منجر به توجه بیشتر به آن می‌شود، مدیریت عملکرد بازاریابی، مخصوصا در بین سازمان های کوچکتر، اهمیت بیشتری دارد و یک -باید- است.

بازاریابی

اولین تحقیقات ما بر روی مدیریت عملکرد در سال 2007 انجام گرفت. تحقیقات ما نشان داد که شرکت ها از این جهت بخش مدیریت عملکرد را به فرایند بازاریابی خود اضافه می‌کنند که مطمئن شوند سیستم‌ها، فرایندها و ابزارها برای اندازه گیری و مدیریت کیفیت بازاریابی، به درستی در جایگاه خود قرار گرفته اند.

 

از سال 2009 گروه هایی مانند Lenskold به تحقیقات جامع تر بر روی مدیریت عملکرد بازاریابی آغاز کردند. تحقیقات آن ها نشان داد، شرکت هایی که از مدیریت عملکرد بازاریابی استفاده می‌کنند، دو برابر بهره ورتر از دیگر شرکت ها هستند.

تا پنج سال گذشته، تاثیر عملیات بازاریابی فقط بر روی مدیریت پروژه بازاریابی و حکومت بازاریابی بود. ولی با تحقیقات گسترده ای که در این سال ها انجام گرفته، نقش و میزان تاثیر آن چند برابر شده است و طبق گزارش 2014 VisionEdge موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 

اندازه گیری میزان عملکرد و گزارش‌گیری
تحلیل و آنالیز کمپین های تبلیغاتی و گزارش‌گیری
مدیریت تکنولوژی و سیستم های اتوماسیون
برنامه ریزی و بودجه:‌ مدیریت اقتصادی و گزارش‌گیری
مدیریت داده
توسعه و مستندسازی فرایند گردش کار
مدیریت پروژه
برنامه ریزی استراتژیک
ارزیابی سازمانی
مشتری، بازار، هوش رقابتی، تحقیقات و دیدگاه
مدل سازی تحلیل و پیش بینی
توسعه مهارت و استعداد

 

در شرایط ایده آل، بازاریاب ها باید افرادی به نظر برسند که ایجاد ارزش می کنند، چرا که اولیه ترین تمرکز آن ها بر روی استفاده از داده ها برای ایجاد بازار و مشتری و اتخاذ تصمیم هایی است که برای مشتریان و سهام داران ارزشمند باشد.

 

برای اینکه ما نیز به این دسته از بازاریاب ها اضافه شویم و بتوانیم مدیریت عملکرد بازاریابی را به بهترین نحو پیاده سازی کنیم، شش راه کار زیر توصیه می‌شوند:

 

1) هم ترازی

داده های آماری اثبات کرده اند که بازاریاب های ایده آل، به سبک متفاوتی به هم ترازی بازاریابی با کسب و کار نزدیک می شوند. آن ها فعالیت های بازاریابی و سرمایه گذاری را با نتایج کسب و کار مرتبط می کنند و تلاش های خود را برای هم ترازی فراتر از بحث فروش می برند. مدیریت عملکرد بازاریابی در چنین سازمان هایی فرایند هم ترازی را سرعت می بخشد.

 

2) پاسخگویی

بازاریابان ایده آل، بستری برای نمایش معیارهای اندازه گیری و گزارش گیری ارزش بازاریابی را دارند. آن ها می دانند که کدام معیارها بر روی تیم رهبری تاثیرگذار است. مدیریت عملکرد بازاریابی باعث توسعه این بستر و شاخص های کلیدی عملکرد می شود. با استفاده از آن می توان ساختار اندازه گیری را مدیریت کرد، تحلیل ها را نمایش داد و نتایج نحوه عملکرد را منتشر کرد. مدیریت عملکرد بازاریابی معیارهای اندازه گیری بخش های مختلف بازاریابی را به دانشی دسته بندی شده تبدیل می کند که مدیران از آن برای اتخاذ تصمیم های استراتژیک، تاکتیکی و سرمایه گذاری استفاده می کنند.

 

۳) تجزیه و تحلیل

در فضای امروز که کاملا برای پایه حقیقت های موجود است، داده ها و تجزیه و تحلیلشان نقش کلیدی دارد. سازمان های بازاریابی باید قادر باشند به سرعت از داده ها سنتزهای جدید تولید کنند و واکنش های عملی طراحی کنند. بازاریاب های به بازوهای تحلیلی نیاز دارند تا مدل هایی برای تصمیمات استراتژیک و سرمایه گذاری هوشمندانه بسازند. مدیریت عملکرد بازاریابی فضایی را ایجاد می کند که بازاریاب ها بتوانند راحت تر از داده و تحلیل شان استفاده کنند.

 

۴) اتوماسیون

تکنولوژی در دسترس برای کمک به ارزیابی بازاریابی و گزارشگیری نحوه عملکرد در حال توسعه است. از مدیریت منابع بازاریابی گرفته تا تجارت های هوشمند، مدیریت عملکرد بازاریابی بستر تکنولوژیک و اتوماسیون را برای حمایت از دپارتمان بازاریابی ایجاد و مدیریت می کند.

 

۵) اتحاد

مطالب بسیاری در خصوص اینکه بازاریابی باید اتحاد قدرتمندی بین فروش، فناوری اطلاعات، اقتصاد و عملکردهای محصول و خدمات ایجاد کند، نوشته شده است. عملکرد بازاریابی مانند لوله ای بین همه این ها عمل می کند.

 

۶) ارزیابی

رشد مداوم در قلب ارزیابی است. فقط زمانی شاهد چنین رشدی خواهیم بود که یک نگرانی و گوشه چشم خاص بین مدیران به این امر وجود داشته باشد. مدیران اجرایی بازاریابی مسیر تیم را مشخص می کنند ولی مدیریت عملکرد بازاریابی بر روی ارزیابی متمرکز است تا متوجه شود که تیم بازاریابی برای دستیابی به آرمان هایش به کدام استانداردها، تمرین ها و فرایندها نیازمند است.

 

همانطور که مطالعه کردید، مدیریت عملکرد بازایابی در حال توسعه است چرا که همه عناصر بازاریابی را برای یک فرایند بازاریابی ایده آل کنار هم قرار می دهد.

 

منبع: marketingprofs.com

برچسب ها: ارزیابی, استراتژی, مدیریت عملکرد

1 دیدگاه

  1. حامد گفت:

    عالی بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *