چگونه با محصول موجود در بازار نفوذ خود را افزایش دهید؟
9 نوامبر, 2014
اصول نقد برند- قسمت 3
10 نوامبر, 2014
نمایش همه

محیط خرد یک سازمان چیست؟

هر سازمانی دارای دو محیط خرد وکلان است، محیط خرد به عوامل یا عناصری در محیط یک سازمان گویند که بر عملکرد و تصمیم‌گیری در یک سازمان تاثیر زیادی دارند. این عوامل عبارتند از رقبا، مشتریان، کانال‌های توزیع، تامین‌کنندگان و ذی‌نفعان هستند.

 

عناصر محیط خرد یک کسب‌وکار چیست؟

در واقع محیط خرد نیروهایی هستند که در ارائه‌ی خدمات به مشتریان بسیار تاثیر می‌گذارند و محیط کلان نیروهای بزرگ‌تر اجتماعی هستند که بر کل محیط خرد اثر می‌گذارند. در ادامه عناصر تشکیل‌دهنده‌ی محیط‌های خرد را تشریح می‌کنیم.

 

marketing-micro-environment-1-728

 

مشتریان:

مشتریان عنصر اصلی کسب‌وکارها هستند و بدون آن‌ها هیچ کسب‌وکاری معنا ندارد. زمانی که ما بازاریابی را تعریف می‌کنیم اغلب از نیازهای مشتری، شناسایی نیازها، برآورده شدن و پیش‌بینی آن‌ها در آینده صحبت می‌کنیم. امروزه تمایل بیشتر بر روی مشتریان است یعنی تمرکز بر روی مشتری مداری است و کمتر بر روی محصولات و خدمات متمرکز می‌شوند. ما بیشتر از چرخه‌ی عمر محصول در مورد چرخه‌ی عمر مشتری صحبت می‌کنیم، به همین دلیل در درجه‌ی اول برای جذب و حفظ مشتریان و سپس گسترش محصولات و خدمات در تلاش هستیم.

 

رقبا:

رقبا بر کارهای شما بسیار تاثیر می‌گذارند، رقبا بخشی از محیط خرد شما هستند و برای جذب مشتریان شما رقابت می‌کنند. اگر رقیب‌تان محصول جدیدی را توزیع کرد طرح بازاریابی خود را بررسی کنید.

در برخی موارد هم ممکن است شما با یک رقیب همکاری کنید. نمونه‌هایی از اتحاد و سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت خودرو از جمله رابطه‌ی بین تویوتا، پژو و سیتروئن در اروپا وجود دارد.

 

ذی‌نفعان:

ذی‌نفعان آن دسته از اعضای محیط خرد می‌باشند که اثر مستقیم بر روی کسب‌وکار شما دارند. کارمندان شما، جامعه‌ی محلی و همسایگان محلی جزو ذی‌نفعان هستند.

 

تامین‌کنندگان:

تامین کنندگان آن دسته از شرکت‌هایی هستند که کسب‌وکار شما را با کالاها و خدمات‌شان تامین می‌کنند. از دیدگاه خرده‌فروشی تامین‌کنندگان کسانی هستند که کالا را تولید می‌کنند، بسته‌بندی و برای جذب مشتریان و مصرف‌کنندگان به فروشگاه ارائه می‌کنند.

 

توزیع‌کنندگان:

توزیع‌کنندگان واسطه‌ی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده هستند. برندهای مهم نمی‌توانند محصول را مستقیما به مصرف‌کننده‌ی نهایی توزیع کنند. به عنوان مثال کوکاکولا یک رابطه‌ی مستقیم با هر مصرف‌کننده‌ای ندارد(در حالی که آن یک برند قوی در رابطه با ارتباط با مصرف‌کنندگان است) این نقش مهم را توزیع‌کنندگان انجام می‌دهند.

سطوح مختلفی از توزیع وجود دارد، توزیع می‌تواند مستقیم، توسط یک عمده‌فروش، خرده‌فروش و یا یک نماینده انجام شود.

 

کارکنان:

کارکنان آن دسته از مردمی هستند که برای یک سازمان کار می‌کنند، کارکنان مهم هستند چرا که رضایت مشتری را جلب و مفهوم بازاریابی را تجسم می‌کنند، آن‌ها رابط حیاتی بین یک کسب‌وکار و مشتریان هستند.

 

 

برچسب ها: محیط سازمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *