تفاوت بین کسب و کار و برند
3 ژوئن, 2014
تبلیغات خلاق – ویدئو خلاقانه از شرکت کوکاکولا
4 ژوئن, 2014
نمایش همه

مبانی برند سازی

در این مقاله به مبانی برند سازی می پردازیم. وقتی کلمه برند را می شنویم ناخود آگاه یاد نام های مشهوری مانند آدیداس، نایک، کوکاکولا، پپسی، سونی و… می افتیم، اما آیا برند فقط یک اسم است؟ یا یک شرکت خیلی معتبر است؟ یا فقط یک لوگو است؟

مبانی برند سازی
برند هیچ کدام از این ها نیست، برند یک حس است که مانند هاله ای محصول یا شرکت شما را در بر میگیرد و این حس حاصل تعهدی است که شما در قبال محصول تان دارید. این تعهد شما نسبت به محصولتان با انتقال به ذهن مشتری به اعتبار برند شما می افزاید.
ولی باید بدانید که شما نمی توانید به ذهن همه افراد یک جامعه نفوذ کنید وباید گروه خاصی از افراد جامعه را هدف بگیرید و تمرکز خودتان را برنفوذ در ذهن آنها قرار دهید.

یکی از مهمترین ابزارهایی که که به اعتبار برند شما کمک خواهد کرد لوگوی شرکت شماست. ابزارهای دیگری مانند وب سایت، نوع بسته بندی، تخفیف های فروش، تبلیغات و…. نیز به بهبود جایگاه شما در ذهن مشتری کمک خواهند کرد.
ٰ
استراتژی برند و ارزش:
استراتژی برند یعنی اینکه چگونه ، به چه روشی ، کجا و به وسیله چه کسانی به منظور نفوذ در ذهن مشتری اقدام کنید. اینکه محصول‌تان را چگونه توزیع کنید وچه کسانی عهده دار توزیع محصولات‌تان باشند نیز تاثیر مهمی در ذهنیت مشتریان‌تان خواهد داشت.
هرچه در استراتژی برندتان دقت کنید و با جزئیات بیشتری آنها را به کار ببندید مشتریان شما را بیشتر به خاطر خواهند سپرد و رفته رفته برای همیشه در ذهن آنها خواهید ماند و بسیاری از هزینه های تبلیغاتی شرکت‌ تان رو به کاهش خواهد نهاد. از طرفی چون مشتریان‌ تان اعتماد بیشتری به شما دارند پول بیشتری برای خرید محصول شما خواهند پرداخت، این درحالی است که شاید محصول شما هیچ تفاوت خاصی با محصولات رقبای تان نداشته باشد و تنها چیزی که باعث تفاوت محصول شما با محصول رقبای تان می شود ارزشی است که در ذهن مشتریان تان ایجاد کرده اید.

به عنوان مثال یکی از استراتژی هایی که شرکت نایک برای تبلیغات خود به کار می برد استفاده از ورزشکاران معروف است در نتیجه بیشتر مشتریان به خاطر تعلق خاطر واعتمادی که به ورزشکاران محبوب خود دارند کفش های نایک را می خرند درحالی که ممکن است کیفیت کفش ها اصلا برایشان مهم نباشد.
ولی یک برند خوب به راحتی به وجود نمی آید و و راه پیچیده و سختی برای ساخت یک برند باید طی شود.
ابتدا باید شناخت کافی از شرکت و محصول خودتان داشته باشید، باید بدانید شرکت تان میخواهد به کجا برسد، محصولی که تولید می کنید چه ویژگی هایی دارد و مزایا و معایب آن چیست، مشتریان تان چگونه فکر می کنند و بسیاری سئوالات دیگر که باید برای تعیین درست مسیر خود جواب آنها را بدانید. بدین منظور باید تحقیق کنید تا نیاز ها، عادت ها و خواسته های مشتریان کنونی و آینده را بشناسید . لزوماً آنچه شما به آن فکر می کنید، مشتریان به آن فکر نمی کنند، بدانید آنها به چه چیزی فکر می کنند. به خاطر همین پیچیدگی ها می توان از توانایی و اعمال نفوذ گروه های مشاوره ای برندسازی و یا مراکز تدوین و توسعه کسب و کارهای کوچک استفاده کرد.

در نهایت باید قدم های زیر را برای برند تان بردارید:
– یک لوگوی عالی بسازید و آن را همه جا قرار دهید ولی باید بدانید چگونه ازآن استفاده کنید.
– یک پیام برای برند تان بسازید، دوست دارید برند تان با چه پیامی در ذهن مشتریان تان جای بگیرد؟
– یک قالب و الگوی مخصوص برای برندتان داشته باشید، رنگ سازمانی‌تان را انتخاب کنید و همه ابزارهای کسب و کارتان را با این رنگ هماهنگ کنید.
– هویت برند تان را تقویت کنید، چگونگی پاسخ به تلفن، پوشش فروشندگان، امضای ایمیل و هر چیز دیگر .
– یک پیام شنیداری برای شرکت خود بسازید پیامی که خاص باشد و مخصوص برند شما.
– برای برند تان شعار بنویسید، شعار یک عبارت مختصر با مفهوم و به یاد ماندنی است که اساس برند را در بر می گیرد.
– با برند خود صادق باشید. اگر بر عهد خود وفادار نباشید ، مشتریان باز نخواهند گشت یا کس دیگری را معرفی نخواهند کرد.


گردآوری و ترجمه: محمد خاهانی

برچسب ها: برند, برندسازی, برندینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *