چگونه از مشتری سوالات هوشمندانه بپرسیم؟
31 می, 2014
لزوم بکارگیری افراد مناسب برای فروشندگی
31 می, 2014

ماری کی اش: ابداع کننده بازاریابی شبکه‌ای
نام به انگلیسی: Mary Kay Ash
سال و محل تولد: 22 می 1918 در آمریکا
TheodoreLevitt
بازاریابی شبکه ای نوعی بازاریابی است که یک شرکت با استخدام و عضو گیری افراد مستقل یک سیستم توزیع طراحی می کند که در آن افراد تشویق به ایجاد و مدیریت نیروی توزیع زیرمجموعه برای خود می شوند. اما این نوع بازاریابی که شاید همه شما اسم آن را شنیده باشید از زمانی شروع شد که مری کی اش کارخانه تولید لوازم آرایش معروف خود را در سال 1963 تاسیس کردم. مری کی کار بزرگی کرده بود و بازاریابی شبکه ای را از یک مفهوم حاشیه ای به بطن زندگی آمریکایی آورده بود و این کاری بود که شرکت های بزرگی مثل Amway و Wachters از عهده آن بر نیامده بودند.

او این کار را با استفاده از نیروی کار عظیمی که تا کنون دست کم گرفته شده بودند انجام داد، زنان خانه داری که می خواستند مسئولیت خانوادگی خود را انجام دهند و همزمان کار هم بکنند اما نه یک کار تمام وقت. بزرگترین کاری که او کرد این بود که به فروشنده های برتر محصولاتش یک خودروی کادیلاک صورتی می داد و به این ترتیب آنها را تبدیل به تبلیغاتچی های سیار محصولات خود می کرد و چه کاری زیباتر و هوشمندانه تر از این.

راجع به ماری کی اش در اینجا بیشتر بخوانید

برچسب ها: بازاریابی, بازاریابی شبکه‌ای

2 دیدگاه ها

 1. فریباحسنی گفت:

  من باتوجه به خواندن زندگی نامه بزرگان مسمم میشوم که بامطالعه ی طرح متمم انگیزه ام رابرای زودتروبهتروعلمی ترکردن هدفم بیشتر کنم. بادرودبرشما

 2. محمّدمهدی ندّاف گفت:

  دوست عزیز، جناب محمدی، ایشون مبدع این صنعت نیستن. اگر بخوایم تاریخچه رو بررسی کنیم . این ایده از یک دوچرخه ساز روسی شروع میشه و خالق نتورکینگ رسمی در جهان، کارل رنبورگ هست.پدر این صنعت..
  خانوم ماری کی بزرگ و فقید، قبل از اینکه مری کی رو تاسیس کنن، حدود 25 سال بازاریابی شبکه ای کار میکردن در یک شرکت دیگه… بعد از تجربه هایی که بدست میارن خودشون میان و شرکتی رو تاسیس می کنن از صفر، به اسم خودشون: MARY KAY.
  کتاب مری کی الان چاپ شده پیشنهاد می کنم ، بخونید این کتاب رو. ترجمه ی نیما عربشاهی.

  نکته ی دوم، Mmway اشتباه تایپ شده. AMWAY درست هست.
  در پناه حق.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *