استخدام بهترین بازاریابان برای تیم بازاریابی
15 آوریل, 2014
بازاریابی داخلی
17 آوریل, 2014
نمایش همه

قانون کیفیت – قانون ششمین خلق برند

rolex
قانون کیفیت قانون ششمین خلق برند از نگاه ال ریس است. کیفیت مهم است، اما نه نام تجاری، تنها با کیفیت ساخته نمی شود. همه تصور می کنند که توانایی تشخیص کیفیت خوب از بد را دارند اما در واقعیت اینگونه نیست.

بنظر شما ساعت رولکس زمان را بهتر از تراست نشان می دهد؟ آیا اتومبیل بنز کمتر از تویوتا خراب می شود؟ آیا طعم کوکاکولا بهتر از پپسی است؟ کوکاکولا بیشتر از پپسی می فروشد اما بسیاری عقیده دارند که طعم پپسی بهتر است. بسیاری تصور می کنند که برای خلق یک نام تجاری ( برند ) باید کیفیت بهتری داشت. اما به واقع این چنین نیست. خلق نام تجاری بر اساس کیفیت کالا، به مثابه ی ساختن خانه بر روی شن و ماسه است. شما می بایست کیفیت خوبی در محصول داشته باشید اما اینکه فکر کنید با کیفیت خوب بازار را قبضه خواهید کرد تصوری کاملاً اشتباه است.

در واقع داشتن نام و شهرتی بهتر در شرایط یکسان کیفیت موفقیت شما را در خلق برند بهتر خواهد کرد. فراموش نکنید که خریدار ساعت رولکس قصد ندارد خود را وقت شناس تر نشان دهد بلکه می خواهد قدرت خرید خود را در خرید یک ساعت گرانبها به دیگران نشان دهد.
راهکار بهتر این است که در دریایی از محصولات مشابه، با ارزش گزاری یکسان، به عمد، کالای خود را گران تر ارزش گذاری کنید و سپس از خودمان بپرسیم که حالا چه خصوصیتی را به محصول خود اضافه کنیم تا این قیمت بالاتر توجیه شود؟

برای خلق یک نام تجاری با کیفیت، شما ناگزیر از محدود ساختن دامنه ی خود و ترکیب آن با نامی بهتر و بهایی بالاتر هستید.

نویسنده: مسعود محمدی
منبع: کتاب ۲۲ قانون تغییرناپذیر برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *