بازاریاب‌ حرفه‌ای
تلاش برای جذب بازاریاب‌ حرفه‌ای در شرکت‌های انگلیسی
27 آوریل, 2016
بازاریابی موبایلی
تقابل بازاریابی موبایلی (کدهای کیو آر) با هنر خیابانی
29 آوریل, 2016
نمایش همه

قانون پارتو و نُه کاربرد آن در بازاریابی – بخش اول

قانون پارتو

احتمال اینکه پیش‌ازاین چیزی در رابطه با قانون پارتو (اصل پارتو) شنیده باشید، بسیار زیاد است. اما باید دید آیا واقعاً چیزی از آن درک می‌کنید؟ درواقع تحت عناوین مختلف از این اصل نام‌برده می‌شود: “قانون 20 – 80، قانون اندک موارد حیاتی، اصل عامل پراکندگی و . . .”.این اصل کاربردهای بسیار زیادی در امور مختلف دارد، اما در کل ایده تشکیل‌دهنده آن بسیار ساده اما مهم است: 80 درصد نتایج عمدتاً از 20 درصد عوامل منتج می‌شود.

 

ریشه و منشأ این قانون درواقع از الگو مالکیت زمین‌ها در کشور ایتالیا آمده و برای اولین بار توسط ویلفردو پارتو اقتصادان (1923 – 1848) مطرح شد که به این نتیجه رسیده بود که بخش عمده زمین‌های کشورش (چیزی در حدود 80%) تحت مالکیت تنها بخش کوچکی از مردم (حدود 20% از کل جمعیت مردم) بود.

 

پارتو از این یافته بسیار شگفت‌زده شده بود و درنتیجه دست به تحقیقاتی در این زمینه زد و با شگفتی به این نتیجه رسید که این الگو به‌طور تقریبی در دیگر کشورها هم پایدار است. در ابتدا وی تصور می‌کرد که کاربرد این اصل تنها درزمینهٔ توزیع ثروت است، اما در ادامه به این نتیجه رسیده که این اصل در دیگر زمینه‌ها نیز صادق بوده و کاربرد دارد و حوزه نفوذ از باغات گرفته تا تعداد کفش‌هایی که در خانه‌داریم و نرخ ارتکاب جرائم و حتی کسب‌وکار نیز از این موضوع تبعیت می‌کند:

 

قانون پارتو

 

20 درصد بوته‌های لوبیا در یک باغ حدود 80 درصد از کل محصول لوبیا آن باغ را تولید می‌کنند(گفته شده که این اقتصادان ایتالیایی خودش اولین بار با مشاهده این مورد به قانون پارتو پی برده بود).

20 درصد فروشنده‌ها به‌طورکلی 80 درصد فروش انجام‌گرفته در آن منطقه را انجام می‌دهند.

20 افراد و کارکنان موجود در هر شرکتی در حدود 80 درصد سود حاصل از فعالیت آن شرکت را دریافت می‌کنند.

20 درصد زمان شما قادر به تولید 80 درصد نتایج موردنظر شماست.

20 درصد از مشتریان شما معرف 80 درصد از فروش شما می‌باشند.

مهندسین نرم‌افزار 80 درصد از زمان خود را صرف توسعه 20 درصد ویژگی‌های یک نرم‌افزار می‌کنند.

80 درصد از کفش‌های متعلق به یک گروه از مردم به‌طورکلی در اختیار 20 درصد از افراد آن گروه از مردم است.

20 درصد از خطرات موجود در یک محیط کار موجب رخداد 80 درصد از حوادث در آن محیط کار می‌شود.

20 درصد از بیماران در ایالات‌متحده 80 درصد از منابع خدمات درمانی را مورداستفاده خود قرار می‌دهند.

80 درصد از جرائم توسط 20 درصد مجرمین انجام می‌گیرد.

 

درواقع می‌توان گفت که قانون پارتو در هرجایی که نگاه کنیم وجود دارد. نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم، این است که این درواقع یک اصل یا یک‌روند است و یک قانون اجتناب‌ناپذیر نیست، چیزی است که در اکثر مواقع قطعیت داشته و اتفاق می‌افتد. اما چون بسیار ساده در بسیاری از موارد به‌طور اشتباه به امور بسیار زیادی در زندگی روزمره ربط داده می‌شود. بطوریکه بسیاری از کسب‌وکارها به‌اشتباه با استفاده از آن تصمیم‌های استراتژیک اشتباهی برای کسب‌وکار خود اتخاذ کرده و دچار اشتباه‌های بزرگی می‌شوند.

 

نکته دیگر اینکه شاید این اصل در ظاهر خود بسیار ساده باشد، اما باید توجه داشت که این اصل در بطن خودش دارای پیچیدگی‌هایی بوده و به‌راحتی قابل بسط و گسترش دادن است. مثلاً فرض کنیم که 20% مشتریان مسئول شکل گرفتن 80% از درآمد شما می‌باشند. حالا می‌توانید آن 20% را جدا کرده و مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. به نتیجه‌ای که می‌رسید این است که 20% از آن 20% نیز باز عامل شکل‌گیری 80% فروش از کل آن 80% فروش اولیه هستند. حال اگر آن 20% دوم را هم جدا کرده و موردبررسی قرار دهید، می‌بینید که این اصل برای آن‌ها هم کاربرد دارد.

 

البته در رابطه با محدود یا نامحدود بودن قانون پارتو بحث‌ها و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که شاید پرداختن به آن‌ها ارتباط چندانی به موضوع مطلب ما نداشته باشد، اما به‌طورقطع کاربردهای بسیار زیادی در بازاریابی برای این اصل وجود دارد که در بخش بعدی از این مطلب به‌طور مفصل به آن‌ها اشاره می‌کنم:

. . .  ادامه دارد . . .

 

برچسب ها: آموزش بازاریابی, قانون پارتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *