جیمز همیلتون
4 آوریل, 2014
لئو برنت
6 آوریل, 2014
نمایش همه

قانون واژه – پنجمین قانون خلق برند

mercedes
قانون واژه پنجمین قانون خلق برند از نگاه ال ریس است. برای تملک ذهن مخاطب و تثبیت واژه ای در آن، یک نام تجاری باید به کوششی وصف ناپذیر بپردازد.
اگر شما مالک یک خودروی مرسدس بنز باشید در مورد این نام چه فکری به ذهنتان خطور می کند؟ بی شک واژه “اعتبار” را می توان در مورد بسیاری از افراد صادق دانست. البته واژگان دیگری از جمله گرانقیمت، ایمن و … هم به ذهن خطور می کند اما واقعیت این است که پورشه هم گرانقیمت است و ولوو خودرویی ایمن است اما برای اتومبیل بنز صرفاً واژه “اعتبار” است که آن را متمایز می کند.

اگر می خواهید که یک نام تجاری بسازید، باید تلاش کنید تا یک کلمه خاص در ذهن مخاطبتان تثبیت شود. این کلمه نباید به هیچ برند دیگری تعلق داشته باشد به این دلیل که هر زمان که یک نام تجاری ( برند ) ، واژه ای ویژه ای را از آن خود سازد، پس گرفتن این نام توسط رقیبان، کاری بس دشوار خواهد بود.
کلینیکس چیست و با شنیدن آن چه واژه ای در ذهن شما شکل می گیرد؟ کلینیکس معتبرترین نوع دستمال کاغذی شناخته شده است. در واقع واژه کلینیکس مترادف است با دستمال کاغذی که یک واژه عام است. به این دلیل که کلینیکس اولین تولید کننده دستمال کاغذی جیبی بود.

اگر شما در صنعتی هستید که نمی توانید پیشگام باشید و واژه عام را به تملک در آورید می توانید طبقه جدیدی را تنها با محدود کردن تمرکز خود بنا گذارید.
تاکنون موفق ترین نام های تجاری آن هایی هستند که تمرکز خود را محدود ساخته، سپس در جهت رقابت با نام های تجاری دیگری که به توسعه ی تمرکز خود پرداخته اند، آن ها نیز شاخه های فرعی به تجارت خود افزوده اند.

به میزان درصدی که نام تجاری شما بازار را قبضه خواهد کرد نیندیشید، تنها در این فکر باشید که وسعت بازاری که نام تجاری کالای شما از طریق محدود ساختن تمرکز و تثبیت واژه ای خاص در اذهان خلق خواهد کرد، چه اندازه خواهد بود.

نویسنده مقاله: مسعود محمدی
منبع: کتاب ۲۲ قانون تغییرناپذیر برند – انتشارات سیته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *